-
61. Data: 2025-04-10 10:13:43
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: "J.F" <j...@p...onet.pl>
On Mon, 7 Apr 2025 23:15:30 +0200, Eneuel Leszek Ciszewski wrote:
> W dniu 7 kwi 2025 o 20:23, Robert Tomasik pisze:
>>>> Spadek cen żywności?... Chyba niekoniecznie...
>>> Akurat w Lidlu tanieje mleko; dziś UHT 3.2% za 1,85 pln w promocji.
>
>> Patrzyłeś na datę ważności? Bo takie promocje z reguły wiążą się z
>> końcem tego terminu.
>
> Od lat korzystam z tych promocji -- co do zasady sklepy (Biedronka,
> Carrefour -- bardzo rzadko, Lidl...) sprzedają wówczas świeżuteńkie
> mleczko ważne jeszcze pół roku... Po takich promocjach mleko zwykle
> w tych sklepach ma krótszy termin niż podczas tychże promocji...
Promocja w Biedronce niedawno była, i istotnie - mleko UHT na pół
roku.
Ciekawe o co tu chodzi ... z pieniędzmi:
-Biedronka promocję zrobiła i dopłaciła?
-wymogli obniżkę na dostawcy?
-zamówili za dużo i im się w magazynach nie mieści?
-normalna cena ma 50% marży - tzn cena sprzedaży 2x większa niż
zakupu?
-wycofał się jakiś klient i producent miał nadwyżkę?
Bo przecież producent powinien mieć ze sklepami stałe umowy, i
dostarczać partiami.
> Problem w tym, że:
> - mam spore zapasy
> - dziś nie wyciągałem samochodu
> (co do zasady kupuję tylko przy okazji)
> - ta promocja jest tylko dzisiaj
Promocje są częsciej :-)
> Kupuję mleko, by [nielegalnie rzecz jasna] przerabiać
> je na kefir i jogurt...
>
> - 400 g jogurtu 1.79 pln
> - 1 kg kefiru 3.55 pln
> - 1 litr UHT znacznie taniej...
A kefir/jogurt to nie jest jakieś zagęszczone mleko?
> Co jakiś czas Lidl daje 1 litr butelkowego mleka 2% za pół
> ceny -- przykładowo 13 marca i 03 kwietnia po 1.69 pln za
> litr... Teraz też widzę stosowne kupony...
A propos - butelkowe chyba droższe niż UHT w promocji ...
przerób nic nie kosztuje ?
> Wracając do sprawy -- zwykle zwracam mą uwagę na terminy
> przydatności: jedzenia, kosmetyków, mydełek, płynów do prania itd...
Ale wędliny to Biedronka wyprzedaje z krótką datą.
> Lidl potrafi sprzedawać bardzo tanio chleb jeszcze gorący...
Mają pewnie piekarenkę na miejscu. A w chłodni mrożone ciasto :-)
> Potrafi też coś (serki, rzodkiewki, pieczywo chyba też)
> przecenić -- wówczas termin jest krótki...
Ten tani chleb, choć akurat piszę o Kauflandzie, to się na drugi dzień
juz IMHO nie nadaje do jedzenia. Tzn zjeść się da, ale przyjemności
w tym nie mam wcale.
No i efekt taki, że jak kiedys kupowałem tani chleb w Kauflandzie po
chyba 1.49, tak dziś tani kosztuje 1.69 czy 1.79, a ja kupuję po
4.20 w piekarni ... inflacja taka :-(
Jabłka były kiedys po ok 1zl w detalu, dzis 4+.
Na szczęscie Biedronka ma częste promocje.
J.
-
62. Data: 2025-04-10 22:13:52
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: Eneuel Leszek Ciszewski <Z...@d...czytania.fontem.Lucida.Console>
W dniu 7 kwi 2025 o 23:15, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:
> W Społem kupiłem dziś przeceniony chleb -- waży do dziś...
> Akurat mnie taki chleb odpowiada. :)
,,Do jutra'' -- kupiłem 07 a miał termin do 08 kwietnia.
Lepszy niż w Chortenie za normalną cenę...
--
`_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| '.'O`-,` .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'.`\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,t
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.p \; https://www.eneuel.ct8.pl \|/..s
-
63. Data: 2025-04-10 22:46:50
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: Eneuel Leszek Ciszewski <Z...@d...czytania.fontem.Lucida.Console>
W dniu 10 kwi 2025 o 10:13, J.F pisze:
> Ciekawe o co tu chodzi ... z pieniędzmi:
> -Biedronka promocję zrobiła i dopłaciła?
Raczej nie.
