Oszczędzanie na emeryturę: jaki sposób wybrać?
2013-09-12 09:23
Który produkt wybrać odkładając na emeryturę? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Oszczędzanie na emeryturę: wystarczy 100 złotych
- Przeniesienie części obligacyjnej znajdującej się w portfelach OFE do ZUS, oznacza, że aktywa OFE będą oparte o akcje spółek giełdowych, których wyniki są mocno uzależnione od aktualnej koniunktury giełdowej, zatem spadnie bezpieczeństwo tych inwestycji – podkreśla Jacek Kasperczyk, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Ponadto domyślnie każdy obywatel będzie przypisany do odkładania na emeryturę w ramach ZUS, no chyba że w terminie 3 miesięcy złoży stosowne oświadczenie, że chce pozostać w OFE. Dopełnieniem jest jeszcze sytuacja, w której na 10 lat przed przejściem na emeryturę, środki zgromadzone w OFE mają być przeksięgowywane do ZUS.Zestawiając ze sobą powyższe parametry nie trudno o konkluzję, że rola OFE w budowaniu przyszłej emerytury Polaków, zostanie mocno ograniczona, a nawet istnieje prawdopodobieństwo, że podmioty te w ciągu następnych kilku lub kilkunastu lat staną się zupełnie niepotrzebne. W jaki sposób zniwelować tą stratę? Należy samodzielnie odkładać pieniądze.
fot. apops - Fotolia.com
Który produkt wybrać odkładając na emeryturę?
Najbezpieczniejszym sposobem pomnażania oszczędności jest lokata bankowa. Środki na niej zgromadzone, do równowartości 100 tys. euro, podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Niestety stopa zwrotu oferowana przez depozyty należy do jednych z najniższych na rynku. Podobnie w przypadku kont oszczędnościowych, które różnią się wyłącznie tym, że środki zgromadzone pozostają do stałej dyspozycji klienta.
- Jeżeli zależy nam na wyższej stopie zwrotu możemy zainwestować w fundusze inwestycyjne – komentuje Jacek Kasperczyk. – Zaletą tej opcji jest szerokość oferty aktywów, dzięki czemu klient ma niemal nieograniczone możliwości oszczędnościowe. Trzeba jednak wiedzieć, że w zależności od rodzaju funduszu niosą one ze sobą ryzyko poniesienia straty. Niemniej w długim terminie i przy zachowaniu odpowiedniej strategii inwestycyjnej, można osiągnąć zadowalającą stopę zwrotu. Jednym z ciekawszych rodzajów inwestowania w fundusze są PSO, czyli plany systematycznego oszczędzania.
Kolejny sposób oszczędzania to inwestycja w nieruchomości. Jednak, po pierwsze ich zakup wymaga poniesienia dużego nakładu finansowego, a po drugie konieczne jest załatwienie wielu formalności. Począwszy od wymagań banku, gdy kupno finansujemy kredytem, a na umowie najmu kończąc. Do tego wszystkiego dochodzą koszty związane z czynszem czy rachunkami.
- Na rynku dostępnych jest tak wiele rozwiązań, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że już teraz warto rozważyć na jakie rozwiązanie postawić – podsumowuje Jacek Kasperczyk.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)