eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweStrategia zarządzania ryzykiem walutowym

Strategia zarządzania ryzykiem walutowym

2013-12-06 12:45

Przeczytaj także: Ryzyko walutowe przeraża. Zabezpieczeń ciągle brak


3. Kiedy: Spróbuj określić widełki czasowe transakcji. Firma może odnotować straty, jeśli uzgodniła z kontrahentem, że otrzyma płatność w obcej walucie w ciągu 30 dni, ale przez pierwsze 25 dni nie podejmuje żadnych działań w celu ochrony końcowego wyniku finansowego. Ważne jest, aby instrumenty zabezpieczające wprowadzić szybko i skutecznie.

4. Dlaczego: Kluczowym dla skuteczności strategii jest określenie, w jakim celu firma dokonuje transakcji na rynku walutowym oraz dlaczego korzysta z danych metod, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Równie ważne dla przedsiębiorstw jest wyraźne wskazanie celów samej strategii, jak np. ochrona marży czy zabezpieczenie końcowego wyniku finansowego. Dodatkowo zaleca się wprowadzenie zasady, która zakaże pracownikom angażowania się w niepożądane działania, takie jak granie na kursach walut w celu osiągnięcia nadzwyczajnych zysków.

5. Jak: Poinformuj wszystkie zaintereowane podmioty z jakiego dostawcy firma będzie korzystać do działalności tradingowej. Może to być np. firma specjalizująca się w transakcjach walutowych, dysponująca platformą online, ekspertyzą na temat rynku walutowego i szerokim wyborem walut zagranicznych.

Regularna ocena i korekta strategii

Po spisaniu ustalonej strategii firma powinna przynajmniej raz do roku przejrzeć oraz zaktualizować jej zapisy. Strategia zarządzania ryzykiem to zbiór wewnętrznych dokumentów, które powinny być zatwierdzone przez kadrę zarządzającą przed ich wdrożeniem. Gdy strategia zostanie zatwierdzona, ważne jest, aby poinformować wszystkich zainteresowanych o założeniach tego dokumentu oraz o zakresie obowiązków z niego wynikających. Upewnienie się, że wszyscy w firmie rozumieją ryzyko związane ze zwiększającymi się ekspozycjami w obcych walutach to zasadniczy krok do osiągnięcia stabilności.

Firmy powinny przyjąć określone kryteria oceny tego, czy strategia okazała się skuteczna. Jeśli np. udało się ochronić końcowy wynik finansowy, to nie rezygnuj z niej. Nie staraj się naprawić czegoś, co dobrze działa.

Jeśli jednak strategia nie spełni oczekiwań, to kadra zarządzająca powinna wprowadzić konieczne zmiany, aby w następnym roku była bardziej skuteczna. Jednakże należy odradzić firmom odrzucanie strategii tylko dlatego, że kursy waluty przesunęły się w niekorzystnym kierunku – np. jeśli euro poruszyło się w korzystnym kierunku, a firma mogła więcej na tym zarobić, gdyby uprzednio nie wprowadziła zabezpieczenia.

Właśnie tu firmy najczęściej popełniają błąd. Często w tej sytuacji rezygnują ze swojej strategii zarządzania ryzykiem, co skutkuje brakiem przygotowania, gdy zmiany są dla nich niekorzystne.

Nie sposób przewidzieć, jakie ruchy nastąpią na rynku FX, ale wdrażając odpowiednią strategię zarządzania ryzykiem walutowym, właściciele firm mogą przetrwać zawirowania gospodarcze i zapewnić sobie stabilne miejsce na rynku światowym.

Agnieszka Durlej,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: