eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweObligacje skarbowe - oferta V 2013

Obligacje skarbowe - oferta V 2013

2013-05-06 13:53

Obligacje skarbowe - oferta V 2013

Obligacje skarbowe - oferta V 2013 © FikMik - Fotolia.com

W maju Minister Finansów proponuje inwestorom cztery rodzaje obligacji detalicznych o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld złotych. Oprocentowanie oferowanych papierów dłużnych uległo niewielkiemu obniżeniu.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta IV 2013

Dla obligacji dwuletnich DOS0515 oprocentowanie wynosi 3% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna oferowanych w maju dwulatek wynosi jeden miliard złotych. Dla tzw. trzylatek TOZ0516 oprocentowanie zostało ustalone na poziomie 3,30% w pierwszym okresie odsetkowym. W kolejnych okresach będzie tradycyjnie wyliczane w oparciu o iloczyn stawki bazowej (WIBOR 6M) i mnożnik, który utrzymany został na poziomie 1,00. Wartość nominalna oferowanych w maju obligacji trzyletnich wynosi 500 milionów złotych. Także dla obligacji czteroletnich COI0517 marża w kolejnych latach oszczędzania została utrzymana na wcześniejszym poziomie wynoszącym 1,25%. Oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 3,50%, a wartość nominalna tych obligacji w majowej emisji to 500 milionów złotych. Obligacje dziesięcioletnie EDO0523 oferowane w maju oprocentowane są na poziomie 4% w pierwszym roku oszczędzania, marża w latach kolejnych wynosi 1,50% dla rocznego okresu odsetkowego (analogicznie z poprzednią emisją). W majowej sprzedaży do objęcia są obligacje dziesięcioletnie o wartości nominalnej wynoszącej 500 milinów złotych.

Gospodarka się umacnia, inflacja maleje, RPP obniża stopy procentowe

Stan polskiej gospodarki i poziom oprocentowania wszelkich rodzajów instrumentów finansowych, to naczynia połączone. W reakcji na decyzję RPP z dnia 10 kwietnia 2013 roku o obniżce stóp procentowych, stopy procentowe na rynku finansowym uległy obniżeniu. Spadły również rentowności obligacji oferowanych na przetargach instytucjom finansowym.

W komunikacie dotyczącym marcowej inflacji GUS podał, że wyniosła ona 1 proc., jest to najniższy poziom od 7 lat. Czynnik ten, obok kwietniowej decyzji RPP odnośnie obniżki stóp procentowych, ma wpływ na całą gospodarkę, w tym na rynek kredytów, pożyczek i wszelkich form inwestowania pieniędzy - wyjaśnia Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w MF – Stąd decyzja o obniżeniu oprocentowania obligacji detalicznych. Jednakże pomimo obniżki, oferta obligacji detalicznych nadal pozostaje atrakcyjna pod względem poziomu oprocentowania. Zyski jakie można uzyskać są wyższe od tych jakie są oferowane dla największych inwestorów, czyli instytucji finansowych. Dodatkowo, by zapewnić naszym klientom maksymalną korzyść z inwestowania w obligacje, zdecydowaliśmy o utrzymaniu marż na poziomie z kwietnia. Bo, pamiętajmy, że w przypadku trzech z oferowanych przez nas papierów dłużnych, ich oprocentowanie jest zmienne, co oznacza, że podąża za zmianami w gospodarce, – dodaje Bogdan Klimaszewski.

fot. FikMik - Fotolia.com

Obligacje skarbowe - oferta V 2013

Obligacje skarbowe mimo kolejnej obniżki oprocentowania nadal są jednym z najciekawszych i najbezpieczniejszych instrumentów finansowych na rynku.


Obligacje skarbowe mimo kolejnej obniżki oprocentowania nadal są jednym z najciekawszych i najbezpieczniejszych instrumentów finansowych na rynku. W przypadku obligacji dwuletnich – możemy już pierwszego dnia oszczędzania wyliczyć sobie nasz zysk. Pamiętajmy także o tym, że w przypadku tego rodzaju papierów dłużnych nasz kapitał powiększa się po roku o odsetki, zatem na zysk pracuje większa niż zainwestowana kwota.

Inflacja ma realny wpływ na oprocentowanie obligacji o oprocentowaniu zmiennym. Zatem nabywając je dziś, pamiętajmy, że proponowane oprocentowanie dotyczy pierwszego okresu odsetkowego (pół roku w przypadku trzyletnich oraz rok w przypadku cztero- i dziesięcioletnich). To, na co przy zakupie obligacji warto także zwrócić uwagę, to wysokość marży oraz sposób wypłaty odsetek.

Dla obligacji trzyletnich są one wypłacane raz na pół roku, co oznacza, że oprocentowanie ulega zmianie w takim właśnie cyklu. Ten rodzaj papieru dłużnego najszybciej reaguje na zmiany rynkowe a jego oprocentowanie zależy od stopy WIBOR6M. Tryb wypłaty odsetek sprawia, że trzylatki są dobrą propozycją dla osób, które potrzebują cyklicznego dopływu gotówki.

Cztero- i dziesięciolatki mają roczne okresy rozliczeniowe, a co za tym idzie oprocentowanie jest aktualizowane raz do roku. W przypadku tych pierwszych zysk wypłacany jest w cyklach rocznych, a w przypadku dziesięciolatek dopisywany do kapitału i wypłacany przy wykupie obligacji.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: