eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRanking funduszy inwestycyjnych V 2013

Ranking funduszy inwestycyjnych V 2013

2013-06-11 13:15

Ranking funduszy inwestycyjnych V 2013

Odrodzenie funduszy akcji polskich © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W maju wszystkie fundusze inwestujące w polskie akcje przyniosły zyski a najlepsze z nich zarobiły ponad 10%. Expander zwraca jednak uwagę na to, że kończy się hossa w funduszach dłużnych. Spośród 50 funduszy obligacji polskich tylko 7 wypracowało bowiem dodatnią stopę zwrotu.

Przeczytaj także: Ranking funduszy inwestycyjnych IV 2013

W maju wreszcie zazieleniło się na warszawskiej giełdzie. Po raz pierwszy w tym roku główne indeksy giełdowe zanotowały solidne wzrosty, a ich wyniki należały do jednych z najlepszych na świecie. Przykładowo WIG20 wzrósł o +7,2%, sWIG80 o +9,6% natomiast najlepszy mWIG40 „poszybował” do góry o +10,3%, odrabiając tym samym solidną przecenę z sierpnia 2011 roku. Indeksy małych i średnich spółek znalazły się na najwyższych poziomach od dwóch lat.

Fundusze akcji na plusie

Pozytywna sytuacja na polskim parkiecie znalazła odzwierciedlenie w wynikach funduszy akcji polskich. Spośród 50 analizowanych w tej grupie funduszy wszystkie znalazły się na solidnym „plusie”, natomiast mediana stóp zwrotu wyniosła +7,3%. Najlepsze wyniki wypracowały: Copernicus Akcji Dywidendowych (+10,4%) oraz Akcji (+9,7%) i PZU Akcji Krakowiak (+9,6%).

fot. mat. prasowe

5 najlepszych funduszy akcji polskich w maju 2013

Spośród 50 analizowanych w tej grupie funduszy wszystkie znalazły się na solidnym „plusie”, natomiast mediana stóp zwrotu wyniosła +7,3%. Najlepsze wyniki wypracowały: Copernicus Akcji Dywidendowych (+10,4%) oraz Akcji (+9,7%) i PZU Akcji Krakowiak (+9,6%).


Jeszcze lepiej wyglądała sytuacja wśród funduszy akcji polskich małych i średnich spółek. Również wszystkie analizowane fundusze wypracowały wysokie, dodatnie wyniki natomiast przeciętna stopa zwrotu wyniosła aż +9,2%. Na wyróżnienie zasługuje aż 5 funduszy którym udało się wypracować wyniki przekraczające 10 % w skali miesiąca i należą do nich: Amplico, Ipopema (dwa fundusze), KBC oraz PZU.

fot. mat. prasowe

5 najlepszych funduszy akcji polskich małych i średnich spółek w maju 2013

Na wyróżnienie zasługuje aż 5 funduszy którym udało się wypracować wyniki przekraczające 10 % w skali miesiąca i należą do nich: Amplico, Ipopema (dwa fundusze), KBC oraz PZU.


Wydaje się, że po osiągnięciu dołka pod koniec kwietnia warszawska giełda powinna zacząć odrabiać dystans do światowych giełd – majowe wzrosty są zapewne dopiero początkiem tej drogi, jednakże lepszego okresu należy spodziewać się w okolicach III / IV kwartału, kiedy do inwestorów zaczną napływać pierwsze zwiastuny poprawy gospodarki. Pozytywny rozwój sytuacji na giełdzie może zakłócić jedynie rząd, który już niedługo ma zaprezentować nową „wizję” reformy OFE.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Odrodzenie funduszy akcji polskich

W maju wszystkie fundusze inwestujące w polskie akcje przyniosły zyski a najlepsze z nich zarobiły ponad 10%.


Na pewno dużym wsparciem do wzrostów na giełdzie są kolejne obniżki stóp procentowych. Po środowej, stopa referencyjna znajduje się na rekordowo niskim poziomie 2,75 proc. i nie wykluczone, że w lipcu może dojść do kolejnej. Powoduje to, że wiele osób poszukujących wyższych stóp zwrotu nie przedłuża kończących się lokat.

W kwietniu mogliśmy zaobserwować rekordowe odpływy (-6,66 mld zł) pieniędzy z depozytów bankowych. Obecnie pieniądze te szerokim strumieniem zaczynają płynąć do funduszy inwestycyjnych, gdzie według szacunków Analiz Online, w maju saldo wpłat i umorzeń do funduszy detalicznych przekroczyło +2,5 mld złotych – co jest najlepszym wynikiem od 2007 roku. Niestety ciągle, większość z nich trafia do funduszy obligacji i pieniężnych.

Początek końca hossy w funduszach dłużnych

Zgodnie z przewidywaniami wielu analityków i zarządzających – wydaje się, że możemy już zacząć mówić o końcu hossy na obligacjach skarbowych. W maju na polskim rynku długu mogliśmy zaobserwować korektę, rentowności obligacji 10-letnich wzrosły, przerywając tym samym trend spadkowy trwający od ponad 2 lat, i zbliżyły się nawet do poziomu 3,55%. Również indeks IROS (obrazujący ceny polskich papierów skarbowych) zakończył maj „pod kreską” z wynikiem -0,9%.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: