eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDane z rynku pracy w USA znacząco osłabiły dolara

Dane z rynku pracy w USA znacząco osłabiły dolara

2013-10-23 10:35

Dane z rynku pracy w USA znacząco osłabiły dolara

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze dane z rynku pracy w USA doprowadziły do znaczącego osłabienia się dolara do większości walut. Reakcja inwestorów, którą spowodowała mniejsza od oczekiwań zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, wydaje się być obecnie lekko przesadzona.

Przeczytaj także: EUR/USD, tydzień z odczytami danych makroekonomicznych z USA

Co prawda „payrollsy” wyniosły jedynie 148 tys. wobec oczekiwań 182 tys., jednak informacje te powinny być w pewien sposób neutralizowane przez znaczną rewizję w górę poprzedniego odczytu, spadek stopy bezrobocia do poziomu 7.2%, który nie wynikał z rezygnacji zawodowej Amerykanów oraz nieznacznie zwiększający się średni czas pracy, który może sugerować, że poprawia się sama struktura zatrudnienia.

Nie miało to jednak większego znaczenia, gdyż jak można się domyślać ograniczania programu QE w tym roku nie będzie, a co bardzo prawdopodobne zostanie to odsunięte nawet do marca 2014. Nie widać więc w tej sytuacji ryzyka, które mogłyby znacząco odwrócić sytuację na EUR/USD, gdzie większe zmiany powinny pojawić się kiedy wizja ograniczenia luzowania ilościowego nie będzie tak odległa. W nocy poznaliśmy również dane o inflacji w Australii, które znacząco przewyższyły konsensus rynkowy wynosząc 1.2% wobec prognozy 0.8% i doprowadziły do spadków AUD/USD, który oddalił się od ważnych oporów w okolicach 0.9715/40.

Techniczna korekta, którą widzimy obecnie również na NZD może zostać zdynamizowana, jeżeli rozczarują jutrzejsze odczyty chińskiego PMI dla przemysłu, jednak jeżeli dane okazałby się być zgodne z oczekiwaniami analityków to możemy zobaczyć wyhamowanie spadków. Dziś warto zwrócić także uwagę na minutki z posiedzenia Banku Anglii, gdzie nie są spodziewane większe zaskoczenia, jednak rynki ciekawe są argumentacji za pozostawieniem polityki monetarnej bez zmian. Istotne będzie także posiedzenie Banku Kanady (więcej na ten temat w analizie „Różnice w komunikatach BoE i BoC wsparciem dla GBP/CAD”). Bardzo istotny odczyt bilansu handlowego dla dolara nowozelandzkiego zobaczymy o godzinie 23:45, co w połączeniu z chińskimi PMI powinno spowodowań dużą zmienność NZD/USD w godzinach nocnych.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Eurodolar, który wybił wczoraj tegoroczne maksimum w okolicach 1.3710, podążał wczoraj w stronę okrągłego poziomu 1.38, który w połączeniu z okolicami 1.3830, gdzie znajduje się ważne długoterminowo zniesienie 61.8 Fibo, będzie pełnił rolę najbliższego oporu. Pokonanie tych okolic otwierałoby drogę do dalszych wzrostów nawet w stronę 1.40. Najważniejszymi wsparciami dla EUR/USD powinny być okolice 1.37 i dalej 1.3645, których pokonanie sugerowałoby głębszą korektę w stronę 1.3460 i dolnego ograniczenia kanału wzrostowego.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Bez zmian w polityce CBRT

fot. mat. prasowe

USD/TRY, interwał czterogodzinny

USD/TRY, interwał czterogodzinny


Oczekujemy, że Centralny Bank Republiki Turcji (CRBT) na dzisiejszym posiedzeniu podejmie decyzję o pozostawieniu na dotychczasowym poziomie nie tylko poziomu stóp procentowych, lecz również innych parametrów polityki monetarnej. Pogląd ten jest zgodny z konsensusem rynkowym.

Dodatkowo wspierany jest on przez komunikaty CRBT z ostatnich tygodni: CBRT zaznacza, iż koncentruje swoją uwagę głównie na poziomie inflacji (prognozujemy, iż pod koniec bieżącego roku, przy braku zmian w polityce monetarnej, inflacja wynosić będzie około 7%). CBRT podkreślił również, że podwyżki stóp w lecie były wystarczające i nie ma zamiaru na najbliższym spotkaniu wprowadzać zmian w parametrach pozostałych narzędzi prowadzenia polityki monetarnej (np. Reserve Option Mechanism, ROM).

Opisywany już na łamach analiz porannych ROM został stworzony w celu ograniczania zmienności kursu liry tureckiej wynikającej z przepływów kapitałowych. W sytuacji kiedy, FED funkcjonuje w trybie „pożyjemy zobaczymy”, spodziewać się można kilkumiesięcznego okresu niskich stóp procentowych na dolarze. Środki wycofane z ryzykownych aktywów ze względu na kryzys budżetowy w Stanach najprawdopodobniej znów popłyną w kierunku wysokooprocentowanych walut.

Wnioskować można, że brak zmian w ROM jest implicite zaproszeniem zagranicznego kapitału i przyzwoleniem na aprecjację liry tureckiej. W powyższych okolicznościach atrakcyjny wydaje się carry-trading z dolarem jako walutą finansującą.

Na wykresie pary USD/TRY zarysowała się ciekawa sytuacja techniczna: kurs dotarł do środka kanału spadkowego, w którym poruszał się od początku października, by testować obecnie opór wyznaczony podpierającą wykres linię długookresowego trendu wznoszącego oraz minimum z października.

Jeżeli kursowi USD/TRY nie uda się sforsować powyższego oporu, to spodziewać się można wybicia górą z kanału zniżkującego, a za najważniejszy opór uznać należy 38.2% poziom zniesienia wrześniowej fali spadkowej Fibonacciego.

Różnice w komunikatach BoC i BoE wsparciem dla GBP/CAD

fot. mat. prasowe

GBP/CAD, interwał czterogodzinny

GBP/CAD, interwał czterogodzinny


Dziś Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych. Przypomnijmy, iż na ostatnim, wrześniowym spotkaniu BoC pozostawił stopy na dotychczasowym poziomie 1% z lekką inklinacją w kierunku zacieśniania polityki monetarnej.

Jastrzębim akcentem była zdecydowanie wypowiedź prezesa Banku Kanady, Stephen’a Poloz’a, iż „można oczekiwać, iż wraz z upływem czasu nastąpi stopniowa normalizacja stóp procentowych”. Wbrew wypowiedziom Poloz’a – nie spodziewamy się zmian w polityce monetarnej. Pogląd ten można umotywować kruchością poprawy sytuacji gospodarczej, oraz spadającymi inwestycjami w dobra kapitałowe w Kanadzie. Dodatkowo wcześniejsze komunikaty spływające z Banku Kanady sugerowały, że Rada znajduje się w trybie „pożyjemy, zobaczymy”.

Odmiennie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie w ostatnich miesiącach odnotowano znaczną poprawę wskaźników aktywności gospodarczej. Analitycy wskazują, iż do obecnej sytuacji częściowo mogła przyczynić się wychodząca ze stagnacji Strefa Euro, naszym zdaniem większe znaczenie ma fakt, iż w Wielkiej Brytanii wreszcie przyspieszyła ekspansja kredytowa (de facto cel luźnej polityki monetarnej). O sile brytyjskiej gospodarki niech świadczy fakt, iż indeks PMI dla usług znajduje się na najwyższym od 2007 roku poziomie.

Opisywane ożywienie ekonomiczne na Wyspach najprawdopodobniej przyciągnie zagraniczny kapitał, co pomoże zmniejszyć pokaźny deficyt na rachunku obrotów bieżących. W efekcie spodziewać się można, iż w najbliższym czasie funt szterling umocni się względem większości walut.

Od strony technicznej kurs pary GBP/CAD przebił istotne opory: „okrągłe” 1.67 oraz maksima z ostatnich dwóch tygodni. Droga na północ wydaje się być zatem otwarta. Jeżeli uda się utrzymać obecną dynamikę, następnym przystankiem może okazać się szczyt z początku października.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Mieszane dane z rynku pracy za wrzesień;
    stopa bezrobocia powyżej prognoz: 7.2% wobec 7.3%; zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym poniżej prognoz: 148 tys., wobec 182 tys.
  • Australia: Indeks wskaźników wyprzedzających – Conference Board za sierpień -0.2%, poprzednio 0.3%; inflacja CPI za III kw. (k/k) 1.2%, poprzednio 0.4%

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Protokół z posiedzenia BoE

TRY 13:00 Decyzja CBRT ws. stóp procentowych, poprzednio 4.5%

CAD 16:00 Decyzja BoC ws. stóp procentowych, poprzednio 1%

CAD 16:30 Raport BoC nt. polityki monetarnej

USD 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów ropy, prognoza 4.0 mln brk, poprzednio 4.0 mln brk

NZD 23:45 Bilans handlu zagranicznego (NZD) za wrzesień, prognoza -677 mln, poprzednio -1 191

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: