Przelewy elixir szybciej i bez zbędnego poślizgu
2012-10-26 23:51
Przelewy będą dochodziły szybciej? © V. Yakobchuk - Fotolia.com
Przeczytaj także: Liczba przelewów Express Elixir we IX 2024 o 35% wyższa r/r
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych wprowadza do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę PSD dotyczącą płatności. Zmiany dotyczą m.in przelewów bankowych, w tym również sposobu ich księgowania.Najpopularniejszym systemem realizacji przelewów jest obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (spółkę założoną m.in. przez działające w Polsce banki) Elixir. Przelewy w systemie Elixir realizowane są w trakcie trzech sesji, podczas których - w dużym uproszczeniu - banki wymieniają się informacjami o zleconych przelewach. Przy czym informacje o przelewach dzielą się na sesje przychodzące (wówczas do banku trafiają informacje o przelewach przychodzących do banku) oraz wychodzące (przekazywane są do innych banków informacje o przelewach wychodzących). Godziny sesji Elixir w poszczególnych bankach różnią się nieco między sobą. W trakcie pojedynczej sesji rozliczane są zarówno przelewy wychodzące, jak i przychodzące.
fot. V. Yakobchuk - Fotolia.com
Przelewy będą dochodziły szybciej?
Jeśli środki są wysyłane w danej sesji z banku-nadawcy, to u odbiorcy są już księgowane po kolejnej sesji, a najpóźniej po dwóch sesjach. Jednak dość często banki "łamały" czyli opóźniały ostatnią sesję przychodzącą, księgując środki dopiero na drugi dzień, lub - jeśli sytuacja miała miejsce w piątek lub przed świętem/dniem wolnym - dopiero w poniedziałek lub pierwszy dzień roboczy po święcie. Bankom taka postępowanie było na rękę, bo pozwalało na praktycznie bezkosztowe obracanie pieniędzmi przez kilkanaście-kilkadziesiąt godzin, dla klientów jednak komfortowa nie była, blokowała bowiem - czasami bardzo potrzebne - pieniądze nawet na kilka dni (do 4-5, jak bywało w niektórych bankach np. w trakcie długich weekendów).
Nowelizacja likwiduje taką praktykę, bowiem zmusza banki do księgowania przelewów przychodzących w ostatniej, trzeciej sesji jeszcze tego samego dnia. Tak więc wiele osób, które w piątek z niepokojem dotychczas sprawdzało stan swojego rachunku, oczekując na przelew, będzie mogło odetchnąć z ulgą - bank nie będzie już mógł ich pieniędzy "przetrzymać" przez weekend.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)