Największe przejęcia w sektorze bankowym
2013-04-08 00:16
Największe przejęcia w sektorze bankowym © alexandre zveiger - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć 2012
Nowa strategia banku PKO BP zakłada szereg działań, które mają przynieść wzrost aktywów średniorocznie o ok. 4-5 procent, ustabilizować koszty do poziomu inflacji oraz utrzymać wysoką dochodowość produktów. Do najważniejszych punktów strategii, poza umocnieniem sieci dystrybucyjnej, należą alianse strategiczne w obszarze płatności elektronicznych oraz bancassurance. Celem projektu jest stworzenie nowej infrastruktury dla płatności mobilnej w Polsce.Tylko w ostatnim czasie PKO BP złożyło ofertę zakupu Banku Pocztowego. W lutym propozycja obejmowała 50 procent udziałów minus jeden, co dałoby największemu bankowi w Polsce czterech członków w Radzie Nadzorczej. Transakcja wyceniana jest na 290 mln złotych. Bank obsługujący 1,3 mln klientów jest łakomym kąskiem, ze względu na strategiczne położenie placówek poczty. Dociera ona bowiem do osób, do który nie jest w stanie dotrzeć duży bank.
Nowa misja PKO BP skłoniła do ponownego przyjrzenia się branży bankowej w Polsce. Przypominamy najważniejsze akwizycje ostatnich lat.
Allianz Bank przejęty przez Getin Holding
Należący do Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska bank został przejęty przez wrocławski holding w 2010 roku. Nowy właściciel - Leszek Czarnecki – za 100 procent udziałów niemieckiego przedsiębiorstwa zapłacił 140 mln złotych. Strony uzgodniły, że Getin zapłaci cenę równą kapitałowi własnemu pomniejszoną o uzgodnione pozycje. W chwili przejęcia Allianz posiadał 58 placówek i zatrudniał 650 osób. Obsługiwał 75 000 klientów.
Santander przejmuje BZ WBK
Do największej transakcji w ostatnich paru latach doszło w 2010 roku. Wówczas hiszpańska Grupa kapitałowa Santader wygrała wyścig o 70,36 procent akcji BZ WBK. Oferentem była irlandzka Grupa Alleid Irish Bank (AIB). Wartość pakietu wynosiła 2,94 mld euro, co znacznie przewyższało aktualną wartość rynkową banku. Zakup ze względu na polskie uregulowania musiał się odbyć w drodze wezwania publicznego na 100 procent akcji. Poza bankiem, Hiszpanie przejęli także 50 procent udziałów w BZ WBK Asset Management za 150 milionów euro. Santander stoczył bój o aktywa m.in. z PKO BP.
Kredyt Bank sprzedany
Grupa Santander, po przejęciu BZ WBK nie pozostawała bierna. W lutym 2012 roku podpisała umowę przejęcia Kredyt Banku, który był własnością belgijskiej grupy KBC. Transakcja opiewająca na 3,2 miliarda złotych została opłacona akcjami BZ WBK. Za 100 walorów Kredyt Banku, dotychczasowi właściciele otrzymali 6,96 akcji BZ WBK. Oznaczało to znaczną premię dla akcjonariuszy (30 procent), w stosunku do bieżącej wyceny na warszawskiej giełdzie. Santander zobowiązał się także pomóc Belgom upłynnić akcje.
fot. alexandre zveiger - Fotolia.com
Największe przejęcia w sektorze bankowym
Getin Noble Bank wciąż a aktywny
Podobnie jak Santander wrocławski holding nie pozostawał bierny, choć o takiej skali działania jak Hiszpanie mógł tylko pomarzyć. Pod koniec marca 2013 roku sfinalizowano transakcję przejęcia 100 procent akcji Dexia Kommunalkredit za 70 procent jej wartości księgowej. Bank, który kupił Czarnecki za 57,08 mln zł, wyspecjalizowany jest w obsłudze samorządów lokalnych oraz projektach infrastrukturalnych. Głównym źródłem finansowania jest Europejski Bank Inwestycyjny.
Dlaczego dochodzi na rynku do wielkich fuzji?
„Banki decydujące się na przejęcia w długim okresie rosną szybciej niż ich konkurenci wybierający wzrost organiczny” – taki wniosek płynie z publikacji „Fuzje i przejęcia w sektorze bankowym: ryzyko warte podjęcia” . – „Jeśli przyjrzymy się największym na świecie bankom, zauważymy, że 15 na 20 banków, uczestniczyło w więcej niż dziesięciu transakcjach oraz, że wszystkie te banki osiągnęły przynajmniej część wzrostu dzięki fuzjom i przejęciom.”
oprac. : Paweł Kozak / IPO.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)