eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFundusze Private Equity: co wpływa na ich rozwój?

Fundusze Private Equity: co wpływa na ich rozwój?

2011-03-25 10:33

Fundusze Private Equity to jedno z alternatywnych źródeł finansowania przedsiębiorstw, które poszukuje kapitału na dalszy rozwój. Można wymienić wiele czynników, które mają wpływ na poziom inwestycji PE. Do najważniejszych zalicza się: poziom przedsiębiorczości, dostępność kapitału oraz regulacje prawne.

Przeczytaj także: Fundusze private equity chętniej inwestują w Polsce

Poziom przedsiębiorczości ma związek z innowacyjnością i konkurencyjnością danej gospodarki, dzięki czemu wyznacza ilość i jakość potencjalnych projektów inwestycyjnych dla funduszy Private Equity. Dostępność kapitału przekłada się w prosty sposób na źródła i wielkość podaży środków tworzących rynek PE. Z kolei regulacje prawne mają związek zarówno z poziomem przedsiębiorczości, jak i z dostępnością kapitału.

Poziom przedsiębiorczości

Wskaźnikiem wyznaczającym poziom przedsiębiorczości jest ilość podmiotów gospodarczych funkcjonujących w danym kraju. Z analizy struktury geograficznej inwestycji Private Equity wynika, że niekwestionowanym liderem są Stany Zjednoczone, natomiast na drugim miejscu uplasowała się Wielka Brytania. Można zatem stwierdzić, że poziom przedsiębiorczości w danym kraju powiązany jest z poziomem inwestycji Private Equity. Powstaje zatem pytanie, co wpływa na samą przedsiębiorczość? Na podstawie badań przeprowadzonych przez ekonomistów, okazuje się, że najczęściej wymienianymi barierami rozwoju przedsiębiorstw były: niski poziom przychodów, regulacje prawne, płynność finansowa (w tym wydłużające się terminy zapłaty należności), brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. W Polsce, najczęściej wskazywanymi problemami już istniejących podmiotów są regulacje prawne (prawo podatkowe, prawo pracy, rosnące koszty zatrudnienia – składki na ubezpieczenia społeczne). Natomiast biurokracja jest bardzo dużą przeszkodą rozwoju przedsiębiorczości.

Ważnym czynnikiem ograniczającym rozwój przedsiębiorczości jest także dostęp do kapitału. Najczęstszą formą finansowania firmy przy rozpoczęciu swojej działalności oraz w pierwszym etapie jej funkcjonowania są oszczędności właścicieli, ewentualnie pożyczki, które udało im się uzyskać zwykle od rodziny lub znajomych. Istnieje niewielka szansa uzyskania kredytu bankowego, ze względu na niską lub zerową wiarygodność kredytową podmiotu. Można wprawdzie ubiegać się o dodatkowe fundusze pochodzące z programów pomocowych, np. Unii Europejskiej, ale proces składania wniosków jest na tyle skomplikowany, a czas oczekiwania na przyznanie środków na tyle długi, że zniechęca wielu potrzebujących już na wstępie. Przedsiębiorstwa mające ugruntowaną pozycję rynkową, działające przynajmniej kilka lat, mają do wyboru co najmniej kilka rodzajów finansowania. Który wybiorą, zależy m.in. od wielkości potrzebnej kwoty, przeznaczenia, czy ceny kapitału.

 

1 2

następna

oprac. : Agnieszka Solecka / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: