eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOszczędzanie na emeryturę: fundusze target date

Oszczędzanie na emeryturę: fundusze target date

2013-10-14 00:10

Oszczędzanie na emeryturę: fundusze target date

Inwestowanie z myślą o dodatkowej emeryturze to na ogół długi proces © DOC RABE Media - Fotolia.com

Inwestowanie z myślą o dodatkowej emeryturze to na ogół długi proces. Wraz z upływem czasu, stopniowo zmienia się profil inwestycyjny oszczędzającego, a to wymaga dokonywania odpowiednich zmian w portfelu inwestycyjnym. Ale nie trzeba troszczyć się o to samemu, są fundusze, które zrobią to za nas.

Przeczytaj także: ZUS+OFE czy ZUS? Decyzja bez wpływu na wysokość emerytury

Jedna z często przytaczanych zasad długoterminowego inwestowania, np. z myślą o dodatkowej emeryturze, mówi, że w miarę zbliżania się do końca inwestycji udział instrumentów ryzykownych, jak akcje, powinien zmniejszać się na korzyść tych bardziej bezpiecznych, jak lokaty czy obligacje. Można mieć bowiem pecha i tuż przed planowanym zakończeniem inwestycji trafić na bessę, spowodowaną kolejnym kryzysem, który – nie łudźmy się – prędzej czy później nadejdzie. Taka jaka wystąpiła od końca 2007 do początku 2009 roku, przyczyniła się do utraty średnio połowy wartości przez jednostki uczestnictwa funduszy polskich akcji. Fundusze obligacji w tym samym okresie bez problemu zanotowały 5-10-proc. zyski. Mając jeszcze kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat, można liczyć na to, że straty zostaną odrobione. Jednak mając zaledwie kilkuletnią perspektywę, szanse na to są znacznie mniejsze.

Sposobem na uniknięcie czarnego scenariusza, jest właśnie stopniowe alokowanie kapitału, wraz ze zbliżającym się terminem planowanego wyjścia z inwestycji. Można oczywiście dbać o to samemu. Nie wymaga to wiele zachodu ani umiejętności, ale przede wszystkim dyscypliny. Skuszeni rosnącymi kursami akcji, możemy ulec pokusie przetrzymywania w nich kapitału, aż będzie za późno. Ale jest na to rozwiązanie. Od pewnego czasu dwa towarzystwa funduszy inwestycyjnych – ING TFI i PKO TFI – oferują fundusze typu target date funds lub inaczej life cycle Funds. W Polsce przyjęła się nazwa fundusze cyklu życia. Na świecie rozwijają się już od kilkunastu lat, a szczególnie popularne są w Stanach Zjednoczonych, co w dużym stopniu zawdzięczają ustawie emerytalnej sprzed siedmiu i wykorzystywane są tam najczęściej właśnie w planach emerytalnych.

fot. DOC RABE Media - Fotolia.com

Inwestowanie z myślą o dodatkowej emeryturze to na ogół długi proces

Od pewnego czasu ING TFI i PKO TFI oferują fundusze typu target date funds lub inaczej life cycle Funds. Stworzono je po to, żeby każdy, kto potrafi w miarę dokładnie określić swój horyzont inwestycyjny, mógł wybrać odpowiedni fundusz, a potem tylko dokonywać kolejnych wpłat, nie myśląc już o tym jak alokować zgromadzony kapitał.


W założeniu stworzono je po to, żeby każdy, kto potrafi w miarę dokładnie określić swój horyzont inwestycyjny, mógł wybrać odpowiedni fundusz, a potem tylko dokonywać kolejnych wpłat, nie myśląc już o tym jak alokować zgromadzony kapitał i kolejne wpłaty z uwagi na czas pozostały do zakończenia inwestycji. W przypadku funduszy typu target date, mając do emerytury przykładowo 20 lat, należy wybrać fundusz o najbliższej dacie docelowej, resztę pozostawiając osobom zarządzającym funduszem, które będą konsekwentnie realizowały przyjęty plan, podążając po ustalonej ścieżce alokacji. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie są to znane inwestorom fundusze aktywnej alokacji, które skład portfela uzależniają wyłącznie od bieżącej sytuacji na rynku finansowym.

Sama koncepcja life cycle, czyli zarządzania inwestycją zgodnie z cyklem życiowym oszczędzającego, nie jest na polskim rynku nowa. W ofercie niektórych TFI (m.in. Legg Mason TFI, Pioneer Pekao TFI) już od jakiegoś czasu są produkty w ramach pracowniczych programów emerytalnych (PPE) czy indywidualnych kont emerytalnych (IKE) lub indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), które umożliwiają wybór modelowej strategii, która jest automatycznie dostosowywana wraz z upływem czasu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: