Polacy a nowoczesne płatności
2013-11-13 12:12
Jak płacą Polacy? © ldprod - Fotolia.com
MasterCard zbadał stosunek Polaków do nowoczesnych technologii płatniczych, takich jak karty zbliżeniowe i zbliżeniowe płatności telefonem. Raport „Polak a nowoczesne technologie płatnicze” to projekt badawczy złożony z trzech części. Przedstawiamy wyniki pierwszej z nich – ogólnopolskiego badania opinii - już 26% Polaków korzysta z kart zbliżeniowych, 25% ze smartfonów, a 5% z płatności zbliżeniowych przy użyciu telefonu – osoby korzystające ze smartfonów i/lub płatności zbliżeniowych (przynajmniej z jednego z tych rozwiązań) są zdecydowanie bardziej otwarte na nowości technologiczne, a 11% z nich już wykorzystuje telefony do płatności zbliżeniowych. Technologiczni innowatorzy, ceniący status materialny i rodzinni tradycjonaliści – to nasze postawy wobec najnowszych rozwiązań płatniczych.
Przeczytaj także: Płatności zbliżeniowe: Polska na czele
Stosunek Polaków do nowoczesnych technologii płatniczych – jak płacą Polacy?Wśród rozwiązań technologicznych związanych z płaceniem najpopularniejsza jest karta płatnicza stykowo (44 % korzysta minimum raz w tygodniu), istotny jest także odsetek płacących zbliżeniowo kartą płatniczą (21 % minimum raz w tygodniu). Płatności za pośrednictwem telefonu (zbliżeniowo lub zdalnie) dokonało już około 5 % badanych. Osoby posiadające smartfon wykorzystują funkcje umożliwiające płatności zbliżeniowe (6%) oraz robienie zakupów (5%).
- Polacy przekonali się do zbliżeniowych płatności kartą, a teraz uczą się korzystania z kolejnych nowinek technologicznych ułatwiających transakcje bezgotówkowe. Komórka stała się dziś swoistym centrum dowodzenia. Za jej pomocą jesteśmy w stanie załatwić coraz więcej spraw. Smartfon może również spełniać funkcję naszego portfela. Karta płatnicza nie musi już być wydawana w postaci plastikowego prostokąta. Aby dokonać płatności możemy skorzystać z naklejki, zegarka, telefonu komórkowego czy też jakiegokolwiek innego przedmiotu, z którego klient może wygodnie korzystać w różnych codziennych sytuacjach – powiedział Aleksander Naganowski, Business Leader, Business Development, MasterCard.
fot. ldprod - Fotolia.com
Jak płacą Polacy?
Jacy są Polacy używający kart płatniczych zbliżeniowo?
Profil tych osób przedstawia się następująco:
- w dużej mierze osoby w wieku 18-39 lat
- zdecydowanie przeważają osoby w wykształceniem wyższym lub średnim
- częściej korzystające z Internetu oraz posiadające telefon komórkowy (bardziej zaawansowane w nowoczesne technologie)
- pracujące oraz lepiej sytuowane finansowo
- wielkość miasta zamieszkania nie determinuje w znaczącym stopniu korzystania z kart płatniczych zbliżeniowo
- Sukces płatności zbliżeniowych w Polsce spowodował, że rynek jest zainteresowany kolejnymi innowacjami. Część mobilnych operatorów działających w Polsce wraz z kilkoma bankami zainwestowało w technologię, która umożliwia wgrywanie kart płatniczych na karty SIM operatorów. W ten sposób telefonem można płacić zbliżeniowo (NFC) we wszystkich punktach w Polsce, które akceptują takie formy płatności –uważa Aleksander Naganowski, Business Leader, Business Development, MasterCard.
Polacy korzystający ze smartfonów i/lub płatności zbliżeniowych (minimum jednego z tych rozwiązań) są zdecydowanie bardziej otwarci na nowości technologiczne, w tym na nowoczesne formy płatności telefonem. Nowoczesne formy płatności (zbliżeniowo lub zdalnie przez telefon) są już rozpowszechnione w tej grupie – odsetek użytkowników wynosi nie mniej niż 10%. Obecni użytkownicy smartfonów mają istotnie większe oczekiwania wobec tego typu telefonów niż osoby nieposiadające smartfona, a planujące jego zakup – 10 % użytkowników smartfonów oczekuje możliwości płatności zbliżeniowych telefonem.
fot. mat. prasowe
Polacy a nowoczesne technologie płatnicze
- Można się spodziewać, że w tej właśnie grupie najszybciej będzie wzrastała liczba osób intensywnie korzystających z nowoczesnych technologii w zakresie płatności. Jak pokazuje wiele badań (m.in. prowadzone przez NBP) otwartość na nowe technologie jest najważniejszym czynnikiem sprzyjającym przechodzeniu na obrót bezgotówkowy – powiedziała Profesor Dominika Maison, Uniwersytet Warszawski.
Przeczytaj także:
Polacy polubili płatności zbliżeniowe
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek płatności, formy płatności, płatności kartą, płatności bezgotówkowe, płatności zbliżeniowe, płatności mobilne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)