> -wymogli obniżkę na dostawcy?
Może dostawca ma nadmiary?...
Woli sprzedać taniej niż utylizować?...
> -zamówili za dużo i im się w magazynach nie mieści?
Na te promocje dają świeże.
> -normalna cena ma 50% marży - tzn cena sprzedaży 2x większa niż
> zakupu?
Może splot marż? -- mleczarni i Biedronki...
> -wycofał się jakiś klient i producent miał nadwyżkę?
Może mleczarnie mają po prostu nadwyżki?...
> Bo przecież producent powinien mieć ze sklepami stałe umowy,
> i dostarczać partiami.
>> Problem w tym, że:
>> - mam spore zapasy
>> - dziś nie wyciągałem samochodu
>> (co do zasady kupuję tylko przy okazji)
>> - ta promocja jest tylko dzisiaj
> Promocje są częsciej :-)
Dlatego mam nadwyżki...
>> Kupuję mleko, by [nielegalnie rzecz jasna] przerabiać
>> je na kefir i jogurt...
>> - 400 g jogurtu 1.79 pln
>> - 1 kg kefiru 3.55 pln
>> - 1 litr UHT znacznie taniej...
> A kefir/jogurt to nie jest jakieś zagęszczone mleko?
Nie. To bateryjne odchody... ;)
Jogurtowe bakterie dają jogurt a kefirowe dają kefir...
W Biedronce był dziś kefir po 2.99 pln za litr...
Odrobina ;) czystości daje miesiące kefiru z jednego kupnego...
Ale chwila nieuwagi i po dwóch dniach kefir własnego chowu może
być już niezbyt smaczny... Trzeba uważać...
Jogurt łatwiej uzyskać zimą, na kaloryferze -- bo
jogurtowe potrzebują wyższej temperatury niż pokojowa...
Z kefiru można nawet uzyskać biały ser. ;)
Chwila nieuwagi a połowa kefiru zamieni się
w serwatkę, zaś reszta przypomina ser... ;)
Świeże to i tanie...
Nie ma problemu -- mleko jest, ale kefiru nie ma itp... ;)
>> Co jakiś czas Lidl daje 1 litr butelkowego mleka 2% za pół
>> ceny -- przykładowo 13 marca i 03 kwietnia po 1.69 pln za
>> litr... Teraz też widzę stosowne kupony...
> A propos - butelkowe chyba droższe niż UHT w promocji ...
Normalnie *chyba* najtańsze 2% butelkowe w Lidlu kosztuje
1.69*2pln za litr...
> przerób nic nie kosztuje ?
Mleczarnię? -- zapewne kosztuje...
>> Wracając do sprawy -- zwykle zwracam mą uwagę na terminy
>> przydatności: jedzenia, kosmetyków, mydełek, płynów do prania itd...
> Ale wędliny to Biedronka wyprzedaje z krótką datą.
Kupuję w Chortenie -- co do zasady schab z beczki firmy Dan...
>> Lidl potrafi sprzedawać bardzo tanio chleb jeszcze gorący...
> Mają pewnie piekarenkę na miejscu.
Pieką u siebie.
> A w chłodni mrożone ciasto :-)
Raczej tak.
>> Potrafi też coś (serki, rzodkiewki, pieczywo chyba też)
>> przecenić -- wówczas termin jest krótki...
> Ten tani chleb, choć akurat piszę o Kauflandzie, to się na drugi dzień
> juz IMHO nie nadaje do jedzenia. Tzn zjeść się da, ale przyjemności
> w tym nie mam wcale.
Mnie chleb z Lidla tak smakuje, że rzadko zostaje coś na
następny dzień... Dobrze, jeśli do domu przywiozę więcej
niż połowę... ;)
> No i efekt taki, że jak kiedys kupowałem tani chleb w Kauflandzie po
> chyba 1.49, tak dziś tani kosztuje 1.69 czy 1.79, a ja kupuję po
> 4.20 w piekarni ... inflacja taka :-(
W Chortenie kupiłem dziś jakiś z pestkami dyni za 6.59 pln za
400 g -- zgroza! Jeść się da, ale trudno nazwać go smacznym.
*Chyba* jutro by został odesłany...
Społem już zamknęli... Lepiej tam kupować przeceniony.
400 g bardzo smacznego Myśliwskiego (wieczorem 07 z terminem
do 08 kwietnia) tylko 2.80 pln, ale Wileńskiego 500 g tyle samo...
Ten z Chortenu smakuje jak trociny...
Myśliwski ze Społem był bardzo smaczny!
Chyba 2 razy tańszy a smaczny -- na ,,dziś i jutro''.
