Zadłużenie firmy zmniejsza szanse na kredyt
2013-02-20 11:31
Zadłużenie firmy zmniejsza szanse na kredyt © Robert Kneschke - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rejestr Dłużników ERIF - wpisy pozytywne
Banki standardowo sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), zawierającym szczegółowe dane na temat spłacalności kredytów zaciąganych przez osoby fizyczne – w tym także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Obecność na liście BIK jest jednak groźna tylko dla osób, które mają na sumieniu niezapłacone w długim terminie raty – ci, którzy spłacali kredyty w terminie, nie muszą się obawiać. Wręcz przeciwnie – pozytywna historia kredytowa w BIK sprawia, że są postrzegani przez banki jako wiarygodni finansowo.Zupełnie inaczej wygląda sprawa z tzw. listami dłużników (mylonych często z BIK-iem). Obecność na liście Krajowego Rejestru Długów (KRD) czy BIG Info Monitor ma tylko i wyłącznie negatywny charakter i grozi przedsiębiorcy odmową kredytu bankowego. Potwierdza to najnowsza ankieta Tax Care, przygotowana w ramach cyklu „Płacę w terminie”, promującego solidnych przedsiębiorców -płatników, w którym na problem zadłużenia polskich firm patrzymy pod kątem korzyści z terminowej zapłaty rachunków czy faktur.
W ankiecie zapytaliśmy banki, czy udzielając kredytu osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą sprawdzają, czy przedsiębiorcy terminowo regulują swoje należności.
Według danych Krajowego Rejestru Długów (KRD), przeciętne polskie przedsiębiorstwo, które posiada nieuregulowane w terminie płatności, ma średnio pięciu wierzycieli, którym jest winne średnio od 16,6 tys. zł (woj. lubelskie) do nawet 26 tys. zł (Mazowsze). Najwięcej zadłużonych firm pochodzi z Mazowsza (16,59%) oraz z Górnego i Dolnego Śląska (odpowiednio 13,34% i 9,21%).
Banki zazwyczaj niechętnie mówią o kulisach zaciągania kredytów, zasłaniając się tajemnicą handlową. Podobnie było również w tym przypadku - na ankietę Tax Care odpowiedziało 10 spośród 27 przepytywanych banków. Co znamienne jednak, praktycznie wszystkie odpowiedziały na nasze pytania tak samo – niezależnie od tego, czy kredyt jest zaciągany przez przedsiębiorcę na cele firmowe czy prywatne (w tym także na zakup mieszkania), banki sprawdzają przedsiębiorców na tzw. listach dłużnikach - w bazach biur informacji gospodarczej KRD, ERIF (Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej) czy BIG Info Monitor. Co więcej, przyznają również zgodnie, że obecność na takich listach może być przyczyną nieudzielenia kredytu.
fot. Robert Kneschke - Fotolia.com
Zadłużenie firmy zmniejsza szanse na kredyt
W tym kontekście innego, praktycznego wymiaru nabierają dostępne na rynku certyfikaty promujące przedsiębiorców płacących w terminie swoje zobowiązania, m.in. „Certyfikat rzetelności” (przyznawany prowadzącym działalność gospodarczą w ramach programu Rzetelna Firma pod patronatem KRD), „Przedsiębiorstwo Fair Play” (Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym) czy „Solidna Firma” (Program Gospodarczo-Konsumencki). Solidność płatniczą i zasady etyczne w biznesie promuje także Idea Bank, który w ramach programu „Ideały Biznesu” od lutego 2013 r. wydaje bezpłatne certyfikaty zwiększające m.in. rozpoznawalność firm dbających o terminowe realizowanie zobowiązań (programowi „Ideały Biznesu” patronują m.in. Krajowy Rejestr Długów, Forbes, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Krajowa Izba Gospodarcza). Według przedstawicieli Idea Banku, przedsiębiorca z takim certyfikatem ma zdecydowanie większą szansę na uzyskanie kredytu, zaświadczenie tego typu jest bowiem dla analityków bankowych sygnałem, że potencjalny kredytobiorca będzie terminowo spłacał raty zaciągniętej pożyczki, a jego biznes rozwija się dobrze.
fot. mat. prasowe
Czy banki sprawdzają obecność firmy w rejestrze dłużników?
Agata Szymborska-Sutton,
Współpraca: Magdalena Piórkowska
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)