Ciężki dzień dla dolara
2013-11-20 10:59
EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Początek tygodnia na istotnych poziomach dla EUR/USD
Z wypowiedzi obecnego prezesa FED można było jednak wyczytać wyraźną preferencję polityki długotrwałego utrzymywania niskich stóp procentowych oraz wyraźniej komunikacji ich oczekiwanych trajektorii („forward gudiance”) nad programem zakupów aktywów jako środka do stymulowania wzrostu gospodarczego.Równocześnie Ben Bernanke stosunkowo dużo czasu poświęcił na obronę wrześniowej decyzji o pozostawieniu programu skupu aktywów na niezmienionym poziomie, która jak pamiętamy była sporym zaskoczeniem dla inwestorów. Swoją decyzję Bernanke tłumaczył faktem, iż ciągle inwestorzy utożsamiają wycofywanie QE z podwyżką stóp procentowych, a w obecnym momencie FED nie może pozwolić na wzrost rynkowych oczekiwań przyszłego poziomu stóp procentowych (analiza rynku terminowego wskazuje, iż we wrześniu znacznie skrócił się okres oczekiwania na pierwszą podwyżkę stóp przez FED).
Bernanke podkreślił dobitnie, iż stopy procentowe mogą pozostać na rekordowo niskim poziomie, nawet po całkowitym wygaszeniu QE3 oraz po tym, jak bezrobocie spadnie poniżej 6.5%.
Zestawiając powyższe uwagi, wydaje się, że przewodniczący Bernanke ciągle chciałby zmniejszyć skalę programu zakupów aktywów, lecz zanim to się stanie konieczne jest, aby inwestorzy rozróżniali proces wygaszania QE3 („tappering” ) od podwyżki stóp procentowych („tightening”).
fot. mat. prasowe
EUR/USD, interwał dzienny
Z godnych odnotowania wydarzeń trzeba wymienić przesłuchanie szefa Banku Kanady Stephen’a Poloz’a oraz jego zastępcy Tiff’a Macklem’a, którzy będą dziś o 22:15 zeznawali przed Senacką Komisją Bakową ws. Raportu o Polityce Monetarnej. Równocześnie zostanie opublikowany protokół z posiedzenia FOMC z 30 października. Wcześniej o godzinie 18.10 James Bullard, szef FED z St. Louis udzieli wywiadu nt. gospodarki i polityki monetarnej na konferencji Bloomberg’a, a o 16:00 swoje pięć minut będzie miał szef FED z Nowego Jorku William Dudley. Inwestorów czeka również publikacja inflacji CPI w USA oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym. Nie bez echa przejdzie również publikacja minutek z posiedzenia BoE.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
AUD/NZD – pora na odreagowanie
fot. mat. prasowe
AUD/NZD, interwał dzienny
Spadkowa formacja świecowa z końcówki października, która wystąpiła przy ograniczeniu wynikającym z linii średnioterminowego trendu spadkowego zapoczątkowała słabą passę na AUD/NZD, która sprowadziła parę w okolice tegorocznego minimum, tj. poziomu 1.1190.
Ceny produktów eksportowanych przez Australię zachowywały się relatywnie gorzej od tych eksportowanych przez Nową Zelandię, co po części tłumaczy słabe zachowanie cross’u. Obecnie najwyraźniej przyszła pora na odreagowanie w obliczu pozytywnych informacji z Chin oraz oddalającej się obniżki stóp w Australii.
Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicach 1.1224/40 oraz na poziomie tegorocznego minimum, natomiast realnym celem wydaje się być 1.1377, gdzie kurs może napotkać pierwszy, poważny opór. Dalszym ograniczeniem ponownie będzie linia wspomnianego trendu spadkowego, a wcześniej 1.1433, czyli 61.8% zniesienia ostatnich spadków.
Program reform przygotowywanych po ostatnim zjeździe komunistycznej partii w Chinach wprowadził pozytywny sentyment wokół ryzykownych aktywów, a na tym tle szczególnie zyskiwać będzie AUD. Najważniejsze, że zmiany w Chinach mają być przeprowadzane stopniowo, co jest istotne szczególnie w kontekście „delewarowania” gospodarki.
Innym czynnikiem, który nadal przemawia za większą korektą wzrostową na AUD/NZD jest różnica w rynkowych stopach procentowych dla poszczególnych walut (np. 2-3 letnie stopy swap). Teoria parytetu stóp procentowych zakłada bowiem, że waluty wyżej oprocentowane powinny tracić na wartości, wobec walut relatywnie wyżej oprocentowanych. Należy jednak podchodzić do tego typu teorii ostrożnie, gdyż o ile dobrze sprawdzała się ona w ostatnich latach na rynkach rozwiniętych, pewne czynniki specyficzne dla danej gospodarki mogą spowodować zupełnie inny rezultat w latach kolejnych.
Frank oderwany od fundamentów
fot. mat. prasowe
USD/CHF, interwał dzienny
Wraz z poprawą warunków gospodarczych w Strefie Euro część rynku oczekiwała na silne osłabienie franka szwajcarskiego. Jak pokazały ostatnie tygodnie, waluta ta zdecydowanie nie zamierza tracić na wartości, co wydaje się zastanawiające zwłaszcza w obliczu zachowania innych bezpiecznych przystani. Na pewno należy zadać sobie pytanie, czy złoto nadal można traktować jako bezpieczną przystań oraz czy japoński jen z tak agresywnym bankiem centralnym w tle pozostaje ultra bezpieczny, czy wyłącznie jest tylko idealnym źródłem finansowania transakcji carry? Można przy tym zaryzykować tezę, że frank jest ostatnią bezpieczną przystanią, a inwestorzy utrzymujący aktywa w tej walucie należą do najbardziej konserwatywnych.
Zachowanie kursu franka jest naturalnie zniekształcone przez interwencjonizm SNB. „Podłoga” 1.20 na EUR/CHF zaburza funkcjonowanie franka także względem innych walut. Widać to także na wykresie USD/CHF, gdzie na próżno szukać uzasadnienia w fundamentach (parytet stóp procentowych, dywergencja we wzroście gospodarczym czy wreszcie względny poziom cen w żadnym wypadku nie są w stanie wyjaśnić zachowania pary). USD/CHF jest ujemne skorelowany z EUR/USD, a tam z kolei zadziwiająco silne wydaje się być euro.
Analiza techniczna przemawia za dalszym umacnianiem franka, przynajmniej w krótkim terminie. Kolejne negatywne świece potwierdziły obronę górnego ograniczenia kanału spadkowego i obecnie zmierzamy w kierunku zniesienia 61.8% ostatnich wzrostów, tj. 0.9026. Pokonanie tego poziomu sugerowałoby, iż ostatnie wzrosty były tylko krótką korektą,
a trend spadkowy pozostaje w grze.
W przypadku wzrostów, ponownie testowane będzie ograniczenie kanału, a w przypadku wybicia silna strefa oporu 0.9248/80.
Ostatnie wydarzenia
- Niemcy: Indeks Instytutu ZEW dla Niemiec zgodnie z oczekiwaniami: 54.6 pkt.
- Turcja: Bank Centralny Turcji pozostawił stopy procentowe bez zmian na poziomie 4.50%
- Polska: Wynagrodzenia rosły w tempie 3.1% r/r (oczekiwano 2.9%)
- Japonia: Bilans handlu zagranicznego wyniósł -1070 mld JPY (oczekiwano -880 mld JPY)
Kalendarz na najbliższe godziny
GBP 10:30 Minutki z posiedzenia BoE
CAD 14:30 Sprzedaż hurtowa; prognoza 0.4%, poprzednio 0.5%
USD 14:30 Inflacja konsumencka CPI (m/m); prognoza 0.1%, poprzednio 0.1%
Wyniki sprzedaży detalicznej (m/m); prognoza 0.1%, poprzednio -0,1%
USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym ;prognoza 5.23 mln, poprzednio 5.29 mln
USD 20:00 Minutki z posiedzenia FOMC
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Wojciech Stokowiec, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)