Raporty BIK 2012
2013-01-24 00:20
Raporty BIK 2012 © zagart117 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Raporty BIK VII-IX 2012
Raportów pobranych z Biura Informacji Kredytowej przez banki w 2012 r. było o ponad 1,8 mln mniej niż w roku poprzednim. Wynik ten jest przede wszystkim efektem malejącej liczby raportów kredytowych udostępnianych na wniosek banków w momencie udzielania kredytu (spadek o ponad 1,5 mln, czyli o 8,4 proc. r./r.). Liczba raportów monitorujących, które dotyczą kredytobiorców posiadających już w banku co najmniej jedno czynne zobowiązanie zmniejszyła się jedynie o 289 tys., czyli o zaledwie 1 proc. Raporty monitorujące dają bankom możliwość pozyskania informacji o własnych klientach, którzy posiadają w banku co najmniej jedno czynne zobowiązanie. Zapytania są składane w celu monitorowania stanu zobowiązań klienta także w innych bankachDane BIK pokazują, że zeszłorocznemu, znaczącemu spadkowi akcji kredytowej towarzyszył stosunkowo niewielki, 4 proc. spadek liczby udostępnionych przez Biuro raportów. - Banki pobrały w 2012 r. prawie 43 mln raportów kredytowych, a udzieliły około 6,3 mln kredytów konsumpcyjnych, obsługując równocześnie 6 mln kart kredytowych – wylicza dr Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej. - Liczba pobieranych kwartalnie raportów kredytowych online ustabilizowała się na poziomie nieco ponad 4 mln sztuk, przy sprzedaży kredytów konsumpcyjnych przez banki na poziomie 1,5 mln – dodaje.
fot. zagart117 - Fotolia.com
Raporty BIK 2012
Według ekspertów Biura Informacji Kredytowej, banki nadal bardzo wnikliwie oceniały zdolność kredytową osób ubiegających się o kredyt. – W całym 2012 roku odnotowaliśmy wciąż duże zapotrzebowanie na oceny punktowe BIK, czyli tzw. scoringi służące ocenie ryzyka kredytowego, jakie wiąże się z finansowaniem danej osoby – komentuje dr Andrzej Topiński. - Im bardziej profil osoby ubiegającej się o kredyt przypomina profil klientów terminowo spłacających swoje zobowiązania w przeszłości, tym lepsza jest jej ocena, a co za tym idzie większe szanse na pozytywną decyzję kredytową lub wyższe kwoty finansowania – mówi.
Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi i udostępnia informacje na temat zobowiązań kredytowych klientów banków i SKOK-ów. Około 90 proc. informacji zgromadzonych w BIK to informacje pozytywne. Z początkiem roku Biuro rozpoczęło współpracę również z instytucjami udzielającymi kredytów konsumenckich, funkcjonującymi poza sektorem bankowym, które są w stanie zapewnić wzajemność wymiany informacji kredytowej. Banki otrzymają dzięki temu informacje wcześniej niedostępne, co umożliwi bardziej kompleksową ocenę potencjalnych kredytobiorców.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)