eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInwestowanie na giełdzie: błędy inwestorów

Inwestowanie na giełdzie: błędy inwestorów

2013-02-06 11:30

Inwestowanie na giełdzie: błędy inwestorów

Inwestowanie na giełdzie © tanatat - Fotolia.com

Giełda wielu początkującym graczom wydaje się tajemniczą machiną do zarabiania pieniędzy. Jednak, aby szeroki strumień popłynął na konto świeżego inwestora, musi stać się albo cud, albo inwestor wcale nie jest laikiem. W każdej profesji można opisać najważniejsze błędy, które są popełniane przez ludzi. Także inwestowanie na giełdzie jest obarczone swoim zestawem. Poniżej 5 podstawowych zachowań, przez które inwestor może stracić pieniądze.

Przeczytaj także: Gra na giełdzie a psychologiczne pułapki

Przekonanie o nieomylności

Jeżeli myślisz, że nauczysz się inwestować w 2 tygodnie, to jesteś – najdelikatniej mówiąc – w wielkim błędzie. Prawdziwą wiedzę i doświadczenie zdobywa się poprzez dokonywanie transakcji i obserwację rynku (w tym arkusza zleceń) przez wiele lat, a nie przeczytanie jednej czy nawet kilku książek. Z książek możesz nauczyć się formacji technicznych, analizy wykresów za pomocą np. techniki świec japońskich, ale dopiero praktyka pozwoli sprawdzić, jak dana formacja sprawdza się w praktyce na tej jednej spółce. Każda sytuacja jest inna, jednak wprawny inwestor zauważy podobieństwo i ulokuje swoje pieniądze w zgodzie z wypraktykowanym schematem. Na giełdzie wygrywają ci, którzy dzięki doświadczeniu i wiedzy potrafią przewidzieć, co może się stać.

Słomiany zapał

Niestety ok. 80% inwestorów traci na giełdzie (raport KNF, 2011). Prawdą jest też, że inwestorzy po osiągnięciu strat bardzo często poddają się i już nigdy nie wracają na giełdę. Mimo wielkiego entuzjazmu na początku drogi, zapał wygasa z pierwszymi stratami.

W którą stronę wiodłaby ścieżka inwestora, który zamiast wysokiej początkowej kwoty, ulokował na giełdzie 2000 zł, stanowiące niewielką część kapitału? Układanie i testowanie systemu na niewielkiej kwocie ogranicza ryzyko utraty kapitału. Można podejmować próby inwestycyjne. 2000 zł na naukę to naprawdę dobry wybór, który w efekcie pozwoli wypracować „świadomość inwestycyjną”. Osiąga się ją po kilku latach systematycznej pracy nad sobą i swoim systemem. Jak się objawia? Jedno spojrzenie na wykres spółki i sytuację na giełdzie pozwala na ocenę szans na sukces w danej transakcji. To dokładnie, jak z jazdą samochodem. Dobrym kierowcą jest się dopiero po przejechaniu przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

Emocje górą

Ludzie są istotami emocjonalnymi i najczęściej nie potrafią oddzielić emocji od inwestowania. One niestety, w początkowym okresie, determinują zasady działania inwestora i najczęściej są zgubne dla portfela. Inwestor najczęściej zmaga się z dwoma emocjami: chciwością i strachem. Dopiero ich wyłączenie (właściwie wyciszenie aż do stanu, w którym są w pełni świadomie kontrolowane) daje komfort podjęcia decyzji inwestycyjnej. Decyzja jest oparta o fakty, czyli to, co widnieje na wykresie i w arkuszu zleceń. Wyciszenie emocji wymaga obycia z rynkiem i przeprowadzenia przynajmniej kilkuset transakcji. Nie ma drogi na skróty.

fot. tanatat - Fotolia.com

Inwestowanie na giełdzie

Ok. 80% inwestorów traci na giełdzie. Inwestorzy po osiągnięciu strat bardzo często poddają się i już nigdy nie wracają na giełdę.


Niecierpliwość

Wiele lat temu przeczytałem w jednej z książek zdanie „pieniądze rosną na drzewie cierpliwości”. To jedna z pierwotnych prawd, obowiązujących przy inwestowaniu na giełdzie. Inwestor, który zaczyna przygodę z giełdą, najczęściej nastawiony jest na natychmiastowe efekty. Tymczasem pieniądze na giełdzie są funkcją czasu i obowiązującego trendu. Największe pieniądze zarabia się, trzymając się określonego trendu, nie zaś zmieniając inwestycję co drugi dzień. Kilkadziesiąt lat temu akcje trzymało się średnio 7 lat. Obecnie czas ten u „długoterminowych” inwestorów został skrócony do kilku miesięcy. Warto poznać trendy, które tworzą ruchy cen i z nich mądrze korzystać.

Giełda jako dodatek

Inwestowanie na poważnie wymaga poświęcenia czasu i należytej uwagi. Jak w każdej profesji, również inwestor najpierw musi nauczyć się swojego fachu. Początkowy czas polega na nauce: intensywnej praktyce i poznawaniu nowych technik inwestycyjnych. Dopiero po kilku latach intensywnej pracy będziesz mógł powiedzieć, że inwestowanie jest komfortowe i dochodowe jednocześnie. Poświęcając zagadnieniu inwestowania do kilku godzin dziennie, będziesz w stanie określić najlepsze spółki i sytuacje. Doświadczony Trader pozwala rosnąć zyskom, a straty ucina, dzięki czemu jego skuteczność inwestycji wynosi ponad 75%. Ewentualne straty są traktowane jako naturalny element gry i nie stanowią problemu. Praca z rynkiem w początkowej fazie edukacji jest trudna i często ciernista, ale jej owoce będziesz wykorzystywał przez długie lata.

Czy warto poświęcić czas giełdzie? Na pewno tak. Niech najlepszym przykładem będą miliarderzy z czołowych stron gazet, którzy swoje majątki tworzą na podstawie spółek notowanych na giełdach. Również indywidualni inwestorzy dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu coraz skuteczniej pomnażają pieniądze, inwestując przede wszystkim na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: