eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGPW: notowania WIG20 spadły o 4,36%

GPW: notowania WIG20 spadły o 4,36%

2008-11-06 21:17

Wczorajsze niepokojące dane makroekonomiczne z USA i Europy oraz zbliżający się koniec tygodnia okazały się kluczowymi argumentami, które wpłynęły na przebieg czwartkowych notowań na GPW.

Przeczytaj także: GPW: notowania WIG20 spadły o 2,38%

Indeks WIG20 rozpoczął sesję od ponad 3% spadku, za sprawą słabej postawy akcji spółek surowcowych, głównie KGHM-u i Orlenu. Pod presją znajdował się dzisiaj sektor bankowy, na co wpłynęła słaba postawa tego sektora w całej Europie. Po fali negatywnych informacji ze spółek m.in. Toyoty, Cisco oraz Adidas, inwestorzy na innych parkietach europejskich także sprzedawali akcje pod wpływem obaw, że spowolnienie gospodarcze istotnie wpłynie na przyszłe zyski spółek.

W trakcie dnia nasz rynek zachowywał się w miarę spokojnie, indeks WIG20 oscylował w okolicy 1800 punktów. Fala spadków widoczna była także na szerokim rynku. Wczorajsza dobra postawa małych i średnich spółek, które wykazały się większą odpornością na zniżki dzisiaj także były widoczna. Chociaż indeks mWIG40 oraz sWIG80 straciły po kilka procent, spadki w porównaniu z indeksem dużych spółek były mniejsze.

Po południu inwestorów spotkało duże zaskoczenie ze strony Banku Anglii, który niespodziewanie obniżył stopy procentowe o 150 punktów bazowych, sprowadzając główną stopę do poziomu 3%. Jeszcze większym zaskoczeniem były decyzja Narodowego Banku Szwajcarii, który nieoczekiwanie obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 2%. Także Europejski Bank Centralny dokonał cięcia stóp o 50 punktów bazowych, ta decyzja okazała się zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. Wpływ decyzji na zachowanie rynku akcji okazał się nie zbyt wielki. Obniżki były zawarte już w cenach akcji, chociaż decyzja BoE wywołała chwilową euforię.

Przed sesją na Wall Street inwestorzy poznali jeszcze dane o liczbie bezrobotnych w ubiegłym tygodniu, których liczba wyniosła 481tys.. Także dane o wydajności i kosztach pracy w III kwartale w USA nie odbiegały bardzo od prognoz. Amerykańskie indeksy na fali negatywnych doniesień ze spółek, w dużej mierze związanych z informacją ze spółki Cisco, która poinformowała o prognozach znacznego spadku sprzedaży również rozpoczęły sesję na minusach. Podaż skutecznie wykorzystała pogorszenie nastrojów pod koniec sesji i zepchnęła indeks WIG20 blisko sesyjnych minimów. Ostatecznie indeks dużych spółek zakończył sesję spadkiem o 4,36%, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 straciły 2,64% i 2,90%. Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły 1,1 mld złotych.

Ostatnie dwie sesje postawiły duży znak zapytania, dotyczący możliwości dalszej kontynuacji odbicia. Niektórzy uważają, że obecna sytuacja jest naturalną korektą po mocnych zwyżkach i przystankiem przed dalszymi wzrostami. Taka teza może być jednak błędna. Należy nadal pamiętać o tym, że oprócz mocnego wyprzedania, nie było żadnych fundamentalnych przesłanek, które przemawiały za odreagowaniem, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Sytuacja nadal jest niepewna, a nadchodzące sygnały ze światowych gospodarek raczej nie zachęcają do kupowania akcji. Stąd też możliwość kontynuacji wzrostów wydaje się mocno wątpliwa. Bardziej realnym scenariuszem dla rynków staje się trend boczny i kilkutygodniowa konsolidacja.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Maciej Dyja / Gold Finance Gold Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: