Obawy o rozwój sytuacji w strefie euro utrzymują się
2012-09-27 11:23
Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Sytuacja jest daleka od komfortowej, o czym świadczą strajki w Grecji i Hiszpanii przeciw dalszym oszczędnościom. Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie znajdują wspólnego środka na rozwiązanie problemu zadłużenia Grecji, gdyż UE nie godzi się na sugestie MFW, by dalej restrukturyzować grecki dług. Z kolei gospodarka Hiszpanii znajduje się w trudnej sytuacji, jednak premier Rajoy zwleka z ubieganiem się o międzynarodową pomoc finansową. Jak na razie hiszpański premier celowo gra na zwłokę licząc na pozytywny rozwój sytuacji na rynku długu. Mario Rajoy powiedział, że Madryt mógłby się zdecydować na wsparcie, jeśli rentowności hiszpańskich obligacji utrzymywałyby się na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Wczoraj ponownie wzrosły rentowności dziesięcioletnich obligacji po tym, jak przedstawiciele Niemiec, Hiszpanii i Finlandii ponownie wezwały rząd w Madrycie do wzięcia na siebie kosztów związanych z dokapitalizowaniem sektora bankowego. Niewątpliwie data 27 września 2012 roku pozostaje szczególnie ważna dla Hiszpanii.Dzisiaj bowiem premier tego kraju zatwierdzi i przedstawi projekt budżetu na 2013 rok, tak więc nadal będzie utrzymywała się niepewność na rynkach finansowych. W piątek z kolei powinniśmy poznać szacunki dotyczące zapotrzebowania hiszpańskiego sektora bankowego.
W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na indeksy zaufania konsumentów i nastrojów w gospodarce ze strefy euro. Wyższy odczyt tych wskaźników we wrześniu mógłby wesprzeć wspólną walutę i przyczynić się do udanego testu poziomu 1,29 na EURUSD. Jeśli chodzi o dane z USA, to uwaga skoncentruje się na danych z rynku nieruchomości odnośnie indeksu podpisanych umów kupna domów, a także zamówieniach na dobra trwałego użytku. Mniejsze znaczenie będą miały ostateczne dane o amerykańskim PKB w II kwartale.
Środowy poranek przynosi nieco lepsze nastroje zauważalne zarówno na rynkach akcji, jak i rynku walutowym. Obserwowany jest lekki wzrost awersji do ryzyka, jednak czynnikiem ryzyka pozostaje Hiszpania, co może ograniczać ewentualny powrót do średnioterminowych trendów.
Najważniejsze wiadomości
- GE: Według wstępnych danych inflacja CPI wyhamowała we wrześniu do 2,0% w skali roku z 2,1%, a w ujęciu miesięcznym nie zmieniła się.
- GE: Według wstępnych danych inflacja HICP wyhamowała we wrześniud o 2,1% w skali roku z 2,2%.
- Włochy: Sprzedaż detaliczna spadła w lipcu o 0,2% w ujęciu miesięcznym oraz o 3,2% w skali roku.
- Włochy: W środę Włochy sprzedały 6-miesięczne bony skarbowe o wartości 9 mld EUR. Średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 1,503%, a stosunek popytu do podaży wyniósł 1,39.
- US: Sprzedaż nowych domów w USA spadła w sierpniu o 0,3% miesiąc do miesiąca do 373tys.
- GE: Stopa bezrobocia we wrześniu pozostała na poziomie 6,8%.
- E-Z: Podaż pieniądza M3 wzrosła o 2,9% w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 3,2%.
- PL: Marek Belka powiedział, że Polskę czeka cykl luzowania polityki monetarnej.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Główne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)