eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeStopy w dół, złoty w górę

Stopy w dół, złoty w górę

2005-07-30 15:04

Stopy w dół, złoty w górę

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

To był tydzień wzmocnienia złotego, które nastąpiło po decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Po raz pierwszy w historii stopa referencyjna spadła poniżej poziomu 5 proc. i wynosi obecnie 4,75 proc. Obniżka o 25 pkt przy zachowaniu łagodnego nastawienia była w cenach i nie wywołała reakcji rynku, ale ogłoszeniu dość łagodnego komunikatu po posiedzeniu RPP wyraźnie wzmocniło złotego.

Przeczytaj także: Kolejne obniżki stóp

Jeszcze do środy, do popołudnia zakres ruchów był minimalny, euro poruszało się w bardzo wąskim przedziale 4,10-4,13. Potem nastąpiło przełamanie wsparcia 4,10 i stąd w piątek rano euro kosztowało tylko 4,07 zł. Ten poziom wydaje się korzystny do zakupu wspólnej waluty, zwłaszcza że przy 4,06 znajduje się ważne wsparcie. Złoty zyskał także wyraźnie do dolara, jeszcze w poniedziałek jego cena oscylowała przy 3,42, w piątek rano była zaś wart tylko 3,36 zł.

Najważniejszą informacją na początku tygodnia, przekazaną przez GUS były dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu, która wzrosła o 10,5 proc. (r./r.), czyli wyraźnie powyżej prognoz w wysokości ok. 6 proc. Umocniło to chwilowo złotego. Szturmu kupujących naszą walutę nie było, a poważniejsi inwestorzy czekali na decyzję RPP. Rynek nie zareagował także na komentarz ministra gospodarki Jacka Piechoty na temat obniżonej prognozy wzrostu PKB w II kwartale (2,7 – 3 proc.) i w całym roku (3,7 proc.). Dane te spowodowały jednak wyprzedaż na rynku obligacji. Rynek długu i złoty są ze sobą mocno skorelowane, więc taka sytuacja nie mogła dłużej się utrzymać. W związku z tym we wtorek złoty lekko słabł.

W drugiej połowie tygodnia na sprzedaż walut decydowali się inwestorzy liczący, że złoty osłabnie po cięciu stóp przez RPP. Umacnianie złotego wynikało więc głównie z zamykania długich pozycji przez tego typu inwestorów, ale przełamanie wsparcia na 4,10 dla kursu EUR/PLN zachęciło inwestorów do zakupów złotego.

Przed zbyt rozbudzonymi oczekiwaniami na dalsze obniżki stóp przestrzegł Dariusz Filar z RPP wskazując, że okres okołowyborczy nie sprzyja ruchom w polityce monetarnej. Zastrzegł jednak, że o ewentualnych decyzjach zdecydują dane makroekonomiczne. A ostatnie wskazują na możliwość ożywienia gospodarczego, m.in w sektorze budownictwa co wskazywałoby, że w kolejnych kwartałach możemy w końcu oczekiwać wzrostu inwestycji.

Rekomendacje
Kolejne dni będą ubogie w publikacje ważnych danych makroekonomicznych z Polski, ze świata zaś najważniejsze będą informacje o amerykańskim indeksie ISM w poniedziałek oraz dane z rynku pracy w USA w piątek. Jeśli będą one złe dla dolara trzeba oczekiwać spadku kursu USD/PLN do 3,30.
Przeczytaj także: RPP w centrum uwagi RPP w centrum uwagi

oprac. : A. Łaganowski, M. Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: kursy walut, stopy procentowe, RPP, rynek finansowy
Złoty rośnie w siłę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: