Zagraniczne zakupy przez Internet
2013-11-05 10:28
Poza granicami Polski budzi nadal w Polakach wiele wątpliwości © goodluz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Idą święta: zagraniczne zakupy przez Internet
Jako dwa główne powody poszukiwania wymarzonych towarów poza granicami Polski zazwyczaj podajemy większą dostępność produktów i niższe ceny. Ostatni argument dotyczy zwłaszcza płyt z muzyką oraz sprzętu RTV: komputerów, smartfonów czy odtwarzaczy muzycznych. Te same urządzenia są dostępne poza granicami Polski w dużo niższych cenach. Jeśli uda się nam trafić na sezonowe promocje, oszczędzimy jeszcze więcej.Mając w zasięgu ręki cały światowy e-handel nie musimy się także martwić o dostępność poszczególnych przedmiotów. Dawno wyprzedane w kraju modele butów czy ubrań można kupić w Stanach Zjednoczonych czy Anglii. Tu także dwa razy do roku odbywa się szaleństwo przecen. Wtedy kupno skórzanych balerinek renomowanej firmy za symboliczne 3 funty (15 złotych) skusi do e-shoppingu niejedną kobietę. Zakupy bez granic umożliwiają zaopatrywanie się w produkty firm, które nie są jeszcze dostępne w Polsce. Kultowe za granicą kosmetyki i akcesoria do makijażu możemy mieć w kosmetyczce na długo przed pojawieniem się firmy na polskim rynku.
Jak kupić mądrze?
Najważniejszy, przy pierwszych zagranicznych zakupach jest brak pośpiechu. Mamy do czynienia z innymi sklepami, innymi metodami płatności i sposobem składania zamówienia, dodatkowo problem może stanowić bariera językowa. Jeśli obawiamy się kontaktu z zagranicznym sklepem, warto poprosić o radę znajomego, który dokonywał już takich zakupów, lub poszukać pomocy na forach internetowych, gdzie użytkownicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem – podkreślają eksperci z serwisu Zafinansowni.pl.
Zasady reklamacji i zwrotu towaru mogą się różnić w zależności od kraju, skąd sprowadzamy produkt. Warto pamiętać, że sprzedawca podlega prawu, które obowiązuje w państwie, gdzie sklep ma siedzibę. Czy oznacza to, że towar zakupiony np. w Niemczech musimy reklamować właśnie tam? Niekoniecznie. Jeśli dana marka oferuje taką możliwość, możemy np. zepsuty komputer dostarczyć do serwisu w Polsce i tam dokonać naprawy.
fot. goodluz - Fotolia.com
Poza granicami Polski budzi nadal w Polakach wiele wątpliwości
Cło i podatek
Planując zakupy sprawdźmy, jakie mogą na nas czekać dodatkowe opłaty związane z zakupem. Co do zasady, obrót towarami na terenie Unii Europejskiej jest zwolniony od wszelkich dodatkowych opłat celnych i podatkowych, jeśli przedmiot jest dopuszczony do obrotu na terenie UE. Należy jednak zwrócić uwagę, skąd paczka jest wysyłana. Jeśli np. dokonamy zakupu w niemieckim e-sklepie, zaś towar jest wysyłany z Chin czy Kanady, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami.
Sprowadzając przedmiot ze Stanów Zjednoczonych będziemy musieli zapłacić podatek od jego ceny, zaś jeśli wartość paczki (wraz z kosztami wysyłki i ubezpieczenia) przekroczy pewien pułap – dodatkowo jeszcze cło. Wysokość dodatkowych świadczeń można samodzielnie sprawdzić online w systemie ISZTAR prowadzonym przez Ministerstwo Finansów: www.isztar.mf.gov.pl.
Informacje o wysokości cła i podatku VAT uzyskamy też w Centrum Informacji Służby Celnej pod numerem telefonu 801 470 477. Warto także zapoznać się z Rozporządzeniem Rady Wspólnot Europejskich nr 1186/2009, które dokładnie określa zasady zwolnienia z opłat celnych.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)