eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJak zaplanować budżet domowy?

Jak zaplanować budżet domowy?

2009-05-12 14:22

2009 to prawdopodobnie rok zaciskania pasa. Jeżeli w odpowiednim momencie nie rozpoczniemy systematycznie zarządzać naszymi dochodami, nasze oszczędności mogą zmaleć. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie budżetu domowego - doradzają eksperci z Pocztylion OFE.

Przeczytaj także: Budżet domowy: jak spłacić zadłużenie?

Domowy budżet jest zestawieniem planowanych wydatków i potencjalnych dochodów. Przygotowując go warto zastanowić się, jak zachować między nimi równowagę, a nawet zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Wówczas dużo łatwiej będzie nam zredukować stres, który kumuluje się, kiedy nie wiemy, co nas może czekać w bliższej jak i w dalszej przyszłości. Eksperci z Pocztylion OFE radzą, jak się do tego przygotować.

Ważne pytania

Zdaniem ekspertów warto, aby odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jak zacząć? Jakie są moje miesięczne dochody? Jak bardzo zależne są od innych czynników takich jak na przykład pora roku? Czy rodzina i bliscy partycypują w wydatkach? Jakie są moje finansowe cele i marzenia? Kiedy uczciwie odpowiemy sobie na te pytania, prościej będzie zaplanować swoją finansową przyszłość.

Od czego zacząć?

Pocztylion OFE radzi, abyś przed stworzeniem budżetu spisał, ile pieniędzy wydałeś przez ostatnie miesiące – łatwiej będzie Ci stwierdzić, która pozycja stanowi ich największą część. Zacznij od wydatków „stałych”, które występują w Twoim budżecie każdego miesiąca. Należy do nich na przykład czynsz za mieszkanie, abonament za telefon czy raty kredytu. Potem dodaj „zmienne” uwzględniające między innymi wydatki na jedzenie lub lekarstwa. Na końcu umieść wydatki „dodatkowe” – takie jak prezenty, wakacje i inne nieprzewidziane koszta.

Jeżeli wiesz już na co zostały wydane Twoje pieniądze, dodaj i oceń ile wynoszą Twoje miesięczne wydatki. Jeżeli przekraczają Twoje dochody, powinno zapalić Ci się czerwone światło. Pamiętaj, że nie jest jeszcze za późno, by kolejny miesiąc wyglądał zupełnie inaczej. Po otrzymaniu wypłaty zaplanuj, ile pieniędzy musisz wydać obowiązkowo w ciągu najbliższych tygodni. To, co pozostanie, podziel na dwie części. Możesz włożyć je do posegregowanych kopert, by zachować porządek. Pomyśl o założeniu specjalnego „budżetowego” notatnika. Każdego dnia zapisuj tam swoje wydatki - nie umkną Ci nawet najmniejsze kwoty. Odkładaj ile możesz - po kilku miesiącach konsekwentnego oszczędzania będziesz zaskoczony wynikami. Oszczędności możesz zainwestować, by zaczęły zarabiać same na siebie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: