Jakie ubezpieczenie dla rolników?
2013-10-09 10:22
Jakie ubezpieczenie dla rolników? © Mykola Mazuryk - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ubezpieczenie upraw, OC rolnika i Agrocasco. Dlaczego warto je mieć?
- Obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdej osoby, która prowadzi działalność rolniczą, ma areał większy niż 1ha i płaci podatek rolny, jest OC oraz ubezpieczenie budynków rolnych – mówi Gabriela Drzymalska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Dodatkowo, rolnicy, którzy otrzymują od Unii Europejskiej dopłaty bezpośrednie do gruntów, są zobowiązani do ubezpieczenia swoich upraw.Czym jest OC dla rolnika?
Obowiązkowa polisa OC chroni zarówno rolnika, jak i jego bliskich, w momencie, gdy zdarzy się wypadek lub powstanie szkoda w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że jeżeli dojdzie na przykład w trakcie wykonywania prac gospodarskich do uszczerbku na zdrowiu czy dojdzie do wypadku w trakcie poruszania się ciągnikiem rolniczym, ubezpieczyciel wypłaci rolnikowi pieniądze. Co istotne, ubezpieczeniem objęte są oprócz rolnika również inne osoby, które tworzą wraz z nim jedno gospodarstwo domowe, na przykład żona czy dzieci.
- Umowa ubezpieczeniowa w przypadku OC zawierana jest na rok i automatycznie się odnawia o ile w odpowiednim terminie nie zostanie wydana inna dyspozycja – mówi Gabriela Drzymalska. – Trzeba jednak pamiętać, że tego typu polisa nie obowiązuje w sytuacjach niezwiązanych z pracą rolnika, na przykład w trakcie wakacji. Wtedy w przypadku uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy.
fot. Mykola Mazuryk - Fotolia.com
Jakie ubezpieczenie dla rolników?
Ubezpieczenie budynków
Drugie z obowiązkowych ubezpieczeń chroni budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, huragan czy grad. Polisą objęte są wszystkie budynki trwałe, a zatem mające fundamenty. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie dotyczy wyłącznie ścian, dachu czy instalacji, ale nie obejmuje wyposażenia budynku.
Ubezpieczenie upraw
Wszyscy rolnicy, którzy otrzymują od Unii Europejskiej dopłaty bezpośrednie do gruntów, są zobowiązani do ubezpieczenia przynajmniej połowy powierzchni swoich upraw. Takie zabezpieczenie chroni od różnego rodzaju ryzyka, głównie niekorzystnych wydarzeń pogodowych, takich jak grad czy przymrozki.
Umowa ubezpieczenia upraw zawierana jest na 12 miesięcy, przy czym należy dokonać tego przed 1 lipca każdego roku. Warto pamiętać, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zawarły umowę z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na mocy której, po spełnieniu określonych warunków, budżet państwa może sfinansować 50 proc. składki.
Sankcje za brak ubezpieczenia
- Opisane rodzaje polis ubezpieczeniowych są obowiązkowe dla wszystkich osób posiadających gospodarstwo rolne oraz spełniających określone kryteria. Oznacza to, że za brak takiego ubezpieczenia można otrzymać karę grzywny. W praktyce zaś sankcje przyznawane są niezwykle rzadko, ponieważ organem je wydającym są władze gminy, a te nie chcą stracić poparcia swoich wyborców – komentuje Gabriela Drzymalska. – Zawsze warto jednak przemyśleć decyzje o zakupie ubezpieczenia, gdyż skutki nieposiadania odpowiedniego zabezpieczenia mogą być bardzo kosztowne.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)