Za biedni na oszczędzanie pieniędzy
2013-11-12 10:20
Polacy uważają, że nie stać ich na oszczędzanie © Helder Almeida - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy a oszczędzanie pieniędzy 2013
W dobie kryzysu oszczędza cała Europa: zarówno Wschód, jak i Zachód. Podobno najbardziej oszczędnym narodem są Holędrzy. Ta nacja uważa szczególnie przy wydawaniu pieniędzy na luksusowe towary, posiłki w restauracjach i odzież.Polacy narzekają na brak nadwyżek finansowych, które mogliby odkładać wzorem zachodnich sąsiadów. Suma naszych przychodów w trybie miesięcznym często nie daje szans na odkładanie większej ilości pieniędzy.
Konieczna edukacja
Na brak możliwości generowania nadwyżek w domowym budżecie z powodu zbyt niskiego dochodu wskazywało aż 70,8% respondentów. Kolejnym podawanym powodem były niedawne, kosztowne wydatki, które deklarowało 15% badanych. Na dalszych miejscach w rankingu plasowały się następujące wypowiedzi: „nie widzę konieczności, żeby oszczędzać, nie myślę o tym, będę martwić się później” – 3% ankietowanych, „nie potrafię oszczędzać, nie umiem sobie niczego odmówić, brak mi silnej woli”- 2,2% badanych, „nie lubię oszczędzać i nie chcę tego robić” 1,5% respondentów.
fot. mat. prasowe
Dlaczego nie oszczędzamy?
- Nie mamy nawyku oszczędzania - mówi Klaudiusz Sytek, prezes zarządu Aforti Finance S.A. – Pierwszy argument, jaki najczęściej pada w rozmowach Polaków, to popularne stwierdzenie „Nie mam z czego oszczędzać, nigdy nie zostają mi wolne środki na koncie pod koniec miesiąca”. Problemem nie jest natomiast za niski dochód, ponieważ oszczędzać można zawsze, ale brak świadomości i wiedzy na ten temat. Najpierw należy wyrobić sobie nawyk oszczędzania i regularnie odkładać nawet małe kwoty. Takie działanie pozwoli nam wypracować w sobie systematyczność i w rezultacie wygenerować wolny kapitał, który następnie będziemy mogli zainwestować i pomnażać.
Wszyscy staramy się ograniczać zużycie energii, wody czy gazu. To również przejaw ekologicznego stylu życia. Staramy się też kupować tańsze produkt lub ich zamienniki. Jednak, aby na dobry chęciach się nie skończyło należy działać świadomie, planowo i systematycznie. Przeanalizować swoje nawyki i nie kierować się impulsami oraz promowanym w mediach konsumpcjonizmem.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Windykator / 2013-11-12 16:34:29
A czy nasz rząd potrafi oszczędzać?, z kogo mamy brać przykład?. jest grosz to go wydamy, jak nie będzie pomyślimy jak zarobić.
Mamy zbyt duże potrzeby, za małe zarobki i olbrzymie obciążenia wobec Państwa, zus-y (dotyczy przedsiębiorców), podatki itp. Wszystko jest drogie...............A będzie gorzej.
pozdrawiam
detektyw,hpu.pl [ odpowiedz ] [ cytuj ]