Obligacje skarbowe - oferta VII 2013
2013-07-02 00:22
Obligacje skarbowe - oferta VII 2013 © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta VI 2013
W lipcu, analogicznie do ubiegłego miesiąca, w ofercie dla inwestorów indywidulanych znajduje się łącznie 25 mln sztuk obligacji, których wartość nominalna wynosi 2,5 mld złotych.Cztery rodzaje Obligacji Skarbu Państwa – cztery rodzaje oprocentowania
- Obligacje dwuletnie DOS0715: łączna wartość nominalna to 1 mld złotych, oprocentowanie wynosi 3,00% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat.
- Obligacje trzyletnie TOZ0716: łączna wartość nominalna oferowanych w tej emisji obligacji to 500 mln złotych, oprocentowanie dla pierwszego okresu odsetkowego (odsetki naliczane są w sześciomiesięcznych okresach odsetkowych) wynosi 3,30%. Począwszy od drugiego okresu odsetkowego stopa odsetkowa wyliczana jest w oparciu o iloczyn stawki bazowej WIBOR 6M oraz mnożnik wynoszący 1,00.
- Obligacje czteroletnie COI0717: łączna wartość nominalna oferowanych obligacji to 500 mln złotych, oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 3,50 % (odsetki naliczane są w rocznych okresach odsetkowych). W kolejnych latach marża jest stała i wynosi 1,25%.
-
Obligacje dziesięcioletnie EDO0723: łączna wartość nominalna to 500 mln złotych. Oprocentowanie wynosi 4,00% w pierwszym roku oszczędzania (odsetki naliczane są
w rocznych okresach odsetkowych). Marża w kolejnych latach jest stała w wysokości 1,50 %.
Stan polskiej gospodarki i poziom oprocentowania poszczególnych instrumentów finansowych, to naczynia połączone. Obligacje skarbowe – wraz z utrzymanym oprocentowaniem - nadal są jednym z najciekawszych i najbezpieczniejszych instrumentów finansowych na rynku. Dlaczego? – odpowiada Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Obligacje skarbowe, ze względu na swoją konstrukcję, mają zapewnić inwestorom indywidulanym maksymalny poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie różnorodny sposób naliczania oprocentowania poszczególnych rodzajów obligacji, powoduje, że mogą stanowić atrakcyjną ofertę dla każdego inwestora. Na przykład w przypadku obligacji dwuletnich – możemy już pierwszego dnia oszczędzania wyliczyć zysk. W przypadku tego rodzaju papierów dłużnych nasz kapitał powiększa się po roku o odsetki. W praktyce oznacza to, że na zysk w każdym roku pracuje większa niż zainwestowana kwota. Osoby, które zainteresowane są oszczędzaniem w dłuższym horyzoncie czasowym mogą skorzystać z trzyletnich, czteroletnich bądź dziesięcioletnich papierów skarbowych. Sposób wyliczania wartości - jaką uzyskamy z naszych oszczędności - jest jasno określony i zawarty w listach emisyjnych, które Ministerstwo Finansów publikuje na stronie www.obligacjeskarbowe.pl – dodaje Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Obligacje skarbowe - oferta VII 2013
Czy 100 złotych wystarczy, by stać się posiadaczem obligacji?
Odpowiedź jest prosta. Tak – cena jednej sztuki została ustalona na poziomie 100 zł. Warto zaznaczyć, że zakup obligacji nie wiąże się z kosztami dodatkowymi.
Obligacje Skarbu Państwa, które może nabyć osoba indywidulana – przez internet, telefon czy odwiedzając placówkę – to forma oszczędzania, która pozwala zarabiać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Za nabycie obligacji klienci nie ponoszą żadnych opłat. W praktyce oznacza to, że całość zainwestowanych środków pracuje na nasz przyszły zysk – wyjaśnia Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)