eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKredyt hipoteczny na dowolny cel

Kredyt hipoteczny na dowolny cel

2011-11-23 11:41

Kredyt hipoteczny na dowolny cel

Okres, z którego możliwe jest refinansowanie wydatków na cele mieszkaniowe © fot. mat. prasowe

Remontujesz mieszkanie za gotówkę? Zbieraj faktury bo mogą Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli w okresie do dwóch lat od remontu mieszkania będziesz potrzebować gotówki, udokumentowane wydatki na remont umożliwią Ci wzięcie najtańszego na rynku kredytu. Będzie zabezpieczony hipotecznie, ale możesz go przeznaczyć na dowolny cel - informuje raport Home Broker.

Przeczytaj także: Działka budowlana na kredyt hipoteczny

Nie każdy wie, że bank może udzielić kredytu na pokrycie wydatków, które już zostały poniesione. W bankowym żargonie cel takiego kredytu to „refinansowanie wydatków”. Działa to w ten sposób, że bank de facto zwraca kredytobiorcy w formie gotówki, pieniądze które już wcześniej wydał. Warunkiem jest, aby pieniądze te (już wydane) stanowiły inwestycję w nieruchomość. Odwrotnie jest w przypadku tych środków, które bank dopiero pożyczy – można je wydać na dowolny cel: zakup samochodu, działki letniskowej, nawet sfinansowanie podróży dookoła świata.

Dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu, kredyt ten jest znacznie tańszy od pożyczki gotówkowej, kredytu samochodowego czy limitu w rachunku. Co więcej, jest oprocentowany dokładnie tak samo, jak standardowy kredyt mieszkaniowy. Dziś takie kredyty udzielane w złotych mają przeciętne oprocentowanie na poziomie 6%. Dla porównania, bardzo podobny rodzaj finansowania - pożyczka hipoteczna (też jest zabezpieczona hipotecznie i może być wykorzystana na dowolny cel, ale bez elementu refinansowania) jest o ok. 2,5 pkt. proc. droższa. Kredyt samochodowy kosztuje w Polsce ok. 12-15% rocznie, a przeciętne oprocentowanie pożyczki gotówkowej bez zabezpieczeń waha się w przedziale 18-20% rocznie.

Kredyt, który dokładnie nazywa się kredytem „na refinansowanie wydatków mieszkaniowych” może być trzy razy tańszy od zwykłej pożyczki gotówkowej bo jest zabezpieczony hipotecznie. Można go wziąć w sytuacji gdy:
  • Mieszkanie nie jest zabezpieczeniem żadnego kredytu – wtedy kredytobiorca zaciąga dług w wysokości odpowiadającej poniesionym w gotówce wydatkom na remont
  • Mieszkanie jest zabezpieczeniem kredytu zaciągniętego na jego zakup – wtedy można podnieść wysokość tego kredytu o kwotę poniesionych (w gotówce) wydatków na remont (o ile pozwala na to wskaźnik LTV, czyli relacja nowego długu do wartości mieszkania)
  • Mieszkanie jest zabezpieczeniem kredytu udzielonego na jego zakup i kredytobiorca chce go zamienić na tańszy kredyt w innym banku (czyli zrefinansować) – wtedy może przy okazji podnieść kwotę kredytu o wydatki poniesione na remont (pod warunkiem, ze pozwala na to wskaźnik LTV).

Zaciągając kredyt zwany dokładnie „kredytem na refinansowanie wydatków mieszkaniowych”, obok oprocentowania czy ewentualnej prowizji, kredytobiorca musi uwzględnić w kosztach opłaty związane z ustanowieniem hipoteki. Będą to:
  • Założenie księgi wieczystej jeśli nieruchomość jej nie ma – 60 zł
  • Wpisanie prawa własności do księgi wieczystej – 200 zł
  • Wpis hipoteki na rzecz banku – 200 zł
  • Wykreślenie hipoteki (w przypadku zamiany kredytu) – 200 zł (w tym przypadku może jeszcze dojść prowizja z tytułu przedterminowej spłaty kredytu w pierwszym banku).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: