Rosną obawy o globalny wzrost gospodarczy
2011-11-23 11:29
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W dalszym ciągu Niemcy wyrażają sprzeciw wobec alternatywy dla obecnie obranej drogi ratowania strefy euro, jaką jest większe zaangażowanie Europejskiego Banku Centralnego na rynku długu. Dzisiaj kanclerz Merkel powtórzyła, że Europa nie powinna zmieniać tego, co się tyczy niezależności ECB. Obecnie widać większą aktywność ze strony MFW, który wprowadził nowa sześciomiesięczną linię kredytową, która umożliwia szybka pomoc dla najbardziej pogrążonych w kryzysie państw Eurolandu.Negatywny wydźwięk miała wczorajsza rewizja amerykańskiego PKB za III kwartał o 0,5% do poziomu 2,0%. Dzisiaj w nocy z kolei zostały opublikowane słabsze dane o aktywności chińskiego przemysłu. Wskaźnik PMI spadł w listopadzie poniżej bariery 50pkt, co rozbudziło obawy o światowy wzrost gospodarczy. Z raportu Banku Światowego wynika jednak, że Chiny trochę zwolnią, ale tempo rozwoju będzie wynosiło nadal ponad 8,0%. Największym zagrożeniem dla tempa wzrostu będzie oczekiwany w przyszłym roku spadek popytu W USA oraz w Europie. W związku z tym Chiny powinny skoncentrować się na pobudzeniu konsumpcji wewnętrznej.
Bez większego echa przeszła publikacja notatek z ostatniego posiedzenia FOMC, gdzie większość członków FOMC postulowała za większą przejrzystością działań dotyczących polityki monetarnej, jednak nie zdecydowała się powiązać swoich decyzji z celami dotyczącymi wzrostu gospodarczego i poziomem inflacji. Fed dostrzega istotne zagrożenia dla amerykańskiej gospodarki, w związku z czym bierze pod uwagę możliwość utrzymania się przez dłuższy czas spowolnienia.
Opublikowane dziś dane nt. indeksów aktywności z Niemiec i strefy euro były nieco lepsze dla sektora usług, natomiast niepokojący jest dalszy spadek indeksów PMI dla sektora przemysłowego. Skokowe umocnienia euro maja charakter bardzo krótkotrwały. Slaby sentyment do europejskiej waluty i brak wsparcia z strony fundamentów, a także analizy technicznej sprawia, że presja na dalszą wyprzedaż euro będzie się utrzymywać.
Najważniejsze wiadomości
- US: W III kwartale 2011 tempo wzrostu PKB USA wyniosło 2,0% wobec 1,3% w II kwartale.
- US: Bazowy indeks cen PCE wzrósł w III kwartale o 2,0%, podczas gdy analitycy oczekiwali 2,1%.
- CA: Sprzedaż detaliczna bez aut we wrześniu wzrosła o 0,5% w ujęciu miesięcznym, powyżej oczekiwań rynkowych.
- CA: Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 1,0% w ujęciu miesięcznym.
- Hiszpania: Agencja ratingowa Fitch podtrzymuje swoją opinię, że nowy rząd Hiszpanii będzie musiał ustanowić kolejne środki oszczędnościowe aby spełnić wymagania istniejącego programu stabilności.
- E-Z: Unia Europejska skierowała listy ostrzegawcze do pięciu krajów, które w jej ocenie mogą nie spełniać kryteriów fiskalnych w 2012 roku.
- PL: W październiku inflacja bazowa wyniosła 2,8% wobec 2,7% oczekiwanych przez analityków.
- PL: Zdaniem Witolda Kozińskiego, ,NBP może zdecydować się walczyć z niekorzystnymi tendencjami na rynku walutowym.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.