eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek akcji, walut i surowców 21-25.10.13

Rynek akcji, walut i surowców 21-25.10.13

2013-10-28 10:28

Rynek akcji, walut i surowców 21-25.10.13

Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

USA (kontrakty S&P500) – początek tygodnia może przynieść dalsze już raczej niewielkie wzrosty w ramach fali piątej. Potem oczekuję na wielosesyjną falę spadków. Po jej zakończeniu możliwa kolejna fala wzrostów…

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 14-18.10.13

Polska (WIG20) – najbliższe dni mogą przynieść przekroczenie dotychczasowego szczytu (2567pkt.) w ramach fali trzeciej, która rozpoczęła się w październiku. Potem możliwa jest 1-2 tygodniowa korekta. Po jej zakończeniu dalsze wzrosty i chyba dopiero wtedy przekroczony zostanie tegoroczny szczyt…

EUR/USD – na początku tygodnia możliwe są korekcyjne spadki, potem kolejny ruch w górę (target 1.39-1.40 USD). Wtedy z dna październikowego dna zobaczymy 5-falową strukturę i w dalszej perspektywie możliwa jest wielosesyjna przecena…

USD/PLN, EUR/PLN – na początku tygodnia możliwe jest niewielkie odbicie. Potem kurs dolara może przetestować wsparcie w rejonie 3.00 PLN… W dłuższej perspektywie złoty się może się umacniać…

Ropa – początek tygodnia może przynieść kontynuację odbicia. Target szacuję na okolice 99 USD. Potem możliwy jest prawdopodobnie jeszcze powrót na ostatni dołek i dopiero potem zobaczymy mocnie wielosesyjne wzrosty.…

Złoto – w perspektywie najbliższych dni oczekuję na dalsze wzrosty i atak na opór w rejonie 1375-1380 USD. Wcześniej może się pojawić lokalna korekta…

Rynek akcji w USA

W ubiegłym tygodniu doszło do dalszych wzrostów na rynkach w USA. We wtorek pojawiły się zaległe dane z rynku pracy za wrzesień. Po raz trzeci były one bardzo słabe. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła 148tys. a w sektorze prywatnym 126tys. Oczekiwania były na znacznie wyższym pułapie (po 180tys.). Na efekty nie trzeba było długo czekać. Kurs dolara zaczął spadać, akcje w górę. W czwartek kolejne słabe dane z postaci większej ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (350tys., prognoza 340tys.) oraz niższego odczytu indeksu PMI dla przemysłu (51.1pkt. prognoza 52.5pkt.). W piątek słabsze dane. We wrześniu zamówienia na dobra trwałe z wyłączeniem środków transportu spadły o 0.1% (oczekiwano wzrostu o 0.5%). Indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan spadł do poziomu 73.2pkt., oczekiwano odczytu na poziomie 75.2pkt.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym

Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym


Z wtorkowego szczytu (1754pkt.) doszło do spadku. W środę osiągnięte zostało lokalne minimum na poziomie 1735pkt. Potem rozpoczęło się odbicie. W piątek bykom udało się doprowadzić do przekroczenia szczytu z wtorku. Nowe maksimum wypadło na poziomie 1755pkt. Zamknięcie nieznacznie niżej (wykres 1).

Z październikowego dna (1640pkt.) pojawiła fala wzrostowa o zasięgu 115 punktów. Sądzę, że środowe dno może wyznaczać minimum fali czwartej a potem wkroczyliśmy w falę piątą. Może ona potrwać jeszcze kilka sesji. Zasięg nie powinien być już duży. Poziom 1800pkt. jest raczej nie do osiągnięcia. Potem spodziewam się mocniejszego wielosesyjnego ruchu w dół. Wsparciem dla niego będzie wrześniowe maksimum (1727pkt.).

Z sierpniowego dna powinniśmy zobaczyć 5-falową strukturę tworzącą falę trzecią, po jej zakończeniu możliwa kilkutygodniowa korekta a potem kolejna fala wzrostów. Wtedy z czerwcowego dna zobaczymy większą 5-falową strukturę. To prawdopodobnie będzie już 1-szy kwartał 2014 roku. Obawiam się, że potem może się wydarzyć spora przecena.
Z dna z 2009 roku indeksy urosły już bardzo dużo. W perspektywie najbliższych kilku kwartałów istnieje spore ryzyko wejścia w kolejny kryzys. Szkoda, że Amerykańscy politycy nie odrobili lekcji z kryzysu z 2008 roku i nie wprowadzili niezbędnych reform w systemie bankowym, który ponownie może być sprawcą kolejnego kryzysu.

Rynek akcji w Polsce

W poniedziałek doszło do silnych wzrostów. We wtorek osiągnięty został nowy tegoroczny szczyt na poziomie 54 048pkt. (poprzednie 53 345pkt.). Potem doszło do niewielkiej korekty. W środę rozpoczęła się kolejna fala wzrostów. W piątek szczyt wypadł na poziomie 54 065pkt., zamknięcie po 53 887pkt. W ciągu kilku sesji możliwe są nowe szczyty w ramach fali trzeciej (oznaczona w kółku, wykres 2). Po jej zakończeniu oczekuję korekcyjnej fali czwartej. W dalszej perspektywie czeka nas kolejna fala wzrostów (fala piąta oznaczona w kółku, wykres 2).

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Indeks WIG w układzie dziennym

Wykres 2. Indeks WIG w układzie dziennym


Z dna z 2012 roku widoczna jest trójfalowa struktura. Do 2014 roku powinniśmy doczekać się 5-falowej struktury. Indeks ma szanse na powrót na historyczne maksimum z 2007 roku. Taka sama sytuacja jest na wykresie indeksu WIG-Banki, najsłabszy jest indeks WIG20, który ma jeszcze bardzo daleko do tegorocznego szczytu.

Poniedziałek przyniósł silne wzrosty do nowego szczytu na poziomie 2555pkt. Początek wtorkowej sesji to kolejny szczyt na poziomie 2567pkt. Potem doszło do korekty. W środę rano osiągnięte zostało dno (2518pkt.) i rozpoczęło się odrabianie strat. W czwartek i w piątek indeks pozostawał w konsolidacji. Zamknięcie wypadło na poziomie 2538pkt.

Najbliższe dni mogą przynieść niewielkie przekroczenie dotychczasowego szczytu (2567pkt.). Być może bykom uda się zaatakować opór w rejonie 2600pkt. W dalszej perspektywie możliwa co najmniej 1-tygodniowa korekta w ramach fali czwartej (oznaczona w kółku, wykres 3). Po jej zakończeniu oczekuję ataku na tegoroczne maksimum na poziomie 2634pkt.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Indeks WIG20 w układzie dziennym

Wykres 3. Indeks WIG20 w układzie dziennym


Na wykresie indeksu sektora bankowego (WIG-Banki) widać kilkusesyjne cofnięcie. Jest to lokalna korekta w ramach fali trzeciej (oznaczona w kółku, wykres 4). W dalszej perspektywie spodziewam się dłuższej kilkutygodniowej korekty.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym

Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym


Po zakończeniu korekty oczekuję dalszych wzrostów z nowym szczytem. Wtedy może się zakończyć fala trzecia. W dalszej perspektywie czeka nas wielotygodniową korektę (fala czwarta) a potem możliwa jest jeszcze fala 5-ta z nowymi być może i historycznymi szczytami.

 

1 2 3

następna

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: