Debiuty giełdowe w Europie w II kw. 2012 r.
2012-07-04 11:09
IPO © Arto - Fotolia.com
Najnowsza kwartalna ankieta PwC IPO Watch Europe, badająca zarówno liczbę, jak i wartość pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering – IPO) na najważniejszych giełdach europejskich, wskazuje na całkowity zastój na rynkach kapitałowych naszego kontynentu.
Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku
Jak wynika z szacunków PwC, łączna wartość IPO zawieszonych bądź odwołanych na świecie w drugim kwartale 2012 r. wynosi ponad 8 mld euro. Rezygnację z przeprowadzenia debiutów należy w dużej mierze tłumaczyć obawami związanymi z sytuacją gospodarczą na świecie (szczególnie w Chinach) oraz przedłużającym się kryzysem zadłużenia w strefie euro. Czynniki te spowodowały, że zmienność na rynkach akcji w drugim kwartale 2012 r. okazała się najwyższa od listopada 2011 roku.Rynki europejskie
Kwartalna ankieta IPO Watch Europe wskazuje, że po obiecującym pierwszym kwartale bieżącego roku, aktywność na rynku pierwszych ofert publicznych w Europie znacznie spadła. W drugim kwartale odnotowano zaledwie 80 ofert o łącznej wartości 0,7 mld euro, co stanowi spadek o 40% w przypadku liczby debiutów oraz o 95% w odniesieniu do łącznej wartości ofert względem analogicznego kwartału 2011 roku, kiedy to miało miejsce 134 IPO o łącznej wartości 13,4 mld euro (w tym oferta spółki Glencore o wartości 6,9 mld euro).
Dwie największe oferty w Europie miały miejsce na giełdach we Włoszech (Brunello Cucinelli – 158 mln euro, branża odzieżowa) i w Londynie (NMC Healthcare – 142 mln euro, branża usług medycznych).
Rynek amerykański
W minionym kwartale w Stanach Zjednoczonych dużą aktywnością na rynku pierwotnym cechowały się kwiecień i maj, kiedy to odnotowano 27 debiutów. Łączna wartość ofert na rynku amerykańskim wyniosła 16,5 mld euro (wraz z ofertą Facebooka o wartości 12,5 mld euro), co oznacza wzrost o 66% względem analogicznego okresu 2011 roku. Z drugiej strony jednak, od końca maja nastąpiło całkowite załamanie na rynku pierwotnym również na rynku amerykańskim.
fot. Arto - Fotolia.com
IPO
Na sytuację rynków azjatyckich, a w szczególności giełdy w Hongkongu, największy wpływ miało odwołanie ofert takich spółek, jak: Graff Diamonds, China Nonferrous Metal Mining oraz China Yongda Automobile Services. Na giełdach w Chinach w pierwszej połowie 2012 roku odnotowano 117 IPO o łącznej wartości 10,5 mld euro, co stanowi spadek o 49% w odniesieniu do analogicznego okresu 2011 roku pod względem liczby debiutów oraz o 74% pod względem łącznej wartości ofert. Warto zaznaczyć, że drugie największe IPO na świecie w drugim kwartale bieżącego roku (po IPO Facebooka) miało miejsce na giełdzie w Malezji (2,4 mld euro) – była to oferta spółki Felda.
Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, stwierdził:
„Trudna sytuacja rynkowa sprawia, że firmy planujące debiut giełdowy – a wciąż jest ich dużo – w najbliższym czasie wciąż będą stały przed trudnym zadaniem. Emitenci muszą być świadomi, że w obecnych warunkach możliwa do uzyskania wycena spółki może nie odpowiadać oczekiwanej przez nich wartości. Powinni być jednak gotowi na natychmiastowe wznowienie swojej oferty jak tylko sytuacja ulegnie poprawie. Jeszcze ważniejsze niż dotychczas będzie też dobre przygotowanie spółki do IPO”.
Przeczytaj także:
IPO na świecie: III kwartał 2024 roku z największą liczbą debiutów
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)