Rynek akcji, walut i surowców 07-11.10.13
2013-10-14 10:46
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 30.09-04.10.13
Polska (WIG20) – w ciągu 3 sesji indeks zyskał 140 punktów, w krótkim terminie możliwa jest realizacja zysków. W dalszej perspektywie spodziewam się dalszych wzrostów. Do tegorocznego szczytu jest jeszcze daleko. O wiele silniejsze są indeksy (WIG, WIG-Banki), które już dawno osiągnęły nowe maksima …EUR/USD – sytuacja jest dosyć niejednoznaczna, ale sądzę że nieco bardziej prawdopodobny jest scenariusz zakładający kontynuację wzrostów ze środowego dna i niewielkie przekroczenie szczytu sprzed kilku dni (1.3645 USD), dopiero potem nastapi zwrot na południe i powrót w rejon krytycznego poziomu 1.34 USD…
USD/PLN, EUR/PLN – w krótkim kilkusesyjnym terminie złoty może się nieznacznie umocnić. Po przesileniu na eurodolarze możliwe jest większe i trwalsze osłabienie złotego…
Ropa – początek tygodnia może przynieść wzrosty. W dalszej wielosesyjnej perspektywie możliwy ruch do oporu w rejonie 108 USD. Prawdopodobnie będzie on korekcyjny…
Złoto – w perspektywie najbliższych dni oczekuję na korekcyjne wzrosty, target szacuję na 1375-1380 USD. W dalszej perspektywie możliwy jest powrót do spadków…
Rynek akcji w USA
Kryzys budżetowy w USA trwa już 11 dni. W piątek nie osiągnięto porozumienia, w weekend rozmowy będą kontynuowane. Rynki dyskontują już możliwość osiągnięcia porozumienia gdyż wcześniej czy później musi ono nastąpić.
Sytuacja na trzech najważniejszych indeksach (S&P500, DJIA oraz Nasdaq100) jest kompletnie inna. Najsłabszy był indeks DJIA, najsilniejszy był rynek technologiczny. W ubiegłym tygodniu kontrakty na indeks S&P500 osiągnęły kilkutygodniowe minimum na poziomie 1640pkt. W środę rozpoczęło się niewielkie odbicie. W czwartek nastąpił silny ruch w górę.
Dzienne maksimum wypadło na poziomie aż 1688pkt. W piątek w nocy kontrakty cofnęły się do poziomu 1674pkt., szybko jednak doszło do powrotu powyżej czwartkowego zamknięcia (1683pkt.). Po kilkugodzinnej konsolidacji około godziny 16-tej doszło do wybicia w górę. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 1700pkt. i takie było też zamknięcie.
Tydzień temu pisałem, że z wrześniowego szczytu pojawiła się prawdopodobnie tylko spadkowa trójka co w dalszej perspektywie wskazuje na możliwość powrotu na tegoroczne maksimum. Podobne wnioski można było wysnuć na podstawie analizy wykresu indeksu Nasdaq100.
Z dna na poziomie 1640pkt. pojawiła się 5-falowa struktura o zasięgu 60 punktów. Sygnał do korekty tej fali wzrostów pojawi się po przebiciu czwartkowego szczytu (1688pkt.).
Mogłaby ona znieść 38-50% fali wzrostowej. Po zakończeniu korekty oczekuję na kolejną falę wzrostów i atak na wrześniowy szczyt. Z październikowego dna możemy zobaczyć większą 5-falową strukturę (wykres 1).
Patrząc na rynek w dłuższej perspektywie czasu widać z czerwcowego dna falę wzrostową, która w dłuższej wielomiesięcznej perspektywie może wykształcić 5 falową strukturę.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym
Z dna z 2009 roku indeksy urosły już bardzo dużo. W perspektywie najbliższych kilku kwartałów istnieje spore ryzyko wejścia w kolejny kryzys. Szkoda, że Amerykańscy politycy nie odrobili lekcji z kryzysu z 2008 roku i nie wprowadzili niezbędnych reform w systemie bankowym, który ponownie może być sprawcą kolejnego kryzysu.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)