eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolski sektor bankowy pesymistyczny

Polski sektor bankowy pesymistyczny

2013-02-05 11:37

Polski sektor bankowy pesymistyczny

Polski sektor bankowy pesymistyczny © Tijana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W najbliższych miesiącach polskie banki skupią się na obsłudze klientów detalicznych. Nie powinniśmy liczyć na większe zainteresowanie instytucji kredytowaniem firm, ponieważ polscy bankierzy są jednymi z największych pesymistów w Europie jeśli chodzi o rozwój sytuacji makroekonomicznej. To niektóre wnioski z drugiej edycji Europejskiego Barometru Bankowości przygotowanego przez firmę doradczą Ernst & Young.

Przeczytaj także: Sektor bankowy w Europie Środkowej: prognozy 2013

W Polsce niepokój. Na zachodzie bez zmian

Polscy bankierzy są w zdecydowanie gorszych nastrojach niż ich koledzy z innych europejskich krajów (łącznie w badaniu udział wzięli menadżerowie z 14 krajów). Prawie 4 na 5 (78%) ankietowanych w Polsce uważa, że sytuacja makroekonomiczna pogorszy się w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Dla porównania, tego samego zdania jest tylko 41% wszystkich ankietowanych w Europie. 39% ze wszystkich badanych uważa, że otoczenie makroekonomiczne się nie zmieni.

- Tak duży pesymizm może wynikać z tego, że kryzys nie dotknął jeszcze Polski tak jak innych krajów – od początku transformacji nie doświadczyliśmy przecież recesji. Efekty tego co się dzieje na zachodzie Europy przychodzą do nas z opóźnieniem. Przy tak złej ocenie najbliższej przyszłości trudno liczyć, że banki będą udzielały kredytów firmom i napędzały gospodarkę – komentuje Iwona Kozera, Partner Zarządzający Grupą Rynków Finansowych Ernst & Young w Europie Środkowej i Południowej.– Względny optymizm wśród przedstawicieli sektora na zachodzie może wynikać z tego, że liczą oni na to, że wszystko co najgorsze już jest za nimi – dodaje Iwona Kozera.

fot. Tijana - Fotolia.com

Polski sektor bankowy pesymistyczny

Polscy bankierzy są w zdecydowanie gorszych nastrojach niż ich koledzy z innych europejskich krajów.


Klient indywidualny w centrum zainteresowania

Tylko co czwarty (23%) badany menadżer banku w Polsce dostrzega perspektywę wzrostu dla swojej instytucji w segmencie bankowości korporacyjnej. W porównaniu z identycznym badaniem, które firma Ernst & Young prowadziła na początku roku 2012 widać zdecydowane pogorszenie się nastrojów co do rozwoju bankowości dla firm (w pierwszej edycji Barometru aż 58% polskich bankierów stwierdziło, że widzi możliwości rozwoju tego segmentu w najbliższej przyszłości). Połowa badanych będzie stawiać na bankowość detaliczną. Tylko jeden menadżer bankowy spośród ankietowanych w Polsce stwierdził, że perspektywy wzrostu w tym segmencie są złe.

Bankierzy zakładają, że wśród klientów indywidualnych w najbliższym czasie wzrośnie zdecydowanie popyt na produkty depozytowe (tak twierdzi 60% badanych) i kredyty gotówkowe (46%).

- Zarówno wartość kredytów ogółem udzielonych gospodarstwom domowych w stosunku do PKB, jak i wartość aktywów finansowych gospodarstw domowych w stosunku do PKB są bardzo mocno powiązane z wartością PKB per capita. W Polsce również mamy do czynienia z tą prawidłowością. Naturalnym motorem dalszego wzrostu akcji kredytowej jest rozwój Polski, a w rezultacie tempo wzrostu powinno być współmierne do wzrostu PKB per capita – mówi Iwona Kozera.

fot. mat. prasowe

Jak Twoim zdaniem będzie wyglądał popyt na usługi bankowości detalicznej w ciągu najbliższych 6 lat?

Bankierzy zakładają, że wśród klientów indywidualnych w najbliższym czasie wzrośnie zdecydowanie popyt na produkty depozytowe (tak twierdzi 60% badanych) i kredyty gotówkowe (46%).


Największą rozbieżność odnośnie oceny perspektywy rozwoju rynku pomiędzy Polską i Europą widać w odniesieniu do kredytów hipotecznych. W skali całego badania tylko 7% bankierów w Polsce spodziewa się wzrostu popytu w tej grupie produktów, podczas gdy w całej Europie aż 47% ankietowanych oczekuje wzrostu w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Sytuacja w Polsce wynikać z tego, że w okresie poprzedzającym kryzys na rynkach światowych i w pierwszym okresie tego kryzysu portfel hipotek w Polsce rozwijał się niezmiernie dynamicznie. Dlatego też z opóźnieniem obserwujemy odwrócenie trendu w tym segmencie. Ostrożnościowe działania regulacyjne w tym obszarze produktów mają również wpływ na ocenę sytuacji przez banki.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: banki, sektor bankowy, polski sektor bankowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: