eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKredyt dla rolnika - gdzie i na jakich warunkach?

Kredyt dla rolnika - gdzie i na jakich warunkach?

2013-05-10 00:13

Kredyt dla rolnika - gdzie i na jakich warunkach?

Gdzie po kredyt dla rolnika? © auremar - Fotolia.com

Według ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego, około 4,5 mln Polaków pracuje w sektorze rolnictwa, w tym ponad 99 proc. w gospodarstwach indywidualnych. Czy mogą oni liczyć na kredyt w banku, jeśli tak, to w którym i na jakich warunkach? Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl sprawdzili, w jaki sposób wyliczana jest zdolność kredytowa rolników i jak wygląda procedura przyznania kredytów w polskich bankach.

Przeczytaj także: Kredyty preferencyjne dla rolników

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, potencjalny kredytobiorca musi przejść procedurę pozwalającą stwierdzić, czy ma wystarczającą zdolność kredytową. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę zazwyczaj nie powoduje większych problemów z określeniem, czy klient może otrzymać kredyt czy też nie. „Schody” mogą pojawić się, jeśli dochody pochodzą z innego źródła, np. prowadzenia działalności rolniczej. Jak w takiej sytuacji banki sprawdzają dochody osoby wnioskującej o kredyt?

Jeśli rolnik ubiega się o kredyt jako osoba indywidualna

– Część banków z góry ostrzega, że nie kredytuje rolników. Do tego grona należą: Nordea, FM Bank i Raiffeisen Bank. Również Bank Millenium zastrzega, że rolnicy mogą tam ubiegać się jedynie o kredyty hipoteczne – mówi Gabriela Drzymalska, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.

Są jednak instytucje, które udzielają kredytów rolnikom. – Podobnie, jak w przypadku innych kredytobiorców, bank musi zacząć procedurę kredytową od sprawdzenia wielkości dochodów rolnika. Zazwyczaj, na przykład w PKO BP, MultiBanku czy Credit Agricole, wymagane jest więc zaświadczenie z Urzędu Gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego – ilości hektarów przeliczeniowych – dodaje Gabriela Drzymalska.

fot. auremar - Fotolia.com

Gdzie po kredyt dla rolnika?

Podobnie, jak w przypadku innych kredytobiorców, bank musi zacząć procedurę kredytową od sprawdzenia wielkości dochodów rolnika. Zazwyczaj, na przykład w PKO BP, MultiBanku czy Credit Agricole, wymagane jest więc zaświadczenie z Urzędu Gminy o dochodach z gospodarstwa rolnego.


Dodatkowo większość banków oczekuje także potwierdzenia o niezaleganiu z podatkiem rolnym czy składkami na ubezpieczenie społeczne z KRUS. W Santander Banku dokumentem potwierdzającym zdolność kredytową rolnika może być również decyzja Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznaniu dopłat bezpośrednich w określonej wysokości.

Jednak niektóre instytucje zaostrzają swoje wymagania. BNP Paribas oczekuje od potencjalnego kredytobiorcy prowadzenia działalności rolnej od co najmniej 12 miesięcy, w mBanku natomiast trzeba przedstawić dodatkowo umowy, faktury czy rachunki z tytułu sprzedaży wytworzonych produktów rolnych.

Wszystkie dochody są następnie porównywane ze średnimi miesięcznymi wydatkami na utrzymanie gospodarstwa domowego wnioskującego oraz wszelkimi innymi obciążeniami (kredytowymi, finansowymi).

Jeśli rolnik ubiega się o kredyt na działalność gospodarczą (rolniczą)

W tym wypadku niestety trzeba liczyć się ze znacznymi utrudnieniami. Przeważająca większość banków w ogóle nie proponuje tego typu kredytów. Znajdują się one tylko w ofercie BGŻ, Credit Agricole i PKO Banku Polskiego.

– Wymagania wobec rolników ubiegających się o tego typu finansowanie są jednak podobne, jak wobec tych starających się o kredyty konsumpcyjne: akceptowane w różnej formie zaświadczenie o osiąganych dochodach, które następnie porównywane jest z wydatkami i obciążeniami finansowymi klienta – podsumowuje Gabriela Drzymalska, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.

Przeczytaj także: Gdzie po kredyt dla rolnika? Gdzie po kredyt dla rolnika?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kredyty dla rolnika

    Ekspert.Andzrej / 2013-05-12 08:28:18

    Oczywiście artykuł bardzo dobrze opisuje jak jak rolnik powinien strać się o kredyt, nie jest to tak łatwe jak było kiedyś, ale dla chcącego nic trudnego, wystarczy zasięgnąć rady u profesjonalistów za darmo, poczytać trochę. dzięki temu mamy lepszy obraz sytuacji.Z mojej strony mogę zarekomendować świetny zespół doradców finansowych na stronie, wystarczy wysłać wniosek online lub skorzystać bezpośrednio zakładki pomoc
    Banki.FinanseFakty.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: