Zarządzanie budżetem domowym wraz z partnerem
2013-03-08 13:33
Zarządzanie budżetem domowym wraz z partnerem © apops - Fotolia.com
79% kobiet posiada konto w banku, 58% - produkty oszczędnościowe. Do tego ponad 32% pań posiada karty kredytowe i tyle samo spłaca zaciągnięty kredyt gotówkowy. Dla porównania wśród mężczyzn procentowe wyniki są… prawie identyczne. Firma Aspiro wraz z Instytutem Badawczym ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie, którego celem było poznanie specyfiki zachowań finansowych kobiet oraz odpowiedź na pytanie kto tak naprawdę zarządza domowym budżetem.
Przeczytaj także: Sytuacja finansowa seniorów w Polsce: nie jest dobrze
Parytet, kwota, równouprawnienie i partnerstwo. Te słowa nie schodzą ani z ust polityków, ani z pierwszych stron gazet. Tymczasem – mimo stale podgrzewanej atmosfery i trwającej debaty publicznej - z badania przeprowadzonego na zlecenie Aspiro wynika, że Polacy wyjątkowo zgodnie i wspólnie zarządzają gospodarstwem domowymi i finansami. Aż 75% respondentów wyznało, że środki na prowadzenie domu i bieżące wydatki wrzuca do „wspólnej kasy”. Jedynie 19% badanych pozostających w związkach prowadzi wraz z partnerem odrębne finanse. Do tego aż 83% osób stwierdziło, że większość decyzji zakupowych również podejmuje razem z partnerem a jedynie 17% – ważne wydatki planuje we własnym zakresie.Zdecydowana większość – ponad 2/3 spytanych w badaniu Polaków potwierdziło, że wspólnie z partnerem inicjują rozmowy o finansach w tym: o wyborze konta osobistego, karty kredytowej czy zaciąganiu długoterminowych zobowiązań.
Także w kwestii oszczędzania osoby pozostające w związkach i prowadzące gospodarstwo domowe aż w 63% robią to wspólnie. Jedynie co piąty ankietowany oszczędza we własnym zakresie a co dziesiąty wskazał, że jego partner bądź partnerka odkładają pieniądze na przyszłe wydatki indywidualnie.
Wyraźną niezależność i indywidualne podejście zauważyć można w kwestii posiadanego konta. Aż 60% pytanych przez ARC Rynek i Opinia potwierdziło, że ma własne konto w banku - niezależne od konta partnera. Jedynie 22% ankietowanych wskazało, że współdzieli bieżący rachunek bankowy z drugą połową i jest to jej bądź jego jedyne konto.
fot. apops - Fotolia.com
Zarządzanie budżetem domowym wraz z partnerem
Analizując wyniki pod kątem sposobów zabezpieczania przyszłości – 57% wszystkich respondentów przyznało, że swoją emeryturę zabezpiecza jedynie poprzez regulowanie obowiązkowych składek w ZUS i OFE (I i II filar). Jednak gdy dane rozdzielimy na kobiety i mężczyzn dowiadujemy się, że kobiety częściej ograniczają się tylko do wspomnianych wyżej obligatoryjnych rozwiązań (61% pań i 54% mężczyzn), a mężczyźni chętniej sięgają po dodatkowe programy mające zapewnić dostatnią przyszłość.
Jak wynika z przeprowadzonych na przełomie lutego i marca bieżącego roku badań, Polacy przede wszystkim cenią sobie partnerstwo i wspólne zarządzanie domowym budżetem. Choć finansowa niezależność kobiet i mężczyzn umacnia się z każdym rokiem – największą wartością jest wspólne dzielenie się zarówno bieżącymi zobowiązaniami, planowanie wydatków, oszczędzanie, jak i planowanie emerytalnej przyszłości. Niezależnie czy w związku małżeńskim, nieformalnym czy partnerskim…
Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzone w dniach 26.02-5.03.2013. Badanie OMNIBUS to ogólnopolskie badanie sondażowe realizowane na łącznej próbie internautów N=1000, metoda wywiadów kwestionariuszowych CAWI [1]. Próba ma charakter losowy, struktura próby zapewnia reprezentatywność dla populacji powyżej 50 tysięcy w wieku 18 – 65 lat. W grupie tej z Internetu korzysta 80%[2]. Próba została dobrana z panelu internetowego epanel.pl, należącego do ARC Rynek i Opinia.
Przeczytaj także:
Wspólne zarządzanie budżetem domowym? Nic łatwego
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)