eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeFunt brytyjski pod presją

Funt brytyjski pod presją

2013-10-29 11:01

Funt brytyjski pod presją

GBP/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień przyniósł lekkie odreagowanie eurodolara, które wciąż jednak mieści się w dość wąskim paśmie konsolidacji trwającej od połowy ubiegłego tygodnia. Większa zmienność nie zapanowała także na rynkach kapitałowych. Niemiecki indeks DAX zakończył dzień minimalnie pod kreską, podobnie jak amerykański Nasdaq. S&P500 ustanowił z kolei kolejny historyczny szczyt, wzrost indeksu był jednak raczej skromny.

Przeczytaj także: Konsolidacja przy szczycie zwiastuje nadchodzące wybicie EUR/USD?

Po wczorajszym wystąpieniu szefa Banku Australii przecenie poddał się dolar australijski. Szef RBA Glenn Stevens powiedział, że ze względów fundamentalnych spodziewa się osłabienia krajowej waluty, nie podziela natomiast obaw rynku związanych z sytuacją na rynku nieruchomości. Większe spadki dotknęły także brytyjską walutę. Para GBP/USD, po podejściu wczoraj w okolice ostatnich szczytów, skorygowała się do poziomów z połowy października.

W ujęciu fundamentalnym inwestorów rozczarować mogły nieco dane o sprzedaży detalicznej, która w październiku nie zmieniła się wobec poprzedniego miesiąca. Opublikowany wczoraj wskaźnik sprzedaży detalicznej spadł do poziomu 2 pkt., z prawie półtorarocznego szczytu na poziomie 34 pkt. w poprzednim miesiącu. Prognoza tymczasem zakładała odczyt na poziomie 33 pkt. Poza danymi z Wielkiej Brytanii opublikowane zostały wrześniowe odczyty z USA. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0.6% w ujęciu m/m (prognoza 0.4%). Słabsze od oczekiwań okazały się natomiast dane z rynku nieruchomości. Indeks podpisanych kupna domów spadł we wrześniu o 5.6% m/m podczas gdy rynek spodziewał się 0.1% wzrostu.

W ujęciu technicznym GBP/USD po wyrysowaniu na wykresie podwójnego szczytu przeszedł w fazę odreagowania ostatnich wzrostów. Na razie wykres znalazł wsparcie na dolnym ograniczeniu kanału zapoczątkowanego na początku lipca tego roku i poszerzonego przez dołki z połowy października. Jeśli jednak poziom 1.6065 zostanie trwale przebity, możemy spodziewać się dalszego osłabienia funta. Tymczasowe wsparcie stanowić może 50 MA w okolicach 1.5980. Prawdopodobne wydaje się natomiast zejście w okolicę październikowych minimów, tj. do poziomu 1.59, gdzie przebiega także 23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej mierzonej od lipcowego dołka.

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Dzisiaj uwaga rynków skoncentrowana będzie na danych zza oceanu. Po południu opublikowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej oraz dane o inflacji producenckiej PPI w USA, a później także październikowy Indeks zaufania konsumentów Conference Board. Także dzisiaj rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie FOMC, którego wyniki poznamy jutro wieczorem.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Słaby dolar głównym powodem wzrostów XAU/USD

fot. mat. prasowe

XAU/USD, interwał dzienny

XAU/USD, interwał dzienny


Złoto (XAU/USD) zanegowało w ostatnim czasie kształtującą się wg niektórych uczestników rynku formację głowy z ramionami. Tym samym inwestorzy wypatrują obecnie rozciągnięcia korekty fali spadkowej październik 2012 – czerwiec 2013 , co pozwoliłoby testować ponownie poziom 1414, a w dalszej kolejności 1487 (połowa ruchu spadkowego). Na początek kruszec musi poradzić sobie z barierą w postaci linii trendu spadkowego poprowadzonej z punktu, gdzie w kwietniu rozpoczęła się solidna wyprzedaż.

Pierwszym pozytywnym sygnałem była świeca w kształcie młota z 15 października, a następnie 17-październikowa, biała świeca o długim korpusie. Z tymi formacjami wiążą się też poziomy wsparcia, tj. 1298 (połowa białego korpusu) oraz 1251 (granica dolnego cienia z 15 października). Oscylator stochastyczny znajduje się już w obszarze wykupienia i jeśli dołączy do niego także RSI, perspektywa XAU/USD może ulec zmianie.

Głównym czynnikiem powodującym aprecjację złota jest słaby dolar oraz zmiana oczekiwań rynku odnośnie polityki monetarnej w USA, co ostatecznie także przekłada się na słabszego dolara.

Na rynku fizycznym obserwujemy ostatnio problemy po stronie podażowej w Indiach (największy konsument fizycznego złota), co przekłada się na dodatkową presję w związku z nadciągającym Świętem Światła (Diwali). Powyższe problemy są pokłosiem zmian w polityce handlowej Indii mających poprawić saldo rachunku bieżącego: podwyżka cła na złoto z 4% do 8% oraz nakaz eksportu 20% importowanego kruszcu, np. w formie biżuterii.

Fundusze ETF zmniejszyły w zeszłym tygodniu swoje posiadanie o 260 tys. uncji, do 64.43 mln uncji.

Wzrosty XAUD/USD wydają się zatem posiadać krótkoterminowe podłoże fundamentalne, a w dłuższym terminie trend spadkowy powinien zostać utrzymany.

Trzeci filar Abe’go w trakcie, USD/JPY bez większych zmian

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał dzienny

USD/JPY, interwał dzienny


Ostatni barometr apetytu na ryzykowne aktywa, czyli USD/JPY, z pewnością jest ulubionym instrumentem inwestorów stosujących strategie oparte na konsolidacji. Para porusza się od czerwca w relatywnie wąskim przedziale 96-100, utrudniając życie inwestorom pozycyjnym. W miarę zawężania się konsolidacji, rośnie szansa wybicia, bądź przynajmniej ponownego testu górnego ograniczenia (100.00).

Schemat czarnej świecy o długim korpusie z 17 i 23 października, po którym następowało odreagowanie do połowy korpusu możemy zaobserwować po raz trzeci, co sprowadziłoby parę w okolice październikowych dołków, skąd mógłby nastąpić atak na wyższe poziomy. Po drodze znajduje się jednak lokalne wsparcie w postaci luki w okolicy 97.39.

W przypadku wzrostów, kolejnymi ograniczeniami będą linie trendu spadkowego (krótkoterminowego oraz długoterminowego) oraz poziom 99.06, przebicie którego będzie bardzo pozytywnym sygnałem.

Czwartkowa decyzja Banku Japonii prawdopodobnie będzie mało istotnym wydarzeniem dla USD/JPY. Kuroda oraz jego zastępcy zgodnie wypowiadali się w ostatnim czasie, że ścieżka inflacyjna podąża zgodnie z oczekiwaniami, a bank chce poczekać na efekty zastosowanych środków ilościowych.

W kwietniu 2014 wejdzie w życie podwyżka podatku konsumpcyjnego, co może być katalizatorem do ponownego działania BoJ. Póki co należy oczekiwać pasywnej postawy japońskiej instytucji.

Obecnie trwa nadzwyczajna sesja japońskiego parlamentu zaplanowana na 15 października – 6 grudnia, podczas której implementowana jest strategia wzrostu, czyli trzeci filar planu Premiera Abe. Większość propozycji była już prezentowana niejednokrotnie, dlatego pozostaną one bez wpływu na jena.

Warto natomiast zwrócić uwagę na informacje dotyczące ewentualnych cięć stopy podatkowej dla przedsiębiorstw oraz zaleceń dotyczących składu portfela inwestycyjnego funduszy publicznych.

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Indeks podpisanych umów kupna domów niżej o 5.6% względem poprzedniego miesiąca (oczekiwano wzrostu 0.5%)
  • Japonia: Sprzedaż detaliczna 3.1% r/r (oczekiwano 1.9%)

Kalendarz na najbliższe godziny

USD 13:30 Sprzedaż detaliczna m/m prognoza 0.2%, poprzednio 0.2%
Po wyłączeniu środków transportu; prognoza 0.4%, poprzednio 0.1%
Inflacja producencka PPI; prognoza 0.1%, poprzednio 0.2%

HUF 14:00 Decyzja ws. stóp procentowych

USD 15:00 Indeks zaufania wśród konsumentów Conference Board

AUD 23:30 Wystąpienie publiczne szefa RBA

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: