Prezydent: przekonać obywateli do euro
2013-02-26 12:52
![Prezydent: przekonać obywateli do euro [© librakv - Fotolia.com] Prezydent: przekonać obywateli do euro](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/euro/Prezydent-przekonac-obywateli-do-euro-113735-200x133crop.jpg)
Prezydent chce przekonywać do euro © librakv - Fotolia.com
W Pałacu Prezydenckim odbyło się dziś spotkanie Rady Gabinetowej poświęcone kwestii przystąpienia Polski do strefy euro. W trakcie spotkania prezydent wskazał na bariery stojące przed Polską na drodze do euro: spełnienie kryteriów z Maastricht oraz zmiany w Konstytucji. Zdaniem prezydenta, niezbędne jest też przekonanie Polaków do przyjęcia wspólnej waluty.
Przeczytaj także: Eurostrefa się powiększa. Łotwa przyjmuje euro
W trakcie Rady Gabinetowej prezydent zaproponował odejście od wskazywania daty wejścia Polski do strefy euro a zamiast tego przyjęcie terminu polskiej gotowości do przyjęcia europejskiej waluty, polegającej między innymi na uzyskaniu kryteriów z Maastricht. Zdaniem prezydenta Komorowskiego ważne jest wyznaczenie horyzontu czasowego działań do roku 2015.– Spełnienie kryteriów będzie korzystne dla Polski, będzie korzystne dla polskiej gospodarki, konkurencyjności w stosunku do innych krajów, niezależnie od tego jaką decyzję Polska podejmie w 2015 roku, jeśli chodzi o strefę euro. Spełnienie kryteriów sprzyjać będzie rozwojowi Polski – podkreślił Bronisław Komorowski.
Prezydent wskazał też warunki bezpiecznego wejścia Polski do strefy euro. – Niesłychanie ważną barierą są jednoznacznie blokujące zapisy konstytucji polskiej w kwestii złotego, Narodowego Banku Polskiego, Rady Polityki Pieniężnej – powiedział Bronisław Komorowski. – Droga do bezpiecznego znalezienia się w strefie euro i bezpiecznego funkcjonowania musi prowadzić zarówno przez wypełnienie kryteriów z Maastricht, jak i zbudowanie dodatkowych mechanizmów wzmacniających konkurencyjność polskiej gospodarki oraz przekonanie opinii publicznej – dodał prezydent.
Z kolei premier, oceniając kwestię akcesji Polski do euro-strefy, stwierdził, że iluzją jest wizja obecności w Europie tylko częściowo. Ostrzegł jednocześnie przed możliwością znalezienia się na politycznych peryferiach Europy.
– Wspólna waluta jest dzisiaj kluczową osią integracji – powiedział premier Tusk. – Przygniatająca część państw w Unii Europejskiej zmierza do głębszej integracji – dodał szef rządu.
Zdaniem premiera, wspólna waluta będzie jednym z czynników zwiększających konkurencyjność Polski w skali globalnej.
Przeczytaj także:
Prezydent ratyfikował Pakt fiskalny
![Prezydent ratyfikował Pakt fiskalny [© fox17 - Fotolia.com] Prezydent ratyfikował Pakt fiskalny](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Pakt-fiskalny/Prezydent-ratyfikowal-Pakt-fiskalny-121412-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)