Nowy minister finansów: zmiany w podatkach, niezbędne oszczędności
2013-11-24 20:06
Mateusz Szczurek © KPRM.gov.pl
Przeczytaj także: Budżet 2014: wyższe podatki, duży deficyt
Mateusz Szczurek podczas swojego wystąpienia na krajowej konwencji Platformy Obywatelskiej stwierdził, że po 15 latach obowiązywania Ordynacji Podatkowej najwyższy czas od niej odejść. W zamian zaproponował rozpoczęcie prac nad Kodeksem Podatkowym, nową regulacją mającą między innymi dokładnie regulować prawa podatników. Następca Jacka Rostowskiego stwierdził, że tworząc nowy system podatkowy należy pogodzić nie tylko interes budżetu państwa, ale również podatników i przedsiębiorców, ma on również sprzyjać dobrobytowi i wzrostowi gospodarczemu.– To, co ministerstwo finansów musi zrobić szybko, to uczynić życie podatników mniej uciążliwym. Chodzi szczególnie o życie uczciwych podatników. Marzy mi się, żeby z jednej strony aparat państwowy, a podatnicy z drugiej, zaczęli darzyć się większym zaufaniem. Taki wzrost zaufania to część kapitału społecznego, bez którego prawdziwy dobrobyt nie jest w państwie możliwy – stwierdził Mateusz Szczurek.
Kandydat na ministra finansów ocenił, że konieczne jest rozpoczęcie działań mających doprowadzić do wzrostu krajowych oszczędności.
– Stabilność finansowa państwa, stabilność gospodarki, zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna, wymaga by czas przyspieszenia gospodarczego był też czasem wyższych oszczędności. Bez oszczędności nie sposób zbudować polskiego kapitału, nie da się osiągnąć spadku bezrobocia, nie da się osiągnąć wzrostu zamożności Polaków. Tego na dłuższą metę nie można osiągnąć na kredyt – mówił Szczurek.
Zdaniem kandydata, niezbędny jest przegląd wydatków państwa.
– Trzeba uważać na co się wydaje pieniądze. Tym bardziej trzeba na to uważać, im lepiej jest w gospodarce i im więcej mamy do wydania unijnych pieniędzy. Normalność oznacza, że trzeba ostrożnie wybierać priorytety – oświadczył kandydat na ministra finansów.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)