(wcześniej źle napisałem, że do ,,dziś'')
> Jabłka były kiedys po ok 1zl w detalu, dzis 4+.
W 2009 roku można było kupić po 49 grosze za kg.
Miałem wówczas atak astmy -- dlatego pamiętam...
Ledwo przeżyłem... Dopiero po tym ataku zacząłem
stosować betamimetyki... (bo dopiero wtedy rozpoznano
u mnie astmę, choć od dawna zgłaszałem trudności z oddychaniem)
Latem 2009 roku poznałem masę panienek -- mogła któraś przynieść mi
jabłko w prezencie... Ale najwyraźniej szkoda im było szmalu... ;)
> Na szczęscie Biedronka ma częste promocje.
2.79 pln za kg. Dziś dała pomarańcze po 2.99 za kg.
W dniu 7 kwi 2025 o 23:15, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:
> W Społem kupiłem dziś przeceniony chleb -- waży do dziś...
> Akurat mnie taki chleb odpowiada. :)
,,Do jutra'' -- kupiłem 07 a miał termin do 08 kwietnia.
Lepszy niż w Chortenie za normalną cenę...
-=-
2.8 ze Społem za 500 g to 5.6 za kg
6.59 z Chortenu za 400 g trocin :) to 16,48 za kg?...
Zgroza!!!
16,48/5.6=2,94285714285714
3 razy drożej?!
Ale starczy na długo -- bo jest niesmaczny... ;)
--
`_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| '.'O`-,` .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'.`\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,t
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.p \; https://www.eneuel.ct8.pl \|/..s
-
64. Data: 2025-04-11 11:33:51
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: "J.F" <j...@p...onet.pl>
On Thu, 10 Apr 2025 22:46:50 +0200, Eneuel Leszek Ciszewski wrote:
> W dniu 10 kwi 2025 o 10:13, J.F pisze:
>> Ciekawe o co tu chodzi ... z pieniędzmi:
>> -Biedronka promocję zrobiła i dopłaciła?
>
> Raczej nie.
Te nie podejrzewam.
>> -wymogli obniżkę na dostawcy?
>
> Może dostawca ma nadmiary?...
> Woli sprzedać taniej niż utylizować?...
No jak - pół roku przydatności jeszcze.
świeże mleko :-)
>> -zamówili za dużo i im się w magazynach nie mieści?
> Na te promocje dają świeże.
No ale zamówili milion, dostali milion, a w magazynie miejsca na 800
tys.
I coś trzeba zrobić z nadmiarem :-)
>> -normalna cena ma 50% marży - tzn cena sprzedaży 2x większa niż
>> zakupu?
> Może splot marż? -- mleczarni i Biedronki...
Mleczarnia raczej wysokiej marży nie ma, bo już sieci sklepów o to
dbają :-)
>> -wycofał się jakiś klient i producent miał nadwyżkę?
> Może mleczarnie mają po prostu nadwyżki?...
Być może. Nie wiem, jakie mają umowy z rolnikami, pewnie jakas
kontraktacja i nagle obrodziło.
Ale żeby kupować od rolnika po 2 zl, przerabiać na UHT i sprzedawać
Biedronce po 1.70, to nie bardzo wierzę.
Chyba że ... zarobili na maśle tyle, że mleko mogą sprzedawać tanio.
>>> Kupuję mleko, by [nielegalnie rzecz jasna] przerabiać
>>> je na kefir i jogurt...
>
>>> - 400 g jogurtu 1.79 pln
>>> - 1 kg kefiru 3.55 pln
>>> - 1 litr UHT znacznie taniej...
>
>> A kefir/jogurt to nie jest jakieś zagęszczone mleko?
>
> Nie. To bateryjne odchody... ;)
> Jogurtowe bakterie dają jogurt a kefirowe dają kefir...
A mlekowe zsiadłe mleko?
Zwykłe butelkowe już się nie zsiada ...
> Jogurt łatwiej uzyskać zimą, na kaloryferze -- bo
> jogurtowe potrzebują wyższej temperatury niż pokojowa...
A to nie jest mongolski pomysł? A tam zimy srogie.
>>> Co jakiś czas Lidl daje 1 litr butelkowego mleka 2% za pół
>>> ceny -- przykładowo 13 marca i 03 kwietnia po 1.69 pln za
>>> litr... Teraz też widzę stosowne kupony...
>
>> A propos - butelkowe chyba droższe niż UHT w promocji ...
>
> Normalnie *chyba* najtańsze 2% butelkowe w Lidlu kosztuje
> 1.69*2pln za litr...
Dawno nie kupowałem, ale w biedronce było chyba 2+
>> przerób nic nie kosztuje ?
> Mleczarnię? -- zapewne kosztuje...
I to wcale nie mało.
>>> Potrafi też coś (serki, rzodkiewki, pieczywo chyba też)
>>> przecenić -- wówczas termin jest krótki...
>
>> Ten tani chleb, choć akurat piszę o Kauflandzie, to się na drugi dzień
>> juz IMHO nie nadaje do jedzenia. Tzn zjeść się da, ale przyjemności
>> w tym nie mam wcale.
>
> Mnie chleb z Lidla tak smakuje, że rzadko zostaje coś na
> następny dzień... Dobrze, jeśli do domu przywiozę więcej
> niż połowę... ;)
Swieży chrupiący - każdy dobry.
Ale czlowiek się zapycha - z masłem i herbatą znacznie lepszy.
No ale na drugi dzien na świadanie potrzebny :-)
>> No i efekt taki, że jak kiedys kupowałem tani chleb w Kauflandzie po
>> chyba 1.49, tak dziś tani kosztuje 1.69 czy 1.79, a ja kupuję po
>> 4.20 w piekarni ... inflacja taka :-(
>
> Społem już zamknęli... Lepiej tam kupować przeceniony.
> 400 g bardzo smacznego Myśliwskiego (wieczorem 07 z terminem
> do 08 kwietnia) tylko 2.80 pln, ale Wileńskiego 500 g tyle samo...
Może u Ciebie Społem ma piekarnię, u mnie chyba nie.
We Wrocławiu była kiedyś olbrzymia piekarnia, co robiła chleb dla
całego miasta ... Mamut, siedziba niby w Poznaniu
http://mamutsa.pl/
Ale chleba już nie piecze ?
> 2.8 ze Społem za 500 g to 5.6 za kg
> 6.59 z Chortenu za 400 g trocin :) to 16,48 za kg?...
> Zgroza!!!
Może i zgroza, ale mamy taką np "Chlebotekę", gdzie 16 zł nie dziwi
... ale to za bochenek, a ile on waży ...
> 16,48/5.6=2,94285714285714
> 3 razy drożej?!
> Ale starczy na długo -- bo jest niesmaczny... ;)
I wcale nie droga ta dieta :-)
J.
-
65. Data: 2025-04-11 17:57:43
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: Eneuel Leszek Ciszewski <Z...@d...czytania.fontem.Lucida.Console>
W dniu 11 kwi 2025 o 11:33, J.F pisze:
> Te nie podejrzewam.
Też?
>>> -wymogli obniżkę na dostawcy?
>> Może dostawca ma nadmiary?...
>> Woli sprzedać taniej niż utylizować?...
> No jak - pół roku przydatności jeszcze.
> świeże mleko :-)
Mleczarnia widzi, że mleko w tej cenie raczej ;) nie
zejdzie na czas, więc obniża cenę, by nie utylizować...
>>> -zamówili za dużo i im się w magazynach nie mieści?
>> Na te promocje dają świeże.
> No ale zamówili milion, dostali milion, a w magazynie miejsca na 800
> tys.
> I coś trzeba zrobić z nadmiarem :-)
Ograniczają (zwykle kartą bądź aplikacją) więc być może
chcą tanim mlekiem skusić do kupna czegoś innego...
>>> -normalna cena ma 50% marży - tzn cena sprzedaży 2x większa niż
>>> zakupu?
>> Może splot marż? -- mleczarni i Biedronki...
> Mleczarnia raczej wysokiej marży nie ma, bo już sieci sklepów o to
> dbają :-)
Hodowcy bydlaków biedni nie są...
Mają z czego spuścić co jakiś czas, by biedacy nie pomarli z głodu?...
>>> -wycofał się jakiś klient i producent miał nadwyżkę?
>> Może mleczarnie mają po prostu nadwyżki?...
> Być może. Nie wiem, jakie mają umowy z rolnikami, pewnie jakas
> kontraktacja i nagle obrodziło.
> Ale żeby kupować od rolnika po 2 zl,
Po tyle kupują? Może coś (jakieś składniki krowiego/surowego
mleka) zabierają przy okazji ,,utrwalania''...
> przerabiać na UHT i sprzedawać Biedronce po 1.70, to nie bardzo wierzę.
> Chyba że ... zarobili na maśle tyle, że mleko mogą sprzedawać tanio.
>>>> Kupuję mleko, by [nielegalnie rzecz jasna] przerabiać
>>>> je na kefir i jogurt...
