eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweTrzy lata rynku Catalyst

Trzy lata rynku Catalyst

2012-10-01 12:20

Trzy lata rynku Catalyst

Trzy lata rynku Catalyst © Cozyta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Trzy lata temu (30 września 2009 r.) GPW uruchomiła rynek Catalyst w celu stworzenia w Polsce zorganizowanego, transparentnego i bezpiecznego rynku dla instrumentów dłużnych emitowanych przez firmy i samorządy. Od lipca 2010 r. na Catalyst notowane są również papiery dłużne banków spółdzielczych, którym rynek ten otworzył drogę do pozyskiwania środków na publicznym rynku kapitałowym.

Przeczytaj także: Rynek Catalyst - pierwsze urodziny

fot. Cozyta - Fotolia.com

Trzy lata rynku Catalyst

Od lipca 2010 r. na Catalyst notowane są również papiery dłużne banków spółdzielczych, którym rynek ten otworzył drogę do pozyskiwania środków na publicznym rynku kapitałowym

Obecnie na Catalyst notowane są 302 serie obligacji, wyemitowane przez 146 podmiotów nieskarbowych (113 firm, 22 banki spółdzielcze i 11 jednostek samorządu terytorialnego), o łącznej wartości emisji wynoszącej ponad 45 mld zł.

fot. mat. prasowe

Instrumenty dłużne notowane - nominowane w PLN i EUR

Obecnie na Catalyst notowane są 302 serie obligacji, wyemitowane przez 146 podmiotów nieskarbowych


Trzy lata funkcjonowania Catalyst potwierdziły, że projekt dokonał głębokiej zmiany w architekturze rynku papierów dłużnych w Polsce i wyszedł naprzeciw potrzebom emitentów i inwestorów. Wyrazem tego jest m.in. szybko rosnąca liczba i wartość emisji obligacji notowanych na Catalyst, pomimo spowolnienia gospodarczego w kraju.

fot. mat. prasowe

Liczba serii i wartość obligacji notowanych na Catalyst

Trzy lata funkcjonowania Catalyst potwierdziły, że projekt dokonał głębokiej zmiany w architekturze rynku papierów dłużnych w Polsce


Systematycznie poszerza się grono emitentów papierów dłużnych, którym Catalyst dał nowe możliwości finansowania, a wejście na publiczny, transparentny rynek obligacji – większy prestiż, zaufanie inwestorów i doskonałą promocję.

Liczba podmiotów, które wprowadziły obligacje na rynek instrumentów dłużnych GPW wrosła szczególnie szybko w 2012 r. – od początku roku do obrotu trafiły tam obligacje 49 nowych emitentów, a wartość notowanych na Catalyst instrumentów na koniec sierpnia zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 40 proc.

fot. mat. prasowe

Liczba emitentów notowanych na Catalyst

Liczba podmiotów, które wprowadziły obligacje na rynek instrumentów dłużnych GPW wrosła szczególnie szybko w 2012 r.


Na Catalyst zadebiutowały już ze swoimi obligacjami największe polskie firmy takie jak: Polkomtel, PKN Orlen i PGNiG oraz banki jak np. BOŚ, PKO BP i Pekao Bank Hipoteczny. Ta grupa przedsiębiorstw, z których wiele wchodzi w skład WIG20, jest symbolem, że rynek instrumentów dłużnych GPW tworzy nową rzeczywistość, w której firmy finansują się nie tylko poprzez kredyt bankowy, ale właśnie poprzez obligacje, które znajdują się w obiegu giełdowym i są dostępne dla inwestorów. Wartość kapitału pozyskanego tą drogą w stosunku do środków pozyskanych z kredytów bankowych, będących obecnie najpopularniejszym źródłem finansowania dla przedsiębiorstw i samorządów, stale wzrasta.

fot. mat. prasowe

Historycznie największe emisje obligacji wprowadzone na Catalyst

Na Catalyst zadebiutowały już ze swoimi obligacjami największe polskie firmy takie jak: Polkomtel, PKN Orlen i PGNiG


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: