Rusza izba rozliczeniowa KDPW_CCP
2011-06-03 13:55
Przeczytaj także: KDPW: negocjowana pożyczka papierów wartościowych już dostępna
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, akcjonariusz i aktywny interesariusz KDPW podpisała umowę z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych (KDPW) oraz spółką KDPW_CCP na prowadzenie rozrachunku i rozliczeń transakcji zawieranych na rynkach prowadzonych przez GPW. Od 1 lipca 2011 r. rozliczanie transakcji prowadzone będzie przez spółkę KDPW_CCP, natomiast rozrachunek tych transakcji (operacje na kontach depozytowych) – przez KDPW.KDPW_CCP będzie pełniła na polskim rynku funkcję izby rozliczeniowej w oparciu o model tzw. centralnego kontrpartnera (ang. central counterparty – CCP). W celu minimalizacji ryzyka nierozliczenia transakcji izba będzie wykorzystywała nowoczesny, właśnie implementowany model zarządzania ryzykiem oparty na rozpoznawalnej na świecie metodologii SPAN®. KDPW_CCP została także wyposażona w kapitał własny w wysokości 100 mln zł, z możliwością gwarantowania tym kapitałem płynności rozliczeń.
W strukturach samego KDPW pozostaną funkcje z zakresu rozrachunku transakcji oraz centralnego depozytu papierów wartościowych. Poprzez wydzielenie do CCP funkcji związanych z rozliczaniem transakcji, systemem zarządzania ryzykiem i administrowaniem zabezpieczeniami, osiągnięto cel rozdzielenia funkcji o różnym poziomie ryzyka, dotąd skupionych w jednej instytucji, tj. KDPW. Stosowne regulacje KDPW i KDPW_CCP zostały zatwierdzone przez Komisję Nadzoru Finansowego, a w przyszłości nowa izba będzie starała się o uzyskanie autoryzacji jako kwalifikowane CCP, na gruncie rozporządzenia EMIR.
- Uruchamiając na polskim rynku izbę rozliczeniową typu CCP, Krajowy Depozyt wypełnia międzynarodowe standardy oraz znacząco podnosi konkurencyjność polskiego rynku kapitałowego. W mojej ocenie to istotny krok w kierunku dalszej europeizacji polskiego rynku kapitałowego – powiedział Ludwik Sobolewski, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych. – Tak jak do tej pory, giełda warszawska będzie aktywnie współpracowała zarówno z KDPW_CCP, jak i KDPW w celu rozwoju usług oferowanych przez te instytucje na rzecz budowy w Warszawie centrum finansowego w regionie CEE – dodał Prezes GPW.
Po rozpoczęciu działalności KDPW_CCP realizowane będą kolejne projekty rozwojowe, które poszerzą zakres usług izby rozliczeniowej, m.in. netting w papierach wartościowych, rozliczanie i gwarantowanie rozliczeń transakcji na rynku derywatów OTC, rozliczanie i gwarantowanie transakcji repo i reverse repo oraz pożyczek rynkowych.
- Uruchomienie izby rozliczeniowej KDPW_CCP jest efektem realizacji kluczowego projektu Strategii Krajowego Depozytu na lata 2010-2013, która zakłada rozwój obu firm w oparciu o nowy model biznesowy. Dodatkowo zastosowanie projektowanych rozwiązań powinno przynieść wzrost zainteresowania naszym rynkiem ze strony inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. W szczególności potencjalni zagraniczni uczestnicy KDPW_CCP działający na rynkach, na których funkcjonują podobne standardy, jakie zakłada formuła KDPW_CCP, już dzisiaj wykazują zainteresowanie bezpośrednim uczestnictwem w naszej nowej izbie – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.
KDPW_CCP jest trzecim tego typu podmiotem w regionie CEE, po izbach rozliczeniowych w Austrii i na Węgrzech. Jednak to KDPW_CCP obsługiwać będzie największy rynek kapitałowy w regionie CEE. Pod względem wartości obrotów na rynku kasowym, które rozliczane będą w KDPW_CCP, Warszawa jest rynkiem większym od Wiednia i Budapesztu liczonych łącznie. Jeśli wziąć pod uwagę rynek terminowy - przewaga polskiego rynku jest pięciokrotna. Ponadto planowane jest oferowanie usług izby rozliczeniowej także innym, mniejszym rynkom w naszym regionie, które nie mają instytucji centralnego kontrpartnera.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl