Trzy lata rynku Catalyst
2012-10-01 12:20
Trzy lata rynku Catalyst © Cozyta - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek Catalyst - pierwsze urodziny
fot. Cozyta - Fotolia.com
Trzy lata rynku Catalyst
fot. mat. prasowe
Instrumenty dłużne notowane - nominowane w PLN i EUR
Trzy lata funkcjonowania Catalyst potwierdziły, że projekt dokonał głębokiej zmiany w architekturze rynku papierów dłużnych w Polsce i wyszedł naprzeciw potrzebom emitentów i inwestorów. Wyrazem tego jest m.in. szybko rosnąca liczba i wartość emisji obligacji notowanych na Catalyst, pomimo spowolnienia gospodarczego w kraju.
fot. mat. prasowe
Liczba serii i wartość obligacji notowanych na Catalyst
Systematycznie poszerza się grono emitentów papierów dłużnych, którym Catalyst dał nowe możliwości finansowania, a wejście na publiczny, transparentny rynek obligacji – większy prestiż, zaufanie inwestorów i doskonałą promocję.
Liczba podmiotów, które wprowadziły obligacje na rynek instrumentów dłużnych GPW wrosła szczególnie szybko w 2012 r. – od początku roku do obrotu trafiły tam obligacje 49 nowych emitentów, a wartość notowanych na Catalyst instrumentów na koniec sierpnia zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 40 proc.
fot. mat. prasowe
Liczba emitentów notowanych na Catalyst
Na Catalyst zadebiutowały już ze swoimi obligacjami największe polskie firmy takie jak: Polkomtel, PKN Orlen i PGNiG oraz banki jak np. BOŚ, PKO BP i Pekao Bank Hipoteczny. Ta grupa przedsiębiorstw, z których wiele wchodzi w skład WIG20, jest symbolem, że rynek instrumentów dłużnych GPW tworzy nową rzeczywistość, w której firmy finansują się nie tylko poprzez kredyt bankowy, ale właśnie poprzez obligacje, które znajdują się w obiegu giełdowym i są dostępne dla inwestorów. Wartość kapitału pozyskanego tą drogą w stosunku do środków pozyskanych z kredytów bankowych, będących obecnie najpopularniejszym źródłem finansowania dla przedsiębiorstw i samorządów, stale wzrasta.
fot. mat. prasowe
Historycznie największe emisje obligacji wprowadzone na Catalyst
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)