eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweSkarbiec - podejrzane umowy

Skarbiec - podejrzane umowy

2004-12-09 00:09

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożył w sądzie pozew o uznanie za niedozwolone klauzul stosowanych w umowach z konsumentami przez spółkę "Skarbiec".

Przeczytaj także: Ukarany Skarbiec

Polska Korporacja Finansowa "Skarbiec" z siedzibą w Gdańsku jest pośrednikiem finansowym. Jej działalność (prowadzona na terenie całego kraju) polega głównie na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym. Przy podpisywaniu dokumentów o ich przyznanie, spółka stosuje wzorce umowne. Konsument nie ma możliwości negocjowania ich poszczególnych postanowień, może jedynie przyjąć je w całości bądź odrzucić.

Zdaniem UOKiK, niektóre z klauzul umieszczonych przez "Skarbiec" we wzorcach umownych kształtują interesy pożyczkobiorców w sposób sprzeczny z prawem i rażąco naruszający dobre obyczaje. W związku z tym, Prezes Urzędu wniósł do sądu pozew o uznanie ich za niedozwolone i zakazanie stosowania.

Zakwestionowane przez UOKiK zostały postanowienia stosowane przez PKF "Skarbiec" we wzorcach umów przedwstępnych, które:

- uzależniają wypłacenie pożyczki od wywiązania się konsumenta ze wszystkich zobowiązań, również zawartych w umowie właściwej, której siłą rzeczy nie może on znać w momencie podpisywania umowy przedwstępnej. "Skarbiec", pozostawiając sobie możliwość dowolnego sformułowania przyszłej umowy pożyczki, jednostronnie decyduje, na jakich warunkach (i czy w ogóle) ostatecznie przeleje zadeklarowaną kwotę na konto pożyczkobiorcy,

- umożliwiają spółce przekazywanie osobom trzecim uprawnień wynikających z umowy – klauzula ta umożliwia przedsiębiorcy późniejszą sprzedaż wierzytelności bez uzyskania zgody konsumenta, co jest sprzeczne z postanowieniami kodeksu cywilnego,

- zobowiązują konsumenta do zapłaty rażąco wysokiej kary za opóźnienie w spłacaniu rat – UOKiK nie kwestionuje prawa przedsiębiorcy do umieszczenia w umowie zapisu przewidującego opłatę karną za niewykonanie warunków kontraktu. Jednak karę w wysokości 0,35 proc. raty za każdy dzień zwłoki uznać należy za rażąco wygórowaną (dla porównania: jest ona znacznie wyższa od stopy odsetek z tytułu zaległości podatkowych). Podobnie rzecz ma się z opłatą za wystawienie upomnienia – ustaloną przez spółkę na kwotę 50 złotych – która w żaden sposób nie wynika z rzeczywistych kosztów jego doręczenia,

- obciążają konsumenta obowiązkiem zapłaty należności, które nie zostały wymienione w umowie – zapis ten de facto przyznaje spółce "Skarbiec" prawo do dokonania jednostronnej zmiany ceny usługi, bez pozostawienia konsumentowi możliwości odstąpienia od umowy bez negatywnych konsekwencji,

- narzucają sąd polubowny jako właściwy do rozstrzygania ewentualnych sporów.


Prezes Urzędu zakwestionował również zapis umieszczony we wzorze odstąpienia od umowy przedwstępnej, zgodnie z którym konsument rezygnuje z wszelkich roszczeń w stosunku do przedsiębiorcy. Klauzula ta uniemożliwia słabszym uczestnikom rynku dochodzenie swoich praw, w przypadku gdy odstąpienie od umowy spowodowane jest na przykład nienależytym wywiązywaniem się z niej przez spółkę "Skarbiec".

Jeżeli sąd podzieli argumenty Prezesa UOKiK, kwestionowane klauzule zostaną wpisane do rejestru postanowień umownych uznanych za niedozwolone (znajdującego się na ). Od tego momentu ich stosowanie w umowach zawieranych z konsumentami będzie zakazane.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Inteligo na zimę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: