Zmiany w OFE: ZUS przejmie obligacje
2013-10-11 15:03
OFE na nowo © maciejr23 - Fotolia.com
Rząd opublikował projekt zmian w systemie emerytalnym. Do ZUS ma wrócić ponad połowa środków zgromadzonych w OFE, w szczególności te w postaci papierów gwarantowanych przez Skarb Państwa. W efekcie zmian, dług publiczny ma spaść o około 145 miliardów złotych.
Przeczytaj także: Zmiany w emeryturach poczekają do wyborów
W 2012 r. na emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) przeznaczone zostało 9,8 procent PKB. Emerytury albo renty otrzymywało 9,0 mln osób, z tego 5 mln osób otrzymywało emerytury wypłacane z FUS. Wydatki na świadczenia z funduszu emerytalnego FUS stanowiły w 2012 r. 7 procent PKB, z czego zaledwie 65 procent miało pokrycie we wpływach ze składek (po odprowadzeniu składek do OFE). Refundacja składek przekazywanych do OFE kosztowała budżet państwa 0,5 proc. PKB.Ponad połowa aktywów OFE to obligacje skarbowe, co oznacza, że aby z otwartych funduszy emerytalnych można było w przyszłości wypłacać emerytury, państwo będzie musiało najpierw te obligacje wykupić. Wszyscy obywatele będą musieli zatem zapłacić ostatecznie wyższe podatki w przyszłości, także członkowie OFE. Zatem ta znacząca część emerytury z OFE praktycznie niczym się nie różni od emerytury z ZUS, jest w porównaniu z nią jedynie bardziej kosztowna dla państwa i obywateli, ze względu na opłaty pobierane przez OFE.
Rząd proponuje, żeby wpłaty do OFE przestały być obowiązkowe. Każdy ubezpieczony miałby sam zdecydować, czy chce przekazywać składki emerytalne do wybranego OFE, czy do ZUS na specjalne subkonto. Jak przewidują zapisy projektu nowelizacji ustawy o OFE. decyzję będzie trzeba podjąć do 30 czerwca 2014 roku albo przy rozpoczynaniu pierwszej pracy. Decyzja taka nie będzie jednak ostateczna, będzie ją można zmienić co 4 lata, najwcześniej w roku 2016.
Rządowy projekt zakłada, OFE przekażą do ZUS 51,5 procent swoich aktywów netto w postaci środków gwarantowanych przez budżet państwa (obligacje i inne). Po przekazaniu do ZUS posiadanych obligacji skarbowych OFE nie będą już mogły w nie inwestować, ale zostaną podwyższone o następnie zlikwidowane limity dotyczące inwestowania w realną gospodarkę: na giełdzie, w akcje, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne.
Do OFE będzie przekazywana składka w wysokości 2,92 procent wynagrodzenia brutto. Opłaty od składek pobierane przez OFE spadną z 3,5 proc. do 1,75 procent, a opłata pobierana przez ZUS z 0,8 proc. do 0,4 procent.
Rząd prognozuje, że niższe potrzeby pożyczkowe budżetu państwa umożliwią obniżkę progów ostrożnościowych z 50 proc. PKB do 43 procent oraz z 55 proc. do 48 procent PKB.
Przeczytaj także:
Z OFE lepiej do ZUS niż do IKE?
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl