eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRozstrzygnięcia na rynkach finansowych coraz bliżej?

Rozstrzygnięcia na rynkach finansowych coraz bliżej?

2013-12-04 10:22

Rozstrzygnięcia na rynkach finansowych coraz bliżej?

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze ubogie kalendarium zostało wykorzystane przez inwestorów na wielu rynkach do wykonania technicznej korekty, która szczególnie w przypadku giełd w Nowym Jorku i Frankfurcie była już potrzebna. Również spadki USD/JPY, silnie skorelowanego z indeksem Nikkei, były zrozumiałe i doprowadziły kurs do linii trendu wzrostowego w okolicach 102.00. Z wczorajszych danych makro warto zwrócić uwagę na odczyt PMI dla sektora budowalnego w Wielkiej Brytanii, który wyniósł 62.9 pkt, po raz kolejny kształtując się powyżej oczekiwań analityków.

Przeczytaj także: Kurs AUD/USD zmierza w stronę kwartalnych dołków

Widać, iż nastroje na wyspach ulegają systematycznej poprawie, co wspiera funta w stosunku do innych walut. Gorsze z kolei dane poznaliśmy z australijskiej gospodarki, gdzie wzrost PKB w III kwartale spowolnił do 0.6%. Widać wyraźnie, że poza sektorem wydobywczym poprawa postępuje bardzo powoli, a w tej sytuacji nawet polepszająca się sytuacja w Chinach może nie mieć, aż tak dużego wpływu na australijską gospodarkę.

Dzisiaj istotnych informacji na rynek napłynie zdecydowanie więcej niż wczoraj. Co powinno nadać rynkom kierunek przed kluczowymi wydarzeniami, czyli decyzją ECB w sprawie stóp procentowych, którą poznamy w czwartek oraz piątkowymi danymi z rynku pracy w USA, które mogą mieć duże znaczenie w kontekście ewentualnego ograniczania programu luzowania ilościowego już w grudniu. Na początku sesji europejskiej poznamy odczyty PMI dla sektora usług z krajów Strefy Euro.

Szczególną uwagę należy zwrócić w tym wypadku na kraje południa jak Włochy i Hiszpania, gdzie poprzednie odczyty balansowały na granicy 50 pkt. Istotny może być także odczyt PMI z Wielkiej Brytanii, który szczególnie w przypadku negatywnego zaskoczenia mógłby przynieść korektę na GBP/USD.

Podczas sesji amerykańskiej poznamy dane o bilansie handlowym USA oraz raport dotyczący zmiany zatrudnienia przygotowany przez firmę ADP, a następnie odczyt ISM dla sektora usług, a także dane o sprzedaży nowych domów. Warto zwrócić uwagę także na dane o bilansie handlowym z Australii, które poznamy dziś w nocy, gdyż w przypadku pozytywnego odczytu mogą one zatrzymać dolara australijskiego podążającego obecnie w stronę tegorocznych minimów.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


EUR/USD powrócił wczoraj w okolice 1.36 ze względu na oczekiwania iż ECB nie podejmie w czwartek żadnych działań, co powinno wspierać EUR/USD. Sytuacje mogą zmienić jednak dobre odczyty z USA, które powinny powstrzymać wzrosty w okolicach 1.3650, a dopiero pokonanie tego poziomu otworzyłoby drogę w stronę tegorocznych szczytów na 1.38. Należy jednak coraz poważniej wziąć pod uwagę scenariusz pozostawiania EUR/USD do końca roku w obecnym paśmie wahań pomiędzy 1.34 a 1.3650.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Droga do reformy w Meksyku stoi otworem

fot. mat. prasowe

USD/MXN – interwał dzienny

USD/MXN – interwał dzienny


Senat Meksyku uchwalił wczoraj wieczorem reformę wyborczą, czyniąc tym samym kolejny krok w kierunku reformy sektora energetycznego. Zielone światło reforma wyborcza dostała również od niższej izby, na co peso zareagowało bezprecedensowym rajdem. Zmiany w prawie wyborczym było ultimatum, które partii rządzącej przedstawiła PAN rządowi zanim przystąpi do prac nad otwarciem sektora energetycznego dla prywatnych inwestorów. Rynki wiążą duże nadzieje z omawianą reformą, i każdy krok w jej kierunku stanowi zdecydowanie wsparcie dla peso meksykańskiego.

Oczekuje się, że głosowanie w sprawie zmian konstytucyjnych, koniecznych do przeprowadzenia reformy energetycznej, obędzie się przed świąteczną przerwą w pracy parlamentu związaną z obchodami Bożego Narodzenia, tj. do 15 Grudnia. Patrząc od strony czysto politycznej Prezydent Nieto poświęcił znaczną część swojej popularności na doprowadzenie do końca pakietu reform i potrzebuje sukcesu przed przerwą świąteczną.

Przypomnijmy, iż prezydent Nieto aby powstrzymać prawie dziesięcino-letni trend spadkowy wydobycia ropy pragnie otworzyć, dotychczas kontrolowany w całości przez państwo, sektor naftowy dla inwestorów prywatnych, w tym również zagranicznych. Poza konwencjonalnymi źródłami ropy Meksyk poszczycić się może bogatymi pokładami gazu łupkowego oraz ropy łupkowej. Podjęcie wydobycia z nowych źródeł pochłonęłoby jednak dziesiątki miliardów dolarów oraz wielu lat badań. Tych zasobów państwowy monopolista Pamex, nie ma.

Spadająca produkcja jest zdecydowanie nie w smak prezydentowi Nieto, jako że przychody z wydobycia i sprzedaży ropy stanowią około 30% budżetu państwa. Zrozumiała jest więc determinacja prezydenta Nieto do zwiększenia efektywności wydobycia.

Lewicowa Partia Rewolucji Demokratycznej (PRD), która sprzeciwia się otwarciu sektora naftowego dla prywatnych inwestorów, wycofała się ponadpartyjnego Paktu dla Meksyku w zeszłym tygodniu, rodząc nadzieje inwestorów, iż PIR i PAN będą w stanie wspólnie wypracować projekt daleko idącej reformy energetycznej.

Polska regionalnym liderem wzrostu

fot. mat. prasowe

EUR/PLN – interwał czterogodzinny

EUR/PLN – interwał czterogodzinny


Wbrew temu co można by twierdzić, Polska należy do regionalnych liderów pod względem dynamiki wzrostu gospodarczego. Ze wzrostem PKB w wysokości 1.9% w ujęciu rodzonym zajmujemy w Europie zaszczytne drugie miejsce (ex aequo ze Szwajcarią).

Wyprzedza nas tylko Norwegia (2.1%). Również odczyt wskaźnika PMI napawa optymizmem: wskaźnik wzrósł bowiem w listopadzie do 54.4 pkt z październikowych 53.3 pkt., co stanowi najwyższy poziom od kwietnia 2011 roku. Dane wskazują, iż wzrost PKB wpisuje się w szerszy trend odbudowy popytu wewnętrznego (o czym świadczy chociażby silny wzrost nowych zamówień, przy delikatnym wyhamowaniu zamówień eksportowych) Polsce i sugeruje, że krajowa gospodarka jest dobrze usytuowana na 2014 rok. Również polityka monetarna NBP stanowi wsparcie dla złotego: ze względu na fakt, iż polska gospodarka znajduje się w fazie umiarkowanego wzrostu w warunkach niskiej inflacji RPP oraz ostatnie wypowiedzi Marka Belki nie należy się spodziewać zmiany poziomu stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu RPP. Wg. ankiety Reutera następnym ruchem Rady Polityki Pieniężnej będzie podwyżka stóp procentowych, która nastąpi dopiero w IV kw. 2014 roku.

Jednym z najczęściej wymienianych czynników ryzyka dla złotego jest fakt, iż około 38% całego rynku obligacji rządowych znajduje się w rękach zagranicznych inwestorów co w połączeniu z wysokim poziomem zadłużenia może wywierać presję spadkową na złotego w przypadku zwiększenia awersji do ryzyka w Strefie Euro. Biorąc jednak po uwagę fakt, iż spread pomiędzy obligacjami krajów peryferyjnych a niemieckimi „rządówkami” systematycznie się zaweża nie widzimy na tym polu większego realnego ryzyka.

Patrząc od strony technicznej polski złoty nie może wybić się z kanału trendu horyzontalnego w którym porusza się od około dwóch tygodni. Rodzimej walucie nie pomogły ani wyższy od oczekiwanego wzrost PKB, ani silny odczyt PMI. Nie widać też naruszenia istotniejszych poziomów technicznych.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia Indeks PSI dla usług: 48.9
    (poprzednio 47.9)
    PKB za III kw. 0.6%
    (oczekiwano 0.7%)

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN Decyzja RPP ws. stóp procentowych
prognoza: 2.5%
poprzednio: 2.5%

GBP 10:30 Indeks PMI dla usług za listopad
prognoza: 62.1
poprzednio:62.5

USA 14:15 Raport ADP za listopad
prognoza: 170 tys.
poprzednio 130: tys.

USA 14:30 Bilans handlu zagranicznego (USD)
prognoza: -40.3 mld
poprzednio: -40.3 mld

CAD 14:30 Bilans handlu zagranicznego (CAD)
prognoza: -0.7 mld
poprzednio: -0.4 mld

CAD 16:00 Decyzja BoC ws. stóp procentowych
prognoza: 1.0%
prognoza: 1.0%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: