Zmiany w OFE a III filar
2013-09-09 11:56
Niezależnie od reformy dbaj o III filar © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nie takie OFE straszne
Reforma, której docelowy model rząd zaprezentował 4 września, będzie już trzecią w ostatnich dwóch latach poważną zmianą systemu emerytalnego. W 2011 roku parlament zdecydował się przesunąć większą część składki emerytalnej z OFE do ZUS. Wywołało to duże kontrowersje. Wielu ekonomistów, z prof. Leszkiem Balcerowiczem na czele, zdecydowanie się jej sprzeciwiało. Z kolei w ubiegłym roku wprowadzona została kolejna reforma emerytalna, która podniosła wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn do 67 lat.- Niezależnie od oceny zmian systemu emerytalnego dyskusja zwraca uwagę na ważny dla każdego pracującego Polaka problem – mówi Monika Szlosek, Dyrektor Zarządzający Bankowością Detaliczną i Inwestycyjną Deutsche Bank PBC. – Wysokość przyszłych świadczeń wypłacanych przez ZUS czy z OFE jest nieprzewidywalna. Zależy nie tylko od sytuacji gospodarczej na przestrzeni dziesięcioleci, ale też od obecnego i przyszłego przyrostu naturalnego oraz decyzji politycznych. Skoro nie wiemy, ile wyniosą świadczenia za rok, tym trudniej jest przewidzieć ich wysokości za 20, 30 albo 40 lat – dodaje.
fot. mat. prasowe
Odsetek Polaków, którzy opłacają tylko obowiązkowe składki ZUS i OFE
Korzystny wpływ reform widać już teraz
Zmiany w systemie emerytalnym, chociaż dotyczą odległej przyszłości, już teraz mają realny wpływ na zachowania Polaków. Coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe, dobrowolne oszczędzanie na czas starości. Odsetek mieszkańców Polski, którzy ograniczają oszczędności emerytalne jedynie do opłacania obowiązkowych składek ZUS i OFE, spadła w ciągu dwóch lat z 74 do 51 proc., wynika z cyklicznego badań prowadzonych przez Deutsche Bank PBC. – Nadal ponad połowa Polaków pozostaje w tej kluczowej kwestii bierna, ale miejmy nadzieję, że kolejna reforma emerytalna skłoni następną grupę do samodzielnego oszczędzania – mówi Monika Szlosek. – Trzeba pamiętać, że oprócz I i II filaru, które są zależne od politycznych decyzji, jest też III całkowicie dobrowolny filar i to na nim powinniśmy się skoncentrować, myśląc o bezpiecznej finansowo jesieni życia. W zakresie III filaru wszystko zależy od nas samych, naszych decyzji i systematyczności – dodaje.
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Niezależnie od reformy dbaj o III filar
Jakie formy oszczędzania na okres emerytury są najpopularniejsze w Polsce? – Do niedawna były to nieruchomości. Ceny mieszkań rosły, a koszty kredytu hipotecznego można było pokryć np. z wynajmu – mówi Monika Szlosek. – Jednak ostatni spadek cen mieszkań, wahania na rynku walutowym i brak jednoznacznych prognoz tempa rozwoju rynku nieruchomości sprawiły, że coraz atrakcyjniejszą alternatywą stało się inwestowanie z myślą o dostatniej przyszłości, np. w ramach długoterminowych programów oszczędnościowych – dodaje.
Nic dziwnego – jak pokazuje symulacja przygotowana przez ekspertów Deutsche Bank PBC, rozpoczynając regularne oszczędzanie w wieku około 20 lat, odkładając regularnie 400 złotych miesięcznie, można uzbierać w momencie przejścia na emeryturę w wieku 67 lat aż 800 tys. złotych. Odkładając 200 złotych, uzbieramy 400 tys. złotych. Choć o połowę mniejsza, nadal będzie to suma, która pozwoli przyszłemu emerytowi żyć na przyzwoitym poziomie, niezależnie od świadczeń wypłacanych przez państwowy system ubezpieczeń.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
marta_tymuch / 2013-11-16 00:31:54
Na okres emerytury czy nie myślę że obligację są jednym z lepszych sposobów na zarobienie. Nawet można na 13 miesięcy je wykupić (pko bp), przy czym w ostatnim miesiącu zyskujesz 13 %. Spoko procent i za prawie rok pieniądze wracają z odsetkami :) Z praktyki wiem że się opłaca. [ odpowiedz ] [ cytuj ]