Rynek akcji, walut i surowców 11-15.11.13
2013-11-18 10:27
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 21-25.10.13
Polska (WIG20) – przez najbliższe kilka tygodni czekają nas wzrosty. Oczekuję ataku na styczniowe maksimum na poziomie 2634pkt.…EUR/USD – powrót powyżej oporu w rejonie 1.3480 USD jest w mojej ocenie krótkotrwały. Korekta po pierwszej silnej fali spadków z tegorocznego szczytu może jeszcze potrwać wiele sesji, jednak w dalszej perspektywie oczekuję na spadki…
USD/PLN, EUR/PLN – w krótkiej kilkusesyjnej perspektywie możliwe jest niewielkie cofnięcie. Potem kurs dolara może ruszyć w górę, w kilkutygodniowej perspektywie target szacuję na 3.25-3.27 PLN…
Ropa – po silnych spadkach powinno dojść do uspokojenia nastrojów, zaś w dalszej perspektywie oczekuję na silne odreagowanie na co wskazuje pozytywna dywergencja na dziennym wykresie MACD-histogram…
Złoto – w krótkim terminie oczekuję na wzrosty. Krytyczny opór znajduje się w rejonie 1307 USD. Przełamanie tej bariery otworzy drogę na szczyt sprzed kilku tygodni, w przeciwnym wypadku możliwy powrót na ostatnie minima…
Rynek akcji w USA
Ubiegły tydzień przyniósł wzrosty do nowego historycznego szczytu. W środę kontrakty na indeks S&P500 przebiły szczyt z października (1773pkt.) osiągając nowe maksimum (1782pkt.). W czwartek szczyt wypadł na poziomie 1791.5pkt. zaś w piątek na poziomie 1798pkt. Zamknięcie wypadło na dziennym szczycie.
Rynek wszedł w kolejną falę wzrostów. Jest to fala piąta (oznaczenie w kółku, wykres 1).
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym
Może ona potrwać kilka tygodni. Jej target szacuję na 1850pkt. Po jej zakończeniu można oczekiwać dłuższej kilkutygodniowej korekty (fala czwarta). Po jej zakończeniu możliwa jest jeszcze jedna fala wzrostów. Wtedy z czerwcowego dna zobaczymy większą 5-falową strukturę. Obawiam się, że potem może się rozpocząć bardzo mocna przecena.
Rynek akcji w Polsce
Początek tygodnia przyniósł spadki. W środę indeks WIG osiągnął dno wielosesyjnej korekty na poziomie 52 555 pkt. W czwartek doszło do wzrostów. W piątek były one kontynuowane. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 53 970 pkt., zamknięcie nieznacznie niżej po 53 896pkt.
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Indeks WIG w układzie dziennym
Wielosesyjna korekta uległa zakończeniu. Najbliższe dni powinny przynieść wzrosty w ramach fali piątej (oznaczona w kółku, wykres 2). Z dna z 2012 roku widoczna jest trójfalowa struktura. Do 2014 roku powinniśmy doczekać się 5-falowej struktury. Indeks ma szanse na powrót na historyczne maksimum z 2007 roku.
Sytuacja na indeksie WIG20 kształtowała się podobnie. Środowe dno wypadło na poziomie 2460pkt. Ostatnie dwie sesje przyniosły silne wzrosty. Piątkowe maksimum wypadło na poziomie 2552 pkt., zamknięcie nieznacznie niżej po 2547pkt. Obecnie powinniśmy się znajdować w kolejnej kilkutygodniowej fali wzrostów (oznaczona w kółku, wykres 3). W grudniu oczekuję ataku na tegoroczne maksimum na poziomie 2634pkt.
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Indeks WIG20 w układzie dziennym
Na wykresie indeksu sektora bankowego (WIG-Banki) sytuacja jest podobna. Obecnie znajdujemy się w kolejnej fali wzrostów (oznaczona w kółku, wykres 4).
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Indeks WIGBanki w układzie dziennym
Ta fala zakończy falę trzecią. W dalszej perspektywie czeka nas wielotygodniowa korekta (fala czwarta) a potem możliwa jest jeszcze fala 5-ta z nowymi być może i historycznymi szczytami.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)