>>>> - 400 g jogurtu 1.79 pln
>>>> - 1 kg kefiru 3.55 pln
>>>> - 1 litr UHT znacznie taniej...
>>> A kefir/jogurt to nie jest jakieś zagęszczone mleko?
>> Nie. To bateryjne odchody... ;)
>> Jogurtowe bakterie dają jogurt a kefirowe dają kefir...
> A mlekowe zsiadłe mleko?
Zsiadłe mleko jest chyba podobne do kefiru.
> Zwykłe butelkowe już się nie zsiada ...
Zsiada się -- ale trzeba dorzucić trochę zsiadłego do słodkiego...
>> Jogurt łatwiej uzyskać zimą, na kaloryferze -- bo
>> jogurtowe potrzebują wyższej temperatury niż pokojowa...
> A to nie jest mongolski pomysł? A tam zimy srogie.
Nie wiem.
>>>> Co jakiś czas Lidl daje 1 litr butelkowego mleka 2% za pół
>>>> ceny -- przykładowo 13 marca i 03 kwietnia po 1.69 pln za
>>>> litr... Teraz też widzę stosowne kupony...
Chyba źle widziałem...
>>> A propos - butelkowe chyba droższe niż UHT w promocji ...
>> Normalnie *chyba* najtańsze 2% butelkowe w Lidlu kosztuje
>> 1.69*2pln za litr...
> Dawno nie kupowałem, ale w biedronce było chyba 2+
Nie 3+?
>>> przerób nic nie kosztuje ?
>> Mleczarnię? -- zapewne kosztuje...
> I to wcale nie mało.
Automatyka...
> Swieży chrupiący - każdy dobry.
> Ale czlowiek się zapycha - z masłem i herbatą znacznie lepszy.
> No ale na drugi dzien na świadanie potrzebny :-)
Owszem...
>>> No i efekt taki, że jak kiedys kupowałem tani chleb w Kauflandzie po
>>> chyba 1.49, tak dziś tani kosztuje 1.69 czy 1.79, a ja kupuję po
>>> 4.20 w piekarni ... inflacja taka :-(
>> Społem już zamknęli... Lepiej tam kupować przeceniony.
>> 400 g bardzo smacznego Myśliwskiego (wieczorem 07 z terminem
>> do 08 kwietnia) tylko 2.80 pln, ale Wileńskiego 500 g tyle samo...
> Może u Ciebie Społem ma piekarnię, u mnie chyba nie.
Obok sklepu jest piekarnia, ale to był
paczkowany -- nie był pieczony na miejscu.
> We Wrocławiu była kiedyś olbrzymia piekarnia, co robiła chleb dla
> całego miasta ... Mamut, siedziba niby w Poznaniu
> http://mamutsa.pl/
> Ale chleba już nie piecze ?
>> 2.8 ze Społem za 500 g to 5.6 za kg
>> 6.59 z Chortenu za 400 g trocin :) to 16,48 za kg?...
>> Zgroza!!!
> Może i zgroza, ale mamy taką np "Chlebotekę", gdzie 16 zł nie dziwi
> ... ale to za bochenek, a ile on waży ...
>> 16,48/5.6=2,94285714285714
>> 3 razy drożej?!
>> Ale starczy na długo -- bo jest niesmaczny... ;)
> I wcale nie droga ta dieta :-)
Ogólnie chleb tuczy...
Można obejść się bez niego, ale akurat był mi potrzebny...
[niestety zużyłem go nie do tego, do czego kupiłem...]
--
`_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| '.'O`-,` .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'.`\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,t
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.p \; https://www.eneuel.ct8.pl \|/..s
-
66. Data: 2025-04-14 13:14:28
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: "J.F" <j...@p...onet.pl>
On Fri, 11 Apr 2025 17:57:43 +0200, Eneuel Leszek Ciszewski wrote:
> W dniu 11 kwi 2025 o 11:33, J.F pisze:
>>>> -wymogli obniżkę na dostawcy?
>
>>> Może dostawca ma nadmiary?...
>>> Woli sprzedać taniej niż utylizować?...
>
>> No jak - pół roku przydatności jeszcze.
>> świeże mleko :-)
>
> Mleczarnia widzi, że mleko w tej cenie raczej ;) nie
> zejdzie na czas, więc obniża cenę, by nie utylizować...
Pół roku, to jeszcze mają czas na sprzedanie ...
>>>> -zamówili za dużo i im się w magazynach nie mieści?
>>> Na te promocje dają świeże.
>
>> No ale zamówili milion, dostali milion, a w magazynie miejsca na 800
>> tys.
>> I coś trzeba zrobić z nadmiarem :-)
>
> Ograniczają (zwykle kartą bądź aplikacją) więc być może
> chcą tanim mlekiem skusić do kupna czegoś innego...
promocja celem sciągniecia oczywiscie ma sens, ale wtedy by
ograniczyli ilość - np do 4 szt taniego.
A oni wyraźnie chcą sprzedać dużo.
>>>> -normalna cena ma 50% marży - tzn cena sprzedaży 2x większa niż
>>>> zakupu?
>>> Może splot marż? -- mleczarni i Biedronki...
>
>> Mleczarnia raczej wysokiej marży nie ma, bo już sieci sklepów o to
>> dbają :-)
>
> Hodowcy bydlaków biedni nie są...
> Mają z czego spuścić co jakiś czas, by biedacy nie pomarli z głodu?...
Tego to nie wiem - narzekają chyba cały czas.
Ale jak mamy tanie zboże i pasze z Ukrainy, to może mają chwilowo
dobrze.
>>>> -wycofał się jakiś klient i producent miał nadwyżkę?
>>> Może mleczarnie mają po prostu nadwyżki?...
>> Być może. Nie wiem, jakie mają umowy z rolnikami, pewnie jakas
>> kontraktacja i nagle obrodziło.
>> Ale żeby kupować od rolnika po 2 zl,
>
> Po tyle kupują? Może coś (jakieś składniki krowiego/surowego
> mleka) zabierają przy okazji ,,utrwalania''...
Zabierają. Masz mleko 3.2 i 2%, a reszta poszła na śmietanę i masło.
A kto wie - może poszło więcej, a uzupełnili np olejem palmowym :-)
wedle GUS - cena skupu mleka w lutym 2025 to 2.17-2.34/litr
https://mleczarstwopolskie.pl/ceny-skupu-mleka-w-lut
ym-2025-r/
I to pewnie bez VAT.
>> przerabiać na UHT i sprzedawać Biedronce po 1.70, to nie bardzo wierzę.
>> Chyba że ... zarobili na maśle tyle, że mleko mogą sprzedawać tanio.
>>>>> Kupuję mleko, by [nielegalnie rzecz jasna] przerabiać
>>>>> je na kefir i jogurt...
>
>>>>> - 400 g jogurtu 1.79 pln
>>>>> - 1 kg kefiru 3.55 pln
>>>>> - 1 litr UHT znacznie taniej...
>
>>>> A kefir/jogurt to nie jest jakieś zagęszczone mleko?
>
>>> Nie. To bateryjne odchody... ;)
>>> Jogurtowe bakterie dają jogurt a kefirowe dają kefir...
>
>> A mlekowe zsiadłe mleko?
>
> Zsiadłe mleko jest chyba podobne do kefiru.
Kefir jakis lepszy.
>> Zwykłe butelkowe już się nie zsiada ...
> Zsiada się -- ale trzeba dorzucić trochę zsiadłego do słodkiego...
A nie ma.
Tzn zsiadle mleko ciągle w sprzedaży jest ... może i żywe te bakterie.
Samo się nie zsiądzie. Złe bakterie.
>>> Jogurt łatwiej uzyskać zimą, na kaloryferze -- bo
>>> jogurtowe potrzebują wyższej temperatury niż pokojowa...
>> A to nie jest mongolski pomysł? A tam zimy srogie.
> Nie wiem.
Wiki podaje, że gdzieś z Turcji/od Arabów, a wcześniej w starożytnej
centralnej Azji.
Stosujesz tę recepturę ? istotnie ciepła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jogurt
>>>> A propos - butelkowe chyba droższe niż UHT w promocji ...
>
>>> Normalnie *chyba* najtańsze 2% butelkowe w Lidlu kosztuje
>>> 1.69*2pln za litr...
>
>> Dawno nie kupowałem, ale w biedronce było chyba 2+
>
> Nie 3+?
3+ mogło być, ale na takie nie patrzę :-)
>>>> przerób nic nie kosztuje ?
>>> Mleczarnię? -- zapewne kosztuje...
>> I to wcale nie mało.
> Automatyka...
Ale ciepło, zimno, prąd, czyszczenie ...
J.
-
67. Data: 2025-04-14 23:14:37
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: Eneuel Leszek Ciszewski <Z...@d...czytania.fontem.Lucida.Console>
W dniu 14 kwi 2025 o 13:14, J.F pisze:
>> Mleczarnia widzi, że mleko w tej cenie raczej ;) nie
>> zejdzie na czas, więc obniża cenę, by nie utylizować...
> Pół roku, to jeszcze mają czas na sprzedanie ...
Na początku podróży możesz ~przewidzieć godzinę dotarcia
do celu odległego o wiele godzin czy dni?...
> promocja celem sciągniecia oczywiscie ma sens, ale wtedy by
> ograniczyli ilość - np do 4 szt taniego.
> A oni wyraźnie chcą sprzedać dużo.
IMO zwykle ograniczają (i Lidl, i Biedronka) do 12 litrów na kartę
(Lidl chyba nie oferuje kart -- tylko aplikacje) bądź aplikację.
Dziś Biedronka znów oferowała 3.2% tłuszczu po 1.85 pln za litr UHT...
>> Hodowcy bydlaków biedni nie są...
>> Mają z czego spuścić co jakiś czas, by biedacy nie pomarli z głodu?...
> Tego to nie wiem - narzekają chyba cały czas.
Przed laty ,,wizytowałem'' obory...
> Ale jak mamy tanie zboże i pasze z Ukrainy, to może mają chwilowo
> dobrze.
Mamy takową karmę?...
>>> Ale żeby kupować od rolnika po 2 zl,
>> Po tyle kupują? Może coś (jakieś składniki krowiego/surowego
>> mleka) zabierają przy okazji ,,utrwalania''...
> Zabierają. Masz mleko 3.2 i 2%, a reszta poszła na śmietanę i masło.
> A kto wie - może poszło więcej, a uzupełnili np olejem palmowym :-)
Mleczny tłuszcz nie jest jedynym składnikiem mleka...
> wedle GUS - cena skupu mleka w lutym 2025 to 2.17-2.34/litr
> https://mleczarstwopolskie.pl/ceny-skupu-mleka-w-lut
ym-2025-r/
> I to pewnie bez VAT.
Nie ma rządowych dopłat?...
>>> Zwykłe butelkowe już się nie zsiada ...
>> Zsiada się -- ale trzeba dorzucić trochę zsiadłego do słodkiego...
> A nie ma.
> Tzn zsiadle mleko ciągle w sprzedaży jest ... może i żywe te bakterie.
Możesz sprawdzić...
> Samo się nie zsiądzie. Złe bakterie.
Też tak uważam...
>>>> Jogurt łatwiej uzyskać zimą, na kaloryferze -- bo
>>>> jogurtowe potrzebują wyższej temperatury niż pokojowa...
>>> A to nie jest mongolski pomysł? A tam zimy srogie.
>> Nie wiem.
> Wiki podaje, że gdzieś z Turcji/od Arabów, a wcześniej
> w starożytnej centralnej Azji.
> Stosujesz tę recepturę ? istotnie ciepła
> https://pl.wikipedia.org/wiki/Jogurt
Rzadko ,,produkuję'' jogurt i czynię to prościej -- do kubka
karto_nowego mleka wrzucam łyżkę (świeżego -- ze sklepowego kubka,
bądź mojej ,,produkcji'') jogurtu i stawiam ten kubek z miesza_niną
na kaloryferze... Kubek czymś (folią z czekolady?...) przykrywam...
Z jogurtem podobnie -- ale nie stawiam na kaloryferze.
Zamiast w kubku -- mogę w litrowej butelce...
(po mleku bądź kefirze)
>>>>> A propos - butelkowe chyba droższe niż UHT w promocji ...
>>>> Normalnie *chyba* najtańsze 2% butelkowe w Lidlu kosztuje
>>>> 1.69*2pln za litr...
>>> Dawno nie kupowałem, ale w biedronce było chyba 2+
>> Nie 3+?
> 3+ mogło być, ale na takie nie patrzę :-)
3.39 pln za litra 2% wg mnie najtańsze w Biedronce, ale może mylę się...
>>>>> przerób nic nie kosztuje ?
>>>> Mleczarnię? -- zapewne kosztuje...
>>> I to wcale nie mało.
>> Automatyka...
> Ale ciepło, zimno, prąd, czyszczenie ...
Owszem... I automaty też kosztują... I zakup, i konserwacja...
--
`_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| '.'O`-,` .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'.`\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,t
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.p \; https://www.eneuel.ct8.pl \|/..s
-
68. Data: 2025-04-17 20:11:20
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: Eneuel Leszek Ciszewski <Z...@d...czytania.fontem.Lucida.Console>
W dniu 14 kwi 2025 o 13:14, J.F pisze:
>> Mleczarnia widzi, że mleko w tej cenie raczej ;) nie
>> zejdzie na czas, więc obniża cenę, by nie utylizować...
> Pół roku, to jeszcze mają czas na sprzedanie ...
Właśnie sprawdzają -- w Lidlu ~do końca sierpnia po 1.69 pln...
Nie kupiłem, bo ;) mam duże zapasy...
Sprawdzę jeszcze w Biedronce -- też jest promocja, choć cena wyższa...
-=-
W Carrefourze zarekwirowano mi plastykowe, malutkie torebki,
w których trzymałem kilka paczek herbaty... Zażądano ode mnie
po 25 groszy za torebkę, więc zwróciłem... :) [coby nie
napisać, że wyrzygałem...] A herbatę wrzuciłem do plecaka...
W innym sklepie wziąłem jedną pietruszkę do takiej torebki... :)
Na razie Lidl i Biedronka nie stwarzają torebkowych problemów...
Po zakupach te torebki wykorzystuję jako wory na śmieci...
Wkładam do puszki po brzoskwiniach -- mam śmietnik... :)
--
`_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| '.'O`-,` .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'.`\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,t
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.p \; https://www.eneuel.ct8.pl \|/..s
-
69. Data: 2025-04-19 16:49:41
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: Eneuel Leszek Ciszewski <Z...@d...czytania.fontem.Lucida.Console>
W dniu 17 kwi 2025 o 20:11, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:
>> Pół roku, to jeszcze mają czas na sprzedanie ...
> Właśnie sprawdzają -- w Lidlu ~do końca sierpnia po 1.69 pln...
> Nie kupiłem, bo ;) mam duże zapasy...
Wczoraj było po 1.49 pln...
> Sprawdzę jeszcze w Biedronce -- też jest promocja, choć cena wyższa...
W Biedronce było do października -- czyli świeże) po 1.85 pln...
(albo 1.89 pln?)
-=-
Grupa o bankach, więc chyba można o wykładniczych funkcjach słów kilka
napisać... Klasyczny przykład... Siedzi widz na stadionie w najwyższych
rzędach i widzi spadające na stadion krople deszczu... [skargę ciemnej
nocy?] Każda kropla dwakroć większa od poprzedniej... Siedzi i myśli
jakoś tak -- jeśli deszcz popada zbyt długo, trzeba będzie ewa_kuować
się?... Choć stadion duży, przeciętniak utonie, od długiego czasu
wyraźnie widząc nieuchronność powodzi... Klasyka tak zwanej spirali
długu, kiedy to dłużnik tonie w swych długach, od których płaci
od_setki... [od długów płaci? -- czy od_setki, choćby setki wódki?...]
Z mlekiem *nieco* podobnie?... Gdy na samym początku spuścisz z tonu,
może sprzedasz za ,,pół ceny'', ale jeśli przeholujesz, być może
wylejesz do... Do czego?... Bo chyba nie do zlewu?... ;) Carrefour
kiedyś zaoferował ;) stare mleko... Co z nim uczynił? -- nie wiem...
-=-
Zbiesiła się Tenda kupiona kiedyś za wiśnie od Rajfiego...
Wyzerowała swe ustawki a próba zapisu nowych ustawek na dysku nie
dała dobrego rezultatu... Chciałem zapisać, by poznać nazwę (choćby
rozszerzenie) pliku z ustawkami i objętość -- może gdzieś mam zapisany
takowy plik na swym dysku...
Rzecz jasna wpisanie poprawnych ustawek trudne nie jest, ale ciekawostką
jest to zresetowanie ustawień -- wróżące chyba kres życia tejże Tendy...
Mam kilka podobnych routerków w śmietnikach...
--
`_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| '.'O`-,` .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'.`\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,t
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.p \; https://www.eneuel.ct8.pl \|/..s
-
70. Data: 2025-04-20 16:46:01
Temat: Re: Szaleństwo w BOS-iu - 8,1% :D
Od: Eneuel Leszek Ciszewski <Z...@d...czytania.fontem.Lucida.Console>
W dniu 19 kwi 2025 o 16:49, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:
>>> Pół roku, to jeszcze mają czas na sprzedanie ...
>> Właśnie sprawdzają -- w Lidlu ~do końca sierpnia po 1.69 pln...
>> Nie kupiłem, bo ;) mam duże zapasy...
> Wczoraj było po 1.49 pln...
Niebawem w Lidlu UHT z 2% tłuszczu w promocji...
--
`_._ _,-'""`-._ .`'.-. ._. .-.
(,-.`._,'( |\`-/| '.'O`-,` .,; o.' eneuel@@gmail.com '.O_'
`-.-' \ )-`( , o o) `-:`-'.'.`\.'.' '~'~'~'~'~'~'~'~' o.`.,t
-bf- `- \`_`"'-.o'\:/.d`|'.p \; https://www.eneuel.ct8.pl \|/..s