Karty płatnicze to bezpieczeństwo i wygoda
2012-10-31 13:56
Płatność kartą © Vladimir Kolobov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Karty płatnicze bez tajemnic
Chętnie płacimy kartami ze względu na wygodę i bezpieczeństwoAż 84% respondentów wskazało wygodę jako najważniejszy czynnik, który decyduje o przedkładaniu płatności kartami nad innymi formami płatności. Drugim istotnym elementem okazało się bezpieczeństwo – jest to najważniejszy czynnik dla 49% respondentów. Dodatkowe benefity dołączane do kart – np. programy lojalnościowe czy partnerskie – są istotne dla 27% respondentów.
W przypadku płatności kartami za zakupy internetowe, najważniejszymi powodami, które skłaniają do płacenia za pomocą karty są bezpieczeństwo i zabezpieczenia przed oszustwami (wskazania 43% respondentów), niższe koszty wysyłki (53%), a także sprawna akceptacja kart przez handlowców (43%). Na potrzeby tego typu transakcji konsumenci częściej używają kart debetowych niż kart kredytowych.
Wzrost kosztów kart to mniej płatności kartowych
Przeprowadzone przez Hall & Partners badanie pokazuje jednocześnie, że w przypadku wzrostu opłat za karty - konsumenci zmniejszą ich liczbę w swoich portfelach i będą w większym stopniu używać gotówki. Aż 76% respondentów twierdzi, że używałoby na co dzień częściej gotówki, gdyby opłaty związane z używaniem kart wzrosły. Jednocześnie 74% z nich zmniejszyłoby w takiej sytuacji liczbę posiadanych kart płatniczych.
fot. Vladimir Kolobov - Fotolia.com
Płatność kartą
Kto poniesie konsekwencje obniżki opłaty interchange
Dzisiaj koszty związane z funkcjonowaniem rynku płatności kartowych ponoszone są przez akceptantów kart (tzw. opłata interchange płacona przez akceptanta do banku, który wystawił daną kartę) oraz konsumentów – w postaci opłat za wydanie czy używanie kart. W ramach prowadzonego przez Hall & Partners badania konsumenci zostali poproszeni o opinię na temat tego, kto ich zdaniem poniesie koszty w przypadku redukcji opłat po stronie akceptantów kart – w kontekście toczącej się obecnie debaty na temat odgórnej, ustawowej obniżki wysokości opłaty interchange.
Zdecydowana większość respondentów uważa, że jeśli udział detalistów (akceptantów kart) w opłatach za akceptację kart się zmniejszy, w ostatecznym rozrachunku to konsumenci pokrywać będą koszty utrzymania systemu płatności kartami. Aż 81% respondentów obawia się, że będzie płacić więcej w związku z obniżeniem opłaty interchange – czyli niższym udziałem detalistów w finansowaniu systemu kart płatniczych. Jednocześnie 72% respondentów sądzi, że roczne koszty posiadanych przez nich kart płatniczych wzrosną, a 43% spodziewa się, że dodatkowe korzyści z tytułu posiadania kart płatniczych (np. programy lojalnościowe czy partnerskie) zostaną przez banki ograniczone.
Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez Hall & Partners na zlecenie MasterCard na próbie ponad 1000 osób w wieku powyżej 18 lat, reprezentatywnej dla całego społeczeństwa polskiego, metodą sondażu telefonicznego. Reprezentatywność próby zapewniona została metodą kwotową – udział osób badanych w próbie ustalany był w taki sposób, żeby był proporcjonalny do ich rzeczywistego udziału w całej populacji. Badanie takie zostało przeprowadzone w 22 krajach europejskich, przy wykorzystaniu tej samej metodologii.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)