Co ma wpływ na raty kredytu hipotecznego?
2011-10-20 10:00
Przeczytaj także: Niskie raty kredytów nie na zawsze
LIBOR – odpowiednik WIBOR-u w kredytach walutowychKredyty walutowe także oparte są na podobnych stopach. Odzwierciedlają one jednak stan gospodarki danego kraju (lub strefy, jak w przypadku strefy euro), w którym płaci się daną walutą. Stopy te nazywają się LIBOR i wyliczane są w Londynie. Mamy zatem LIBOR CHF, brany pod uwagę przy kredytach we frankach szwajcarskich, LIBOR USD (kredyty w dolarach) czy LIBOR EUR (kredyty w euro). Znów stopa trzymiesięczna jest w Polsce zdecydowanie najpopularniejsza.
fot. mat. prasowe
Stawki zagranicznych rynkowych stóp procentowych
Stawki zagranicznych rynkowych stóp procentowych
fot. mat. prasowe
Na której stopie, EURIBOR czy LIBOR EUR, bazują banki ustalając oprocentowanie kredytów w euro?
Na której stopie, EURIBOR czy LIBOR EUR, bazują banki ustalając oprocentowanie kredytów w euro?
Banki nie „aktualizują” wysokości stóp procentowych codziennie. W przypadku stóp trzymiesięcznych robią to na początku każdego kwartału, zaś w przypadku stopy półrocznej na początku każdego półrocza.
W przypadku szybko rosnących stóp rynkowych taka sytuacja, jak w Banku Ochrony Środowiska (czyli WIBOR 6M i EURIBOR 6M), może być korzystna, bo dłużej kredytobiorca spłaca raty przy niższej stopie. Odwrotnie sytuacja ma się jednak, gdy stopy rynkowe spadają. Wówczas osoby, których zobowiązania oparte są na stopie WIBOR 3M szybciej korzystają z niższych stóp niż kredytobiorcy z WIBOR 6M.
Mikołaj Fidziński
![Zdolność kredytowa IV 2023 dalej w górę [© Piotr Marcinski - Fotolia.com] Zdolność kredytowa IV 2023 dalej w górę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kredyty-hipoteczne/Zdolnosc-kredytowa-IV-2023-dalej-w-gore-252044-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl