Opłaty interchange spadną. Prezydent podpisał ustawę
2013-10-14 23:56
Karty płatnicze © Brian Jackson - Fotolia.com
Najpóźniej w połowie przyszłego roku spadną opłaty pobierane przez banki oraz organizacje wydające karty płatnicze od każdej płatności kartą. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, obniżającą wysokość tzw. opłaty interchange.
Przeczytaj także: Sejm obniżył opłaty intercharge
Zgodnie z zamierzeniem ustawodawców, nowelizacja ma przyczynić się do rozwoju obrotu bezgotówkowego. Ma również wyeliminować mechanizmy ograniczające konkurencję na rynku usług obsługi transakcji przy pomocy kart płatniczych.Nowelizacja reguluje w ustawie wysokość tzw. opłaty interchange. Opłaty interchange pobierane są od sprzedawcy przy każdej transakcji z użyciem karty płatniczej. Najwyższe prowizje trafiają bezpośrednio do banku, który wydał daną kartę. Obecnie w Polsce opłata ta wynosi około 1,3 procent kwoty transakcji. Jest to jedna z najwyższych stawek w Unii Europejskiej.
Po wejściu w życie nowelizacji, opłata nie będzie mogła przekroczyć 0,5 proc. wartości transakcji. Dotychczas banki i organizacje kartowe nie były ograniczone przepisami przy ustalaniu tej prowizji. Ograniczenie wysokości opłaty interchange nie obejmie jednak nowych organizacji kartowych przez 3 lata od rozpoczęcia przez nie działalności. Ponadto, ustawa nakłada na organizacje kartowe, takie jak Visa czy Mastercard obowiązek m.in. udostępniania na ich stronach internetowych informacji o stawkach opłat stanowiących ich przychody.
Nowelizacja ma obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., ale organizacje kartowe, banki wydające karty oraz agenci rozliczeniowi na zmianę umów będą mieli 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów (czyli do 30 czerwca 2014 r.).
Przeczytaj także:
Od 1 lipca 2014 r. nowa opłata interchange
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)