eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweObligacje banków lepsze niż lokaty bankowe

Obligacje banków lepsze niż lokaty bankowe

2013-01-10 10:01

Obligacje banków lepsze niż lokaty bankowe

Obligacje banków lepsze niż lokaty © drubig-photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na obligacjach banków można bez trudu zarobić o 3 pkt proc. więcej niż na lokacie terminowej. I choć w obu przypadkach pożyczamy instytucji finansowej swoje oszczędności, to rozwiązania te znacząco różnią się między sobą.

Przeczytaj także: Obligacje bankowe zamiast lokaty

Malejące od października ub.r. zyski z lokat sprawiają, że z każdym dniem przybywa klientów, którzy poszukują nowego miejsca dla swoich oszczędności. W wyniku gwałtownych cięć oprocentowania obligacje skarbowe przestały być alternatywą. Wydaje się również, że ostatnie atrakcyjne stopy zwrotu z funduszy obligacji są nie do powtórzenia. Zamiast więc szukać bardziej skomplikowanych i ryzykownych rozwiązań warto pomyśleć o pożyczeniu oszczędności bankom. Tym razem nie w formie depozytu terminowego, a zakupu ich obligacji.

Przeciętne oprocentowanie wyemitowanych przez banki papierów dłużnych notowanych na detalicznej części rynku giełdowego Catalyst wynosi 7,81 proc., Gdyby pominąć obligacje emitowane przez Bank Gospodarstw Krajowego, którymi handlują w większości inwestorzy instytucjonalni, to stawka ta rośnie do 7,99 proc. Banki komercyjne w obecnym okresie odsetkowym płacą średnio 7,46 proc. (8,01 proc. bez BGK) zaś banki spółdzielcze 7,98 proc. Wraz z kolejnymi obniżkami stóp procentowych wartości te spadną. Dla porównania, przeciętne oprocentowanie lokat – w zależności od terminu zapadalności – wynosi od 4,41 do 4,67 proc. i w kolejnych miesiącach także będzie spadać.

Obligacje banków nie są na pewno lekiem na spadek stóp procentowych. Lecz bez wątpienia pozwolą one zarobić więcej niż lokaty oraz pokonać inflację. Mają one zmienne oprocentowanie (za wyjątkiem BGK), ustalane w oparciu o stawkę WIBOR – która zwykle jest wyższa od inflacji – powiększoną o z góry ustaloną marżę.

fot. drubig-photo - Fotolia.com

Obligacje banków lepsze niż lokaty

Na obligacjach banków można bez trudu zarobić o 3 pkt proc. więcej niż na lokacie terminowej.


Wysoki popyt ze strony inwestorów na papiery dłużne banków powoduje, że ich cena zwykle jest wyższa od wartości nominalnej. A to z kolei obniża rentowność inwestycji. Transakcje niejednokrotnie zawierane są przy cenie 102-103 proc. (ceny obligacji na giełdzie wyrażane są w proc. wartości nominalnej). Dlatego porównując potencjalne zyski z obligacji warto kierować się rentownością do wykupu zamiast aktualnym oprocentowaniem. I tak na przykład obligacje Banku Spółdzielczego w Tychach (BTY0317) kupowane w ostatniej transakcji za cenę 104,7 proc. wartości nominalnej mają rentowność 7,83 proc. brutto przy aktualnym oprocentowaniu na poziomie 8,95 proc. Zasada jest więc prosta, im krótszy termin do wykupu obligacji, tym zakup powyżej nominału bardziej wpływa na rentowność do wykupu.

Średnia rentowność obligacji banków, które dostępne są na Catalyst dla inwestorów indywidualnych, wynosi 7,52 proc. (7,77 proc. bez BGK). W przypadku banków komercyjnych rentowność równa się 7,01 proc., zaś w przypadku spółdzielczych jest o 0,73 pkt proc. wyższa. Mimo że to o 0,24-0,45 pkt proc. mniej od przedstawionego wcześniej oprocentowania, to wciąż znacznie więcej od zysków z lokat bankowych.

fot. mat. prasowe

Porównanie oprocentowania lokat z rentownością obligacji banków

Średnia rentowność obligacji banków, które dostępne są na Catalyst dla inwestorów indywidualnych, wynosi 7,52 proc. (7,77 proc. bez BGK). W przypadku banków komercyjnych rentowność równa się 7,01 proc., zaś w przypadku spółdzielczych jest o 0,73 pkt proc. wyższa.


 

1 2

następna

oprac. : Michał Sadrak / Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: