eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSłabszy dolar amerykański na początku tygodnia

Słabszy dolar amerykański na początku tygodnia

2013-12-02 13:50

Słabszy dolar amerykański na początku tygodnia

USD/JPY – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wyższe dane o inflacji w Strefie Euro, które poznaliśmy w piątek, oddalają możliwość dalszych obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Doprowadziło to do wzmocnienia eurodolara, który podąża obecnie w stronę 1.3650, gdzie napotka na pierwszy poważny opór. Dane, które napłynęły w weekend na rynek z chińskiej gospodarki, były lepsze od oczekiwań analityków.

Przeczytaj także: Dane o inflacji ze Strefy Euro zdecydują o kierunku EUR/USD?

Zarówno rządowy PMI, jak i niezależne odczyty pokazały lepsze nastroje wśród chińskich menadżerów. Przyniosło to poprawę na pozostających pod presją przez większość poprzedniego tygodnia AUD oraz NZD, które mają szansę na rozbudowanie korekty. W przypadku dolara australijskiego kluczowa będzie jednak decyzja Banku Australii, którą poznamy dziś w nocy w sprawie stóp procentowych oraz ewentualne dalsze głosy dotyczące możliwej interwencji walutowej na rzecz słabszego AUD.

Nadchodzący tydzień powinien upłynąć pod znakiem banków centralnych. Szczególnie warto będzie zwrócić uwagę na Europejski Bank Centralny oraz Bank Australii, lecz większa zmienność na poszczególnych parach mogą spowodować także banki z Kanady oraz Norwegii. Nie mniejsze znaczenie mogą mieć amerykańskie dane z rynku pracy, które zostaną opublikowane w piątek i będą głównym czynnikiem branym pod uwagę przez FED przy podejmowaniu decyzji o ograniczaniu programu QE już w grudniu. W tym kontekście warto także zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienie publiczne szefa FED Bena Bernanke, które jak to często bywa może przynieść większą zmienność na parach dolarowych.

W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na serie odczytów PMI z europejskich gospodarek. Szczególnie istotne mogą one być w kontekście funta, który w godzinach nocnych wybił się ponad okolice 1.6380, co teoretycznie otwiera mu drogę do okolic 1.66. Gorszy odczyt w tej sytuacji mógłby doprowadzić do większej korekty, z kolei utrzymanie wybycia na koniec dnia powinno być impulsem do dalszych wzrostów. Dziś w nocy warto również zwrócić uwagę na dane o średniej płacy w Japonii, której wzrost jest głównym pomysłem premiera Abe, na wywołanie presji inflacyjnej.

fot. mat. prasowe

USD/JPY – interwał dzienny

USD/JPY – interwał dzienny


USD/JPY po wybiciu z formacji trójkąta kontynuuje ruch w górę w stronę tegorocznych szczytów na 103.70. Jednak dotarcie do tych okolic bez lekkiej korekty może być utrudnione ze względu na duży stopień wykupienia. Najbliższym wsparciem powinna być obecnie linia trendu wzrostowego na 102.00 i dalej okolice 101.50.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Polityka ECB bez zmian

fot. mat. prasowe

EUR/BUND – interwał dzienny

EUR/BUND – interwał dzienny


Pomimo niemrawego wzrostu, niekoniecznie świetlanych perspektyw gospodarczych, wzrostu presji deziflacyjnej oraz spekulacji na temat możliwego wprowadzenia ujemnych stóp depozytowych nie spodziewamy się, aby na czwartkowym spotkaniu ECB podjęło decyzję o ponownym obniżeniu stopy refinansowania.

Piątkowy odczyt inflacji HICP (0.9% vs 0.7%) najprawdopodobniej sprawi, iż Komisja podejmie decyzję
o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie oraz przejdzie w trym „pożyjemy-zobaczymy”. Mimo wszystko, warto śledzić przebieg konferencji chociażby ze względu na potencjalne wskazówki co do przyszłych działań ECB. Szczególnie interesujące będzie to, czy przewodniczący Draghi zdradzi jakie ECB przewidział nowe środki na walkę
z rosnącymi kosztami finansowania na rynku międzybankowym (pierwszy raz od 6 miesięcy Indeks Warunków Monetarnych zanotował wzrost). Część obserwatorów spodziewa się ogłoszenia nowej transzy LTRO mającej na celu wspieranie akcji kredytowej w już na początku przyszłego roku.

Najprawdopodobniej jednak jest zbyt wcześnie, aby ECB na grudniowym posiedzeniu przedsięwziął zdecydowane kroki polityczne (zwłaszcza bez wyraźnej zgody Niemiec) i Ci, którzy stawiają na nową transzę LTRO mogą poczuć się rozczarowani.

W środowisku wzrostu stóp procentowych na rynku międzybankowym można spodziewać się, iż wykres ceny 10 letnich obligacji Niemiec wytraci impet. Jeżeli dzisiejsze PMI zawiodą oczekiwania wykresie instrumentu EUR/BUND można się nawet spodziewać korekty.

Logistyka decyduje o cenie WTI

fot. mat. prasowe

WTI – interwał dzienny

WTI – interwał dzienny


Rynki towarów tydzień rozpoczeły nieznaczynimi spadkami, wśrodk którym zdecydowanie prywm wiedzie cena ropy WTI. Warto zauważyć, że kontrakty terminowe na ropę WTI są obecenie notowane o ponad 17 dolarów niżej, niż kontrakty o analogicznym terminie zapadalności na na ropę Brent. Jest to najszerszy spread pomiędzy opisywanymi instrumntami od początku roku. Jak to można tłumaczyć?

Ceny ropy BRENT i WTI zaczeły się „rozjeżdżać” (dla osób
z technicznym zacięćiem : przesały być skointegrowane) wraz ze wzrostem produkcji ropy w Stanach i narastaniem jej zapasów w Środowym Zachodzie.

Pomimo faktu, iż ropa WTI jest głównie wydobywana na terenie Zaroki Meksykańskiej, to jej cena ustalana jest
w mieście Cushing w stanie Oklahoma, w którym piętrzą się obecnie zapasy czarnego złota. Cushing jest bowiem stacją końcową rurociągu Keystone, którym płynie do USA dodatkowo ropa z Kanady. Z tego też powodu istnieje silna presja spadkowa na ceny ropy WTI, niezależna od czynników determinujących cenę ropy poza Stanami Zjednoczonymi.

Znaczne wysiłki zostały podjęte, w celu redystrybucji ropy z Środkowego Zachodu, nie mniej jednak nowe techonologie wiercenia szybków zwiększyły produkcję ropy więcej, niż zakładały wcześniejsze progonzy.

W związku z powyższym w najbliższym czasie nie należy się spodzieać odwrócenia trendu na „amerykańskiej ropie”. Wszelkie opinie co do światowego rynku ropy należy wyrażać zatem poprzez zajmowanie pozycji w kontrakach na ropę Berent.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia Indeks PMI za listopad 47.7 (poprzednio 51.4)
  • Australia Nowe domy oddane do użytku w październiku: -1.8% (m/m) (oczekiwano -4.3%)
  • Chiny Indeks PMI, fin. za listopad 50.8 (oczekiwano 50.4)

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 09:00 Indeks PMI dla przemysłu
prognoza: 53.6
poprzednio: 50.9

EUR 09:15 Indeks PMI dla przemysłu (Hiszpania)
prognoza: 51
poprzednio: 50.9

CHF 09:30 Indeks PMI dla przemysłu
prognoza: 53.6
poprzednio: 50.9

EUR 10:00 Indeks PMI dla przemysłu (Niemcy)
prognoza: 52.5
poprzednio: 51.7

GBP 10:30 Indeks PMI dla przemysłu
prognoza: 53.6
poprzednio: 50.9

USA 15:00 Indeks PMI dla przemysłu
prognoza: 54.3
poprzednio: 51.8

USA 16:00 Indeks ISM dla przemysłu
prognoza: 55.5
poprzednio: 56.4

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: