Obligacje skarbowe - oferta XII 2013
2013-11-26 11:05
Obligacje skarbowe - oferta XII 2013 © tanatat - Fotolia.com
Przeczytaj także: Obligacje skarbowe: Listopadowa 13-tka hitem
W grudniu, w ofercie dla inwestorów indywidualnych znajduje się łącznie 25 mln sztuk obligacji, których wartość nominalna wynosi 2,5 mld złotych.- W grudniowej emisji wracamy do naszej standardowej oferty, udostępniając nabywcom detalicznym obligacje 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie – mówi Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Z dniem 30 listopada kończymy jednocześnie jednorazową emisję Listopadowej 13-tki, która dzięki krótkiemu okresowi zapadalności oraz atrakcyjnemu oprocentowaniu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Tylko przez pierwszą połowę listopada nabywców znalazły obligacje o wartości 362,8 mln zł – dodaje Bogdan Klimaszewski.
Listopadowa 13 pozostaje w ofercie do końca listopada. Można ją nabywać wszystkimi kanałami sprzedaży obligacji skarbowych czyli przez Internet, telefon oraz w placówkach PKO Banku Polskiego oraz Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego.
Szczegóły grudniowej oferty
W grudniu dla obligacji dwuletnich DOS1215 oprocentowanie wynosi 3,00% w stosunku rocznym i jest stałe przez okres dwóch lat. Łączna wartość nominalna oferowanych dwulatek wynosi jeden miliard złotych. Dla tzw. trzylatek TOZ1216 oprocentowanie zostało ustalone na poziomie 3,30% w pierwszym okresie odsetkowym. W kolejnych okresach będzie tradycyjnie wyliczane w oparciu o iloczyn stawki bazowej (WIBOR 6M) i mnożnik, który utrzymany został na poziomie 1,00. Wartość nominalna oferowanych w grudniu obligacji trzyletnich wynosi 500 milionów złotych. Także dla obligacji czteroletnich COI1217 oprocentowanie w pierwszym roku nie zmieniło się i wynosi 3,50%, a wartość nominalna tych obligacji w grudniowej emisji to 500 milionów złotych. Marża w kolejnych latach oszczędzania została utrzymana na wcześniejszym poziomie wynoszącym 1,25%. Obligacje dziesięcioletnie EDO1223 oprocentowane są na poziomie 4,00% w pierwszym roku oszczędzania, marża w latach kolejnych wynosi 1,50% dla rocznego okresu odsetkowego (analogicznie z poprzednią emisją). W grudniowej sprzedaży do zakupu są obligacje dziesięcioletnie o wartości nominalnej wynoszącej 500 milinów złotych.
- W grudniowej emisji obowiązują również zmiany dotyczące możliwości przedterminowego wykupu obligacji, które zostały wprowadzone w ubiegłym miesiącu. Do końca października 2013 r. wcześniejsze zakończenie prowadzonej inwestycji było możliwe na miesiąc po nabyciu oraz miesiąc przed wykupem papierów skarbowych. Od listopada, okres miesiąca po nabyciu został skrócony do 7 dni – wyjaśnia Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.
fot. tanatat - Fotolia.com
Obligacje skarbowe - oferta XII 2013
Obligacje Skarbu Państwa – bezpieczna i prosta inwestycja
Obligacje skarbowe to jeden z najbardziej bezpiecznych i przejrzystych instrumentów finansowych na rynku. W przypadku obligacji dwuletnich – możemy już pierwszego dnia oszczędzania wyliczyć sobie nasz zysk. Pamiętajmy także o tym, że w przypadku tego rodzaju papierów dłużnych nasz kapitał powiększa się po roku o odsetki, zatem na zysk pracuje większa niż zainwestowana kwota.
Dla obligacji trzyletnich odsetki wypłacane są raz na pół roku, co oznacza, że oprocentowanie ulega zmianie w takim właśnie cyklu. Ten rodzaj papieru dłużnego najszybciej reaguje na zmiany rynkowe, a jego oprocentowanie zależy od stopy WIBOR6M. Tryb wypłaty odsetek sprawia, że trzylatki są dobrą propozycją dla osób, które potrzebują cyklicznego dopływu gotówki.
Cztero- i dziesięciolatki mają roczne okresy rozliczeniowe, a co za tym idzie oprocentowanie jest aktualizowane raz do roku. W przypadku tych pierwszych zysk wypłacany jest w cyklach rocznych, a w przypadku dziesięciolatek dopisywany do kapitału i wypłacany przy wykupie obligacji.
fot. mat. prasowe
Szczegóły oferty
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)