eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRPP: stopy procentowe bez zmian

RPP: stopy procentowe bez zmian

2013-11-06 21:27

RPP: stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe nie zmienią się © Sychugina_Elena - Fotolia.com

Na zakończonym dziś posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Według RPP, stopy procentowe NBP powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 roku.

Przeczytaj także: RPP: stopy procentowe nie zmienione

Rada na zakończonym dziś dwudniowym posiedzeniu zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi więc nadal 2,50 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 4,00 procent w skali rocznej, stopa depozytowa 1,00 procent w skali rocznej zaś stopa redyskonta weksli 2,75 proc. w skali rocznej.

Według RPP, najbliższe kwartały przyniosą stopniową poprawę koniunktury, przy ograniczonej presji inflacyjnej pozostanie ograniczona. Zdaniem Rady, obniżenie stóp procentowych w pierwszym półroczu tego roku i utrzymywanie ich na niezmienionym poziomie w drugim półroczu sprzyja ożywieniu gospodarki. RPP jednocześnie ocenia, że stopy procentowe NBP powinny zostać utrzymane bez mian co najmniej do końca pierwszego półrocza 2014 roku.

Niskie stopy procentowe wpływają na oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, a także na oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych. Oprocentowanie tych ostatnich nie może być wyższe nić czterokrotność stopy lombardowej NBP (obecnie wynosi ona 4 proc.), co oznacza, że maksymalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych nie może być wyższe niż 16 proc.

– Jeszcze w 2012 roku, rata kredytu hipotecznego na kwotę 300 tys. złotych zaciągniętego w styczniu 2009 roku, wynosiła nieco ponad 1990 złotych, podczas gdy obecnie jest ona równa 1630 złotych. Oznacza to, że w ciągu roku uległa ona obniżeniu o około 360 złotych. Sytuacja ta wynika właśnie z decyzji RPP, której postanowienia bezpośrednio wpływają na poziom rynkowych stóp procentowych, a te z kolei oddziałują na koszty kredytowe ponoszone przez wszystkich kredytobiorców – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: