eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolacy a parabanki

Polacy a parabanki

2012-08-27 10:53

Polacy a parabanki

Pożyczka © nestonik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Czy wiesz co to jest parabank? Na to pytanie nie potrafiło odpowiedzieć 54 proc. przepytanych przez UOKiK konsumentów. Co dziesiąty badany uważał, że jest to bank łatwo i szybko udzielający pożyczek. Ponad połowa nie umiała odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z pieniędzmi powierzonymi parabankowi w sytuacji jego bankructwa. Badania na zlecenie Urzędu wykonał TNS Polska.

Przeczytaj także: Parabanki bez nadzoru

fot. nestonik - Fotolia.com

Pożyczka

Możliwość uzyskania „szybkich pieniędzy” to najczęstszy powód, dla którego ankietowani zdecydowaliby się na pożyczkę w parabanku (36 proc.).

Najnowsze badanie zostało przeprowadzone na zlecenie UOKiK przez TNS Polska w dniach 2 - 5 sierpnia 2012 roku. Jego celem była diagnoza stanu wiedzy i opinii Polaków na temat usług oferowanych przez przedsiębiorców działających na rynku finansowym.

Co to jest parabank?

Na pytanie: co to jest parabank? nie potrafiło odpowiedzieć 54 proc. respondentów – prawidłową odpowiedź znało 27 proc. Jednak co dziesiąty uważał, że parabank to bank, który łatwo i szybko udziela pożyczek.

fot. mat. prasowe

Co to jest parabank?

Na pytanie: co to jest parabank? nie potrafiło odpowiedzieć 54 proc. respondentów – prawidłową odpowiedź znało 27 proc.


Częściej od ogółu prawidłowej odpowiedzi udzielały osoby w wieku 40-49 lat (36%), z wyższym wykształceniem (47%), a także mieszkańcy największych miast (42%) oraz osoby pracujące zawodowo (33%).

Trudności z odpowiedzią na to pytanie miały przede wszystkim osoby w wieku 15-19 lat (69%), z podstawowym wykształceniem (73%), nie pracujące zawodowo (62%) oraz mieszkańcy miast od 20-100 tys. ludności (62%).

fot. mat. prasowe

Co dzieje się z oszczędnościami powierzonymi parabankowi w sytuacji jego bankructwa?

Połowa Polaków (50 proc.) nie umiała odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje z pieniędzmi powierzonymi parabankowi w sytuacji jego bankructwa

Możliwość uzyskania „szybkich pieniędzy” to najczęstszy powód, dla którego ankietowani zdecydowaliby się na pożyczkę w takiej instytucji (36 proc.). 16% badanych z tej grupy zdecydowałoby się na taki rodzaj pożyczki, gdyby nie miało stałych dochodów lub pracowałoby na czarno. Co dziesiąty respondent (12%) wziąłby pożyczkę w parabanku gdyby bank odmówił mu kredytu, ze względu na niskie dochody. 8% badanych zdecydowałoby się na pobranie pożyczki w parabanku, gdyby bank odmówił mu kredytu ze względu na wcześniejsze zadłużenie. Blisko jedna trzecia podawała inny powód (28%).

Co się dzieje, gdy parabank bankrutuje?

Połowa Polaków (50 proc.) nie umiała odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje z pieniędzmi powierzonymi parabankowi w sytuacji jego bankructwa. 39 proc. konsumentów wiedziało jednak, że w takiej sytuacji mogą stracić wszystkie oszczędności. 8% było zdania, że w przypadku bankructwa parabanku otrzyma wpłacone pieniądze i zarobione zyski dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. 4% było przekonanych, że otrzyma zainwestowane pieniądze, ale bez zysków.

Co jest dla ciebie najważniejsze podczas inwestowania?

fot. mat. prasowe

Najważniejsze czynniki towarzyszące inwestowaniu

Po pierwsze – zysk, po drugie - zabezpieczenie na wypadek bankructwa instytucji finansowej - to najważniejsze kryteria wyboru danej oferty dla ponad 1/3 Polaków (35 proc.)

Po pierwsze – zysk, po drugie - zabezpieczenie na wypadek bankructwa instytucji finansowej - to najważniejsze kryteria wyboru danej oferty dla ponad 1/3 Polaków (35 proc.). 17 proc. zwraca uwagę na opinie innych, rekomendacje analityków rynkowych oraz informacje o ofercie przekazywane przez kredytodawcę.

Zysk oraz zabezpieczenia na wypadek bankructwa są ważniejsze dla osób w wieku 30-39 lat (47%), z wyższym wykształceniem (48%) oraz dla mieszkańców miast od 100-500 tys. ludności (43%).

Częściej od pozostałych nie miały zdania osoby młode, w wieku 15-19 lat (28%), z wyższym wykształceniem (24%) oraz mieszkańcy wsi i miast do 20 tys. ludności (19%;20%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: