Spodziewana wysoka zmienność na rynku walutowym
2013-10-14 11:35
USD/JPY, interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Nastroje na światowych rynkach akcji słabną
Rozwiązanie problemu na kilka tygodni nie jest żadnym rozwiązaniem, a jedynie utwierdzeniem inwestorów, że za jakiś czas ponownie będą musieli śledzić polityczną farsę. Jedynym pozytywnym aspektem zaakceptowania propozycji Republikanów byłby powrót do pracy ludzi oddalonych z powodu „government shutdown”. Tradycyjnie, „zgoda” zostanie prawdopodobnie wypracowana w ostatnim terminie, czyli 17 października (czwartek).Z istotnych wydarzeń na rynkach, warto wspomnieć o nominacji Janet Yellen na następczynię Bena Bernankę, co podkreśla potrzebę kontynuacji obecnej polityki monetarnej, biorąc pod uwagę, że Pani Yellen zdecydowanie uznawana jest za naczelną gołębicę w FOMC.
Publikowane w środę minutki FOMC ujawniły, że lwia część członków spodziewa się wygaszania QE jeszcze w tym roku, ale biorąc pod uwagę przedłużający się „government shutdown” i w związku z tym brak dostępu do wielu kluczowych danych makro, taki scenariusz wydaje się mało realny.
W tym tygodniu ponownie będziemy skupiać naszą uwagę na postępie w rozmowach w kwestiach fiskalnych w USA, ze szczególnym ukierunkowaniem na 17 października (czwartek), bo jak pokazuje historia, „cudowne porozumienie” zostaje osiągnięte zawsze w ostatnim momencie.
We wtorek RBA publikuje minutki po posiedzeniu, a podczas sesji londyńskiej poznamy odczyt wskaźnika Instytutu ZEW dla Niemiec oraz dane o inflacji w Wielkiej Brytanii. W środę ukażą się kolejne odczyty z UK, tym razem z rynku pracy. Po prawdopodobnym czwartkowym porozumieniu, warto zwrócić uwagę również na piątkowy odczyt PKB z Chin. Po ostatnich rewizjach prognoz przez analityków, konsensus rynkowy znajduje się na obecnie na poziomie +7.8% r/r.
W sobotę poznaliśmy dane o chińskim handlu zagranicznym. Nadwyżka (15.2 mld USD) okazała się niższa od konsensusu (25.2 mld), co powoli wpisuje się w model implementowany przez władze, który ma na celu zmienić gospodarkę z eksportowej, na opartą o popyt wewnętrzny.
Dziś rano dodatkowo ukazała się chińska inflacja (3.1% wobec konsensus 2.8%). Dane z chińskiej gospodarki zostały przyjęte neutralnie przez rynki.
fot. mat. prasowe
USD/JPY, interwał czterogodzinny
W związku z politycznym przedstawieniem w USA, należy oczekiwać sporej zmienności w tym tygodniu. Osiągnięcie porozumienia powinno działać pozytywnie na USD/JPY. Najbliższe wsparcie to poziomy 98.11, 97.78 oraz 97.52. Opór znajduje się na poziomie 61.8% zniesienia, tj. 99.07.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
AUD/NZD przed ważnym oporem
fot. mat. prasowe
AUD/NZD, interwał dzienny
Zeszły tydzień doprowadził do powstania ciekawej sytuacji technicznej na wykresie pary dolara australijskiego do dolara nowozelandzkiego, czyli tzw. kiwi. Kurs AUD/NZD po wyznaczeniu w drugiej połowie września podwójnego dna na poziomie 1.1212, przez dwa pierwsze tygodnie października poruszał się w trendzie wzrostowym. Kurs, przebijając po drodze 50-dzienną średnią kroczącą, dotarł do górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym poruszał się od początku tego roku i wyznaczył miesięczny szczyt, w okolicach poziomu 1.1440. W piątek sentyment wobec australijskiej waluty zepsuł się, na czym skorzystał kiwi, pozwalając na lekką korektę AUD/NZD. W ujęciu technicznym kurs przełamał dwutygodniowy trend wzrostowy, co stwarza okazję do pogłębienia korekty i podjęcia ataku na dołki z przełomu lipca i sierpnia oraz września tego roku, które obecnie stanowią istotne wsparcie. Jego przebicie oznaczałoby zejście kursu AUD/NZD do poziomów sprzed 5 lat.
W ujęciu fundamentalnym z ostatnich publikacji makro na uwagę zasługują zeszłotygodniowe mieszane odczyty z australijskiego rynku pracy. Zgodnie z tymi odczytami zatrudnienie we wrześniu wzrosło w Australii o 9.1 tys., wobec oczekiwanego wzrostu o 15 tys. osób, podczas gdy stopa bezrobocia spadła do poziomu 5.6% (prognoza 5.8% bez zmian w porównania do poprzedniego miesiąca). W bieżącym tygodniu na szczególną uwagę zasługują natomiast jutrzejsze: publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Australii oraz odczyt inflacji konsumenckiej w Nowej Zelandii.
Konsensus rynkowy zakłada wzrost wskaźnika inflacji CPI w III kw. do 0.9% k/k i 1.3% r/r, wobec odczytów 0.2% k/k i 0.7% r/r w poprzednim kwartale. W piątek z kolej odbędzie się wystąpienie publiczne szefa RBA Glenna Stevensa, uwagę inwestorów przykują także z pewnością odczyty z gospodarki Chin, które są najważniejszym partnerem Australii w wymianie handlu zagranicznego.
Odczyty świadczące o spowolnieniu gospodarki Państwa Środka, mogą oddziaływać negatywnie na dolara australijskiego, co mogło by pomóc realizować zakładany scenariusz techniczny.
Tymczasowe odbicie dolara kanadyjskiego
fot. mat. prasowe
USD/CAD, interwał dzienny
Pod koniec ubiegłego tygodnia po wyznaczeniu przez parę USD/CAD ponad miesięcznych szczytów mieliśmy do czynienia z wyraźnym odreagowaniem dolara kanadyjskiego. Kurs odbił się w czwartek od 61.8 proc. zniesienia Fibo fali spadkowej z pierwszej połowy września i przełamując wsparcie w postaci 50 MA i 50 proc. zniesienia dotarł do poziomu 1.034 (38.2 proc. zniesienie Fibo). Wspomniane wsparcie to także górne ograniczenie konsolidacji, w której kurs poruszał się na przełomie września i października.
Przebicie tego poziomu powinno doprowadzić do testowania kursu 1.03, wyznaczonego przez 200 MA i 23.6 proc. zniesienie wspomnianej wcześniej fali spadkowej. Szczególnie 200 dzienna średnia krocząca spełniała się na wykresie USD/CAD w ostatnich miesiącach jako skuteczne wsparcie. W przypadku, gdyby krótkoterminowy scenariusz spadkowy nie zrealizował się można oczekiwać próby powrotu pary do długoterminowego trendu wzrostowego.
Dalsze losy pary będą w znacznej mierze zależały od efektów spodziewanego porozumienia ws. budżetu amerykańskiego. O ile w początkowej fazie można oczekiwać, że to amerykańska waluta powinna zyskać najwięcej, to w dłuższym horyzoncie czasowym porozumienie może wywrzeć pozytywny wpływ na walutę powiązanej gospodarczo Kanady.
W ubiegłym tygodniu pozytywnie rynek zaskoczyły dane z kanadyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do poziomu 6.9%, z 7.1% w poprzednim miesiącu. Bieżący tydzień upłynie pod znakiem spekulacji co do możliwości osiągnięcia porozumienia budżetowego w USA. O ile uda się je osiągnąć możemy spodziewać się tez publikacji serii istotnych danych gospodarczych. Ważniejsze dane z Kanady opublikowane zostaną dopiero w piątek, kiedy poznamy odczyty inflacji konsumenckiej za wrzesień.
Ostatnie wydarzenia
- Chiny: Bilans handlowy (USD) 15.2 mld (oczekiwano 25.2 mld)
-
Inflacja CPI we wrześniu 3.1%, prognoza 2.9% r/r
USA: Indeks Uniwersytetu Michigan 75.2; prognoza 77.2, poprzednio 77.5 - Kanada: Zmiana zatrudnienia (wrzesień); 11.9 tys., prognoza 15.3 tys., poprzednio 59.2 tys.
- Kanada: Stopa bezrobocia we wrześniu 6.9%, prognoza 7.1%, poprzednio 7.1%.
- Polska: Saldo rachunku bieżącego w sierpniu; -719 mln, prognoza -205 mln EUR, poprzednio -178 mln EUR
Kalendarz na najbliższe godziny
CAD Święto narodowe
USD Święto narodowe
EUR Spotkanie ministrów finansów strefy euro
CHF 09:15 Inflacja producencka (wrzesień)
EUR 11:00 Produkcja przemysłowa w sierpniu
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Rożko